Başvuru Dönemi 
Tecil hakkı olup askere gitmek isteyenlerin erken sevk başvurusu yapması gerekiyor. Ünversite (Lisans) mezunlarının 2 yıl tecil hakkı oluyor. Mezun olduktan sonra hemen askere gitmek isterseniz askerlik şubesine gidip erken sevk başvurusu yaparsınız yada daha sonra gitmek  için askerliğinizi 2 yıl tecil edersiniz. Tecil ettikten sonra 2 yıl içinde askere gitmek isteyen lisans mezunlarının da askerlik şubesine gidip erken sevk başvurusu yapması gerekir.


Tecil hakkınız yoksa kaynak oluşturma tarihleri sizi ilgilendirmiyor.

  Erken Sevk Başvurusu İçin Kaynak Oluşturma Tarihleri

Hemen gitmek istemeyen lisans mezunlarının otomatik 2 yıl tecil hakkı var ama yine de askerlik şubesine gidip tecil işlemini yapması gerekiyor.


1. Şubat Celbi (01 eylül - 30 kasım)
2. Mayıs Celbi (01 ARALIK - 29 şubat)
3. Ağustos Celbi (01 MART - 31 mayıs)
4. Kasım Celbi (01 HAZİRAN – 31 ağustos)

Kaynak oluşturma tarihlerine Milli Savunma Bakanlığının sitesinden bakmak için tıklayın.


 Tecil hakkınız yoksa kaynak oluşturma tarihleri sizi ilgilendirmiyor.


      
Tecil veya Erken Sevk Müracatı (Yoklama) 

 
Tecil istiyorsanız  götürün Milli Savunma Bakanlığının sitesinde belirtilen yoklama esnasında istenecek belgeleri götürün. Belgeler için tıklayın.

Erken sevk istiyorsanız  Milli Savunma Bakanlığının sitesinde belirtilen sevk esnasında istenecek belgeleri götürün. Belgeler için tıklayın(6. madde de belirtilen belgeler.)


Belgeleri alarak herhangi bir askerlik şubesine gidin. Evet kendi ilinizin askerlik şubesine gitmeniz gerekmiyor. Kontrollerden geçerek askerlik şubesine girdikten sonra, askerlik şubenize göre gitmeniz gereken yere yönlendirilirsiniz. Bu yüzden nereye bağlı olduğunuzu öğrenin. Öğrenmek için tıkla. Orada bir asker elinize bir kaç form tutuşturur. Sonra bankadaki gibi sıra alır, sıra beklerken formları doldurursunuz.(Kalem bulmak sıkıntı olabiliyor). 

     Sağlık kontrolüne girmek için başka bir yere yönlendirilirsiniz. Sağlık  muayeneleri varsa öncelikle kayıtlı bulunduğunuz aile hekimince, aile hekimi yoksa askerlik şubesine en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanesinde tek tabipçe yapılır. Kilonuz ve boyunuz ölçülür. Gözünüz bozuksa numarasını sorarlar. Ölçüm yapılmaz. Önemli bir sağlık problemim yok diyerek kontrolü bitirirsiniz. Muayeneden sonra belgede askerliğe elverişlidir yazması gerekmektedir.

"murat:Merhabalar. Bugün askerlik şubesine gittim. tüm istenen belgeleri sundum fakat bu sefer de lise diploması istediler. lisans diplomamı götürmüş olmama rağmen bunun yeni bir uygulama olduğu, getirmemem durumunda işlemin tamamlanmayacağı söylendi. Bu belge olmadan diğer kayıtlarım alındı ve muayeneye gönderildim. muayenede sözlü olarak sadece sorular soruldu. bende kalp kası kalınlaşması ve yüksek tansiyon olduğu için ben doktora ayrıca raporlarımı gösterdim, düzenli ilaç kullandığımı da söyledim. sonrasında ilaç kullanabilmem için askeri hastaneden rapor almam gerektiği söylendi. hastaneye sevk edildiğim için de ayrıca 15 adet daha resim istendi. resimleri ve ilk muayenemi hallettikten sonra şubeye gidip lise diplomamla birlikte teslim ettim ve GATA'ya gittim. Orada kardiyoloji bölümünde muayenem yapıldı ve eko ile holter bakılmasına karar verildi. doktor, bunların sonucuna göre askerliğe elverişli olup olmadığına bakıcaz dedi. Randevuyu 4 ağustos holter, 5 ağustosta da eko için verdiler. ikisini de hemen veriyorlarmış diye söylediler umarım öyledir.."

     Form doldurduğunuz yere dönerek başvurunuzu tamamlarsınız. Size celp döneminizin yazdığı bir belge verirler.

Not:Eğer tecil işlemi yaptıysanız ve teciliniz bitmeden askere gitmek istiyorsanız, yeniden askerlik şubesine gidip erken sevk başvurusu yaparak celp döneminizi öne almanız lazım. 

Not: Gözleri bozuk olanlar, komando olmazlar. Kısa dönem askerlik yapma ihtimalleri de yüksektir.

Not: Ocak ayında askerlik şubesi yoğun değildi ama şubattan sonra çok kalabalık olduğu söyleniyor. Sabah erkenden gidip işinizi halletmeye bakın.


     İkinci Adım Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri
     
       Not: Milli Savunma Bakanlığının sitesinde belirtilen sevk esnasında istenecek belgeler için tıklayın(6. madde de belirtilen belgeler.)

Belgelerin götürüleceği tarihler.

Şubat                   01-31 Aralık
Mayıs                  01-31 Mart
Ağustos               01-30 Haziran
Kasım                  01-30 Eylül       Askerlik şubesine gidip T.C. kimliğiniz ve gerekli belgelerle başvurunuzu yaparsınız.   Seçim ve sınıflandırma işlemleri yapılır. Askerliği nerede yapacağınız e-devlet üzerinden duyurulur. Sonuçları öğrenmek için PTT'den e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra askerlik şubesinden ve e-devlet üzerinden sevk evraklarınız( sülüsünüzü) alırsınız ve sonuçlara göre aşağıdaki tarihlerde teslim olmanız gerekir. Teslim olacağınız kesin tarih sülüsü alınca belli olur.TABLO 5
SEVK TARİHLERİ
STATÜ
CELP DÖNEMİ
İŞLEM
MAKAMI
ŞUBAT
MAYIS
AĞUSTOS
KASIM
2,5 Aylık Temel Eğitime Tabi Yedek Subay Adayları
11-12 Şubat
12-13 Mayıs
11-12 Ağustos
14-15 Kasım
AS.Ş.
BŞK.LIĞI
Kısa Dönem 1’inci Grup
01-04 Şubat
02-05 Mayıs
01-04 Ağustos
31 Ekim - 03 Kasım
AS.Ş.
BŞK.LIĞI
Kısa Dönem 2’nci Grup
16-18 Mart
08-10 Haziran
21-23 Eylül
07-09 Aralık
AS.Ş.
BŞK.LIĞI
1 Aylık Temel Eğitime Tabi Yedek Subay Adayları
28-29 Ocak
28-29 Nisan
28-29 Temmuz
27-28 Ekim
AS.Ş.
BŞK.LIĞI

                           


Not: Meslek kurası denilen (Gıda Mühendisliği gibi) meslek mezunları, askerliğini asteğmen olarak yaparsa acemilik bir ay sürer. Diğerleri 3 ay acemilik yapar. Uzun dönem çıkması sizin tercihinize, sınava girdiğiniz güne ve askeriyenin ihtiyacına göre değişir.Tam bir muamma.

     Üçüncü Adım Götürülecek Malzemeler


    Askerliğinizde karacı olursanız yeşil iç çamaşırı, siyah çorap, havacı olursanız mavi iç çamaşırı siyah çorap, denizci olursanız beyaz iç çamaşırı siyah çorap jandarma olursanız haki iç çamaşırı siyah çorap kullanmanız gerekir. Açıklanmadan almayın. 

     Yanınızda sadece nüfus cüzdanı, size verilen belgeler, banka kartı, telefon kartı, tuvalet kağıdı, biraz iç çamaşırı, diş fırçası,diş macunu, şampuan, tırnak makası, tıraş bıçağı , tıraş köpüğü, boyna asmalı cüzdan, biraz nakit ve bozuk para banka kartı, botun arkası vurmasın diye birkaç tane vatka götürün götürün. İçlik götürürseniz rengi bej, krem rengi gibi olsun.(Bildiğimiz içlik.) Yani ilk günden itibaren size çok gereken şeyler götürün. Size valiz, iç çamaşırı, bot, gecelik, terlik, spor ayakkabı hemen verilir. Sabun, şampuan, şort, içlik gibi malzemeler de daha sonraki günlerde verilir. Kantinde iç çamaşırı, tıraş malzemeleri, bir sürü şey satılıyor ama komutan kolay kolay izin verip kantine göndermiyor.Fırsatını bulduğunuzda buradan ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. O yüzden acil, her gün kullanmanız gereken malzemeler götürün. 


Sivil kıyafetleriniz alınıp valizhaneye kilitlenir. Sivil eşyalarınızı sadece çarşıya çıkarken kullanabilirsiniz.

Askerlikte sivil gecelik, terlik gibi malzemeler kullanamazsınız. 

Acemilikte çarşıya çıkamazsınız ama askeri hastane sizi sivil hastaneye gönderirse o zaman sivil kıyafetler gerekli olacaktır. Evet eğer askeri hastane derdinize derman olamıyorsa, sivil hastaneye gönderirler sizi. 

     
Not:Bir çok arkadaşım getirdiği fazla yüklerden pişman oldu.  

Not : Günlük almanız gereken ilaçlar dışında ilaç götürmeyin.İlaçlarınızı alıyorlar. Hastalığınız yoksa önlem amaçlı cebinize ilaç koyup götürmeyin.Alırlar.

Not:Günlük almanız gereken ilaçlarınız varsa, bunları teslim ediyorsunuz. Her gün viziteci askerin odasına gidip ilacınızdan 1 tane alıyorsunuz.


Not: Telefon götürüp emanete bırakabilirsiniz. Kaliteli telefonlar götürmemeniz iyi olur. Sim kartı götürün. Acemilik için çok önemli değil. Kullanma şansınız yok ama usta birliğinde komutanlarınıza da bağlı olarak kullanma şansınız var.

30 yorum:

 1. Form doldurduğunuz yere dönerek başvurunuzu tamamlarsınız. Size bir belge verirler.(01-31 ...) tarihleri arasında gelip başvurun yazar o belgede.(Nisan celbi için 01-31 Mart)Bu belge ile belirtilen tarihte hangi ilde sınava girmek istiyorsanız o ilin askerlik şubesine başvurmalısınız. Sınava nerede girmek istediğinizi askerlik şubesinde belirtin.. verdiğiniz bilgilerde bu yazıyor ancak ben muayenemi oldum bana werdkleri kağıtta sadece şu 30.11.2012 tarhne kadar askerlkle ilişiği yoktr yazıo. yani şu tarhte şurada sınava girecek gibi bişy yazzmıo. neye göre hangi trhte greceğim ben sınava ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava 1 2 veya 3 Aralık'ta gireceksiniz. Sınav yeriniz sevk evraklarını aldığınız zaman belli olacak yani Kasım ayında. Zarfın üstünde yazacak.

   Sil
 2. peki sevk evraklarını ne zaman nasıl alacağız bana kimse şu tarihte gel evraklarını al tarzında bişey demedi. ben kafama göre evraklarımı almaya geldim diyemem herlade

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerliği tecil etmediniz değil mi? Aralık celbi için erken sevk başvurusu yaptınız. O zaman kasım ayında askerlik şubesine uğramanız lazım. Söyleseler iyi olurdu. İsterseniz askerlik şubesini arayıp sorun müsait bir zamanda.

   Sil
 3. ben şöyle anlatayım daha anlaşılır olacak sanırım. ben 8 ekimde gidip tecili bozdurmak istediğimi ve aralık ayında askere gitmek istediğimi söyledim. şubede bikaçtane evrak verdiler ve aile hekimine gidip muayene olmamı istediler. aile hekminde muayene olup tekrar şubeye geldim ve daha sonra bana 2 tgane 14 kağıdı werdiler ve bu ikiside birbirinin aynısı. orada 30 kasıma kadar askerlkle ilişği yoktur tarznda bişy yazıo. sizin işleminiz tamam dediler gönderdiler. yani 3 gün sorna gel, 5 gün snra gel size evrak verilecek demediler. yada ayın 1nde 2snde 3nde sınava şurada gireceksiniz demediler. şimdi tekrar gidip evrak mı isteyeceğim yada ne yapacağım bu drumda. ben aralık celbinde silah altna alınmak istyrum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin kasımda gidip sınav evraklarınızı almanız gerektiğini ve aralıkta da sınava gireceğinizi bildiğinizi düşünmüşlerdir. Kasımda askerlik şubenize tekrar uğramalı sınava giriş evraklarınızı ve yol paranızı almalı ve aralık 1 2 3 tarihlerinden birinde sınava girmelisiniz.

   Sil
 4. hmm anladım çok tşk ederm ilglnedğiniz için. peki kasımın kaçında gideceğimiz önemli mi? yada 30 ekimde gitsem nasıl olur? çünkü 31 ekim başvuru için son gündü we tekrardan son günü geçti gibi şeyler duymak istmyrum :(

  YanıtlaSil
 5. Benimde bir sorum olacak. Peki Sınava girdikten sonra 10 aralıkta açıklanacak demişsiniz. Açıklandıktan sonra ne zaman askere alınacağız ? Ayrıca gideceğimiz yerler ne zaman belli olur ?

  YanıtlaSil
 6. 10 aralık günü kısa dönem mi uzun dönem mi gideceğiniz ve acemilik ve ustalık eğitimlerinizı nerede yapacağınız belli olacak. 12 aralık günü acemilik eğitiminizi nerede alacaksanız oraya teslim olmalısınız.

  YanıtlaSil
 7. sınav açıklandıktan sonra birliğe teslim olmadan önce şubeye uğrayıp evrak belge sülüs vb. almamız gereken bir şey var mı yoksa sınav açıklandıktan sonra şubede herhengi bir işlem yapmadan direk teslim mi oluyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sınav açıklandıktan sonra 12 sinde teslim olacaksınız. sınava girdiğiniz gün tüm evraklarınızı size verecekler.

   Sil
 8. merhaba yedek subay sınavı açıklandıktan sonra birliğimize kaç gün içinde teslim olmamız gerekir geç teslim olursak hakkımızda ne gibi işlemler uygulanır sonuç açıklandıktan sonra şubeye gidip evrak falan alınıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurallara göre geç kaldınız zaman fazladan askerlik yapıyorsunuz ama komutan hakkınızda işlem yapmazsa sadece geç kaldınız gün kadar askerlik yapıyorsunuz.
   Sonuç açıklandıktan sonra tekrar şubeye gitmeye gerek yok. Birliğinize teslim olacaksınız.

   Sil
 9. arkadaşlar eğer daha önce tecil ettirdiyseniz askerliğinizi, o zaman verdiğiniz evraklardan dolayı tecil bozdurma işlemine gittiğinizde herhangi bir evrak almıyorlar, sadece kasım ayında diploma aslını veya geçici belgeyi 3 fotokopi ile birlikte getirin dediler. Yani 2. gidişimde muayene,fotoğraf, fotokopi hiç bir şey istemiyorlar. Bunları bilginiz olsun diye yazıyorum, benim gibi boşuna bir sürü evrak toplamakla uğraşmayın.

  YanıtlaSil
 10. önemli bir soru soracagım. ben üniversiteye girmeden gidip temmuz ayında muayene oldum ve askerligi tecil ettirdim. sonra eylül ayında üniversiteyi kazandım. 5 yıl okudum. 2012 agustos ayında mezun oldum fakat mezuniyetim okul tarafından onaylanmadı dekanın saglık probleminden dolayı. şu anda okul çukuş belgemi alamadım. dolayısıyla askerlik şubesine gidip muayene olup tecil ettiremedim. asker kaçagı olarak mı gözükürüm yoksa yoklama kaçagı. ne yapmam lazım ? cevaplar için teşekürler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam sizin daha 2 yıl tecil hakkınız dolmamış. Asker kaçağı olmazsınız. Sıkıntı yapmanıza gerek yok. Diplomayı alınca askerlik şubesine uğrar erken sevk veya tecil işleminizi yaparsınız. Yoklama süresi uzatıldı.

   http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Yükümlülerin boy, kilo, tahsil ve sağlık durumlarının tespit edildiği son yoklama işlemleri 01 Temmuz- 31 Ekim tarihleri arasında askerlik şubelerine tahsis edilen belli günlerde askerlik meclisinde yapılmakta iken yapılan Kanun değişikliği ile 01 Ocak tarihinde başlayıp müteakip yılın Şubat celbine kadar yaklaşık 14 ay gibi uzun bir sürede yapılacaktır.

   Sil
 11. Merhaba iyi akşamlar.Acil bir kararla askerliğe gitme durumum oluştu.Üniversitem ağustosta bitti.Hemen yarın başvurmam halinde aralık celbinde kısa dönem askerlik yapabilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üniversiteyi yeni bitirdiğiniz için 2 yıl tecil hakkınız var. Bu yüzden şimdi başvuramazsınız. Aralık celbi için erken sevk başvuru tarihi bitti. Şimdi nisan celbi için erken sevk başvurusu yapıp nisan celbinde gidebilirsiniz.

   Sil
 12. herkese merhaba öncelikle yardımlarınızdan dolayı tesekkür ediyorum..ben 27 yasındayım siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum işimde terfi almak için askerliğimi yapmam gerekiyormus yöneticelerim böyle söyledi bende tecilimi bozup aralık dönemi için basvuruda bulundum ve 2 aralıkra sınawa katılacağım ama askerliğimi kısa dönem yapmam gerekli yoksa calıstığım yerle bagım kopabilir sizde bana kısa dönem cıkması için neler yapmam gerekli??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönem tercih ettiniz. Sınava ilk gün girmiyorsunuz. Bir de sınavı kötü yapın kısa dönem olursunuz. Bu kadarı yeterli. Üstelik bir de sağlık sorununuz varsa arızalı yazdılarsa kısa dönem şansınız çok daha yüksek olur.

   Sil
  2. yardımlarınız için cok tesekkür ederim daha önce 2 kere mide kanaması geçirmiştim ama pek kaale almadılar bu sölediğimi ama bize werdikleri zarfa konuların ewrakların birinde aa-arızalı gibi bişeyler yazıyordu bu olabilirmi acaba?

   Sil
 13. Arkadaşlar merhaba bende 347.kd olarak askerlik yapmaktayım gelmeden bu sitede baya araştırma yapmıştım şimdi şafak 59 burda okuduğunuz her şey doğru ama hayal ettiğinizden daha zor 5 ay sizi bekliyor kış şartlarınında oluşması bu zorluk derecesini artıracaktır mümkünse gelmeyin, gelecek iseniz gideceğiniz bölgenin hava şartlarına uygun bere, eldiven, içlik, çorap öutlaka bulundurun. askerliğin size katacağı hiçbir şey gelmeden ailenizle iyi vakit geçirin özgürlüğün tadını çıkarın burda cam bardakta çay içmeyi bile özleyeceksiniz, askerde duyacağınız ve tek hak vereceğiniz 2 kelime var 'ASLANIN KEDİYE BOĞDURULDUĞU YER' ...... ' KİMİLERİ ASKERDEN SONRA ANILARI İLE, KİMİLERİDE ANALARI İLE ANILACAKTIR ' yolunuz açık olsun

  YanıtlaSil
 14. Benim bir sorum olacaktı ben şubede kısa dönem seçtim ama sonra düşündüm ki yedek subay olarak yapmak benim için daha iyi olacak şubede kısa dönem er olarak yapmak istiyorum kısmını form da görevli kurşun kalemle işaretledi onu sınav zamanı kontrol ederken değiştire bilirmiyim acaba çok kafama takılıyor... cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 15. yarin askerlik şubesine gidecem busvurum bitti fakat basvuruda nufus cuzdanımda bekar yazıyor bana verilen kağıtta evli ibresini işaretledim
  yarn sevk işlemlerimi gerçekleştirecem sorun cikar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asker yapmanıza engel bir sorun çıkmaz. Nüfus cüzdanınız eskiyse yenilemenizi tavsiye ederim.

   Sil
 16. slm admin bende tecilimi bozup 349.dönemde askerliğe teslim olcam acaba askerliğimizin hangi ile çıktığını ne zaman öğrencez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 Aralık gece 00:15 gibi açıklanacak ama yoğunluktan site hemen açılmayabilir. 10 Aralık günü öğlen saatlerinde öğrenmiş olursunuz.

   Sil
 17. slm admin ben tecilli yarın bozduracagım 349. doneme yetişmez nısana kalırsınız dedıler şubatta yada daha erken gıtmenın başka bır yolu varmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönemler için aralık,nisan,ağustos celpleri var. Maalesef başka yok.

   Sil

Sayfanın
sonu