Kisa Donem Askerlik Suresi


Bu süre altı aydır. Her bir ay için iki gün izin hakkınız olur. Kısa dönem askerliğiniz eğer hiç izin kullanmazsanız teslim olduğunuz tarihten sonra yaklaşık beş ay on yedi gün sürer.

Askerlik acemilik ve ustalık olarak iki dönemden oluşur. Acemilik dönemi bittiğinde eğer birliğiniz değişirse, yeni birliğinize teslim olmanız için 1 veya 2 gün yol izni alırsınız.   Örneğin acemiliğinizi Kütahya'da yaparken ustalığınızı Diyarbakır'da yapacaksınız. Kütahya'dan Diyarbakır' a gitmek için size 2 gün yol izni verilir.  Ustalığınız İzmir'e çıksaydı 1 gün yol izni alırdınız. Bu süre toplam 12 gün olan izin hakkınızı etkilemez ama acemilikten sonra bir hafta izin alırsanız 5 gün izin hakkınız kalır. Hiç izin kullanmayanlar 12 + 1 veya 2 yol izni kadar süre erken birliğinden ayrılabilir.

Diğer bir nokta da her ay 30 gün sayılır. 28 çeken şubat ile 31 çeken temmuz, ağustos 30 sayılır. Bu yüzden aralık celbinde gidenler daha kısa sürede terhis olur yani askerliğini bitirir.

8 yorum:

 1. on numara anlatım. yarın sitenizi okumaya devam edicem

  YanıtlaSil
 2. Aralık celbinde giden kısa dönemliler kaç gün acemilik yapıyor? Duyduğuma göre yeni yıla girdiğimiz ve denetimler olduğu için bizlere 18 gün acemilik yaptırıyorlarmış bu ne kadar doğru?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde 4 hafta ama denetimler, bayramlar nedeniyle azalıp artabiliyor. Kaç gün acemilik yaparsınız bilemiyorum.

   Sil
 3. Bu hafta sınava girecemde acaba uzun dönem kısa dönem nasıl belirleniyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

   Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   Sil
 4. Yukarıdaki soruya istinaden: yani sınavı kazanırsak mı yoksa kaybedersek mi kısa dönem oluyor?

  YanıtlaSil
 5. Tüm devrelerime selamlar.Haftasonu sınavımız var ben pazar günü gireceğim.Sonrası vedalaşmalarla geçecek bir hafta ve birliğe teslim.Benim sorum şu olacak:

  Yakında da uzağa da düşsem acemilikten sonra 1 hafta izin alma niyetindeyim.Ustalıkta birliğim ve şehrim değişmezse bile bana kesin verirler mi bu izni?

  YanıtlaSil

Sayfanın
sonu