Devrecilik

 
Devrecilik aynı dönemde gelen askerlerin birbirini kollamasıdır. Bu yüzden rütbesi çavuş olan bir asker on başıdan azar yiyebilir.  Çavuşta başı ağrımasın diye sesini çıkarmaz çünkü bölük çavuşu ve daha bir çok çavuş on başının devresidir.

Yazıcı kendi devrelerine nöbet yazmaz, sevmediği adama üst üste nöbet yazar. Şikayet etmeye çalıştığınızda komutanla görüşemezsiniz. Görüşseniz de komutan ilgilenmez. Çarşı izinlerine istediğiniz günde çıkamazsınız. Bir kolaylık yapmaz.

Koğuşçu tuvalet banyo temizliğine sabah 4:00 de kaldırır uykunuzu böler. Dolabınız, yatağınız bir gün bozuk kalırsa, gider komutana şikayet eder. Devresi böyle bir durumda olsa ya kendi düzeltir yada görmezden gelir.

Bölük çavuşu en pis işleri size yaptırır. Devreciliğin olduğu yerde askerlik zordur. Köprüyü geçmeyi bilmek gerekir.
     

1 yorum:

  1. Kısa dönem asker olarak, yaklaşık 4 ay 15 gün sürecek bir psikolojik işkenceye hazır olun. Poşet, torba, işe yaramaz ve hatta vatan haini gibi ağır sıfatlara yakıştırılacaksınız. Yurdumun bu cahil, gelişememiş, fesat ve yetersiz bünyeleriyle aynı ortamı paylaşmak 'devrecilik' ile bir araya geldiğinde katlanması zor sonuçlar doğurabilir. Kısa dönemlere tavsiyem; sabırlı, sakin, kararlı, güler yüzlü ve cesur olmalarıdır. Pek çok yerde kısa dönemlik, çavuşluk, onbaşılık bir anlam ifade etmez, aksine üzerinize gelmelerine sebep olur, kısacası statünüzü boş verin, 'abi' olmaya çalışın, abi olursanız ömür boyu hafızanızda kalacak ruhsal yaralar almaktan kurtulursunuz. Ayrıca bu söylediklerim tamamen kendi gözlemlerimdir, genellemedir, 100 asker varsa 100 farklı askerlik var demektir, yukarıda sarfettiğim olumsuz kelimeleri her uzun dönem askere ithaf edemem, kimi 20 yaşında çocuklar olgunluklarıyla, edepleriyle örnek olurlar, hayırlı tezkereler.

    YanıtlaSil

Sayfanın
sonu