Onbasilik Cavusluk Sinavi

 
Acemiliğin üçüncü haftalarına doğru yapılır. Bu sınavda başarılı olanlar, acemiliğin son günlerine doğru açıklanır.Bu kişilere çavuş rütbeleri dağıtılır, yemin törenine çavuş olarak çıkarlar. Sınavın ilk aşaması uygulama sınavıdır. Gözlemciler eşliğinde yapılır, zor değildir. Buradan alacağınız notu bölüğünüzün astsubayları belirler. Sınava girmeden bile yüksek not alabilirsiniz veya bilerek notunuz az verilir. İkinci aşama yazılı sınavdır. Öğlen vakti yapılır. Genel kültür soruları ve askerlikte öğrendiğiniz konular sınavda sorular. Kullandığınız silahın menzili, yangın türleri, bir saldırı durumunda yapılan uyarı çeşitleri gibi size anlatılacak  konular sınavda sorulur. Kısa dönemlerin çoğunluğu çavuş olurlar. Ben olamamıştım nedeni ise viziteye çıkıp spor istirahati almam. Benim gibi viziteye çıkıp eğitim istirahati, spor istirahati alan arkadaşların hiçbiri çavuş yapılmadı. Uygulama bölümünden bize oldukça düşük not vermişler. Bölük astsubayı açık açık çavuş olamayacağımızı söylüyordu dediği gibi de oldu. Ben ve arkadaşlarım fazla umursamadık. Hatta iyi oldu sorumluluk vermezler dedik.

Not:Benim bölüğümde ki astsubaylar kötü anlamda ünlüydüler. Şu bölükteyim dediğimizde uzun dönemler bile işiniz zor diyordu.

Bunları yaşamış biri olarak tavsiyem çavuş olmaya çalışın. Bu uzun dönemlerle ilişkinizde oldukça yardımcı olur. Bir sorumluluk verirlerse, sözünüzü rahat geçirirsiniz.  Bana mutfak çavuşluğu görevini verdiler. İstemediğim bir sorumluğu er olarak aldım. Ayrıca benim celbimdeki kısa dönem çavuşlar nöbet tutmadı.

Bunun yanında er olan bazı arkadaşlarıma,  ustalığa geçtiklerinde çavuş pırpırları dağıtıldı. Er olmalarına rağmen, uzun dönemler onları çavuş zannediyordu. Sözleri dinlensin diye komutanları dağıtmış.

7 yorum:

 1. acemiliği kastamonu gölköy e düşenler bu sınavı çok beklemesin :) her zaman yetiştiremiyorlar öyle salıveriyorlar :) ayrıca sınava girmemek yada girip başarısız olmak çok yapmak istemeyeceğiniz birşey olmalı. eğer er olarak yaparsanız çok nöbet tutarsınız :) benden söylemesi. 341. ksd. j. amele er ali veli konya :D

  YanıtlaSil
 2. Kardeşim emeğine sağlık ya.. valla daha gitmeden yapıp geldik.. çok faydalı bilgiler bunlar. Allah razı olsun.. 347. dönem :D

  YanıtlaSil
 3. ins aralikta gidiyorum arkadaslar, herkese allah kolayliklar versin. Unutmayalim, eskiden atalarimiz iki sene askerlik yaparlarmis. Kutsal ir gorevdir. Sorgulamadan, bulundugumuz zamani bir test olarak gorelim diyorum. Herkese kolayliklar.

  YanıtlaSil
 4. hocam verdiginiz bilgiler icin oncelikle tesekkurler. besyo mezunuyum ayrica milli sporcuyum(karate)...milli sporcu olmamin avantajlari neler olabilir.ikincisi 12 yapan askerlerin maas durumu nedir?

  YanıtlaSil
 5. Bölük astsubayı açık açık çavuş olamayacağımızı söylüyordu dediği gibi de oldu dedikten sonra mutfak çavuşu yapıldığınızdan bahsetmişsiniz. Yani çavuş olmanın tek yolu bu sınavlar değil, onu mu anlayalım? Eğer öyleyse çavuş olmak sınav dışında nelere bağlı ve kimin yetkisinde? Bunlara açıklık getirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu durum biraz karışık. Çavuş olmanın tek yolu o sınav ama ustalıkta komutanlar size çavuş muamelesi yapabilir. Önemli olan çavuş rütbesini takmak. O zaman sözünüz dinlenir ama bana mutfak çavuşluğu görevi verilmesine rağmen rütbe verilmedi ve er olarak kaldım. Bu tabi sıkıntılı bir durum.

   Sil

Sayfanın
sonu