Viziteye Cikmak

   
Sinüzit oldunuz , eğitimlerden dolayı beliniz incindi veya ayak parmaklarınızda geçmek bilmeyen bir uyuşukluk var. Viziteye çıkmak istiyorsunuz.Yapmanız gereken şey gidip vizite çavuşuna isim yazdırmak. İsminizi yazdırdıktan sonraki gün viziteye çıkacak olanlar içtimada bir kenara ayrılır. Diğerleri eğitime     giderken bunlar hastaneye gider. Doktor durumunuza göre  spor istirahati, eğitim istirahati, yatak istirahati, terlik istirahati ve hava değişimi verebilir.

Spor istirahati : Eğitimlere katılırsınız fakat şınav, mekik çekmezsiniz. Çömel komutu geldiğinde çömelmenize gerek yoktur çünkü spor istirahatiniz var.

Eğitim istirahati: Herkes eğitime giderken siz bölükte kalır eğitimin bitmesini beklersiniz. Size mıntıka temizliği işleri de verilebilir. Eğitim istirahati güzeldir.Benim acemiliğimin ilk günlerinde, eğitim istirahati alanlar akşama kadar çay, kahve içip dinleniyordu. Daha sonra bunlara çim biçtirip, mıntıka temizliği yaptırmaya başladılar.

Yatak istirahati: En tasasız istirahat şeklidir. Sürekli yatar, sadece içtimalarda bölüğe katılırsınız. Üşütmemeniz için bölüğün dışına çıkmazsınız.

Terlik istirahati: Ayağı yara olanlar, mantar olanlar terlik istirahati alırlar. Botların çilesinden bir süreliğine kurtulurlar. Çünkü bu botlar ilk başlarda inanılmaz rahatsız oluyor ama zamanla yumuşuyor. Botların yumuşaması 1 aya yakın sürüyor.

Hava değişimi: Ciddi rahatsızlığı bulunanlar veya kıl dönmesi gibi ameliyat gerektiren rahatsızlığı bulunanlar hava değişimine gönderilir. Hava değişiminde geçirdiğiniz süreler 45 güne kadar askerlikten sayılır yani şafak atar.

2 yorum:

 1. Bu konu hakkında bir sorum var. Aralık döneminde bi aksilik olmazsa kısa dönem olarak yapcam askerliğimi.
  Sürekli olarak omzum çıkıyor, ameliyat olmam gerekli ama ameliyattan kaçıyorum. Askerdeyken omzum çıkarsa ameliyat olabilir miyim? olmalı mıyım?
  Bir diğer sorunum, sağ elimde derinin altında cam kaldığını düşünüyorum. Aynı sorular bu problemim içinde geçerli.
  İLginiz için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna tedavinizi yapan komutan karar verir. Ameliyatı uygun görürse size de sorar. Bu ameliyatlar imkanınız yoksa bedava olduğu için güzel olur ama ameliyatlar tehlikeliyse bir düşünmek de gerekir çünkü doktorların tecrübesiz olduğunu söylüyorlar. Çoğu asteğmen oralarda görev yapıyor. Belli de olmaz iyi bir doktora da denk gelebilirsiniz. Gittiğiniz de araştırırsınız. Sağdan soldan duyumlar alırsınız ona göre kararınızı verin.

   Sil

Sayfanın
sonu