Goturulecek Malzemeler

     
Askerliğinizde karacı olursanız haki iç çamaşırı, haki çorap,  havacı olursanız mavi iç çamaşırı siyah çorap, denizci olursanız beyaz iç çamaşırı siyah çorap, jandarma olursanız haki iç çamaşırı siyah çorap kullanmanız gerekir. Açıklanmadan almayın. Yanınızda sadece nüfus cüzdanı, size verilen belgeler, telefon kartı, tuvalet kağıdı, biraz iç çamaşırı, diş fırçası, diş macunu, şampuan, tırnak makası, tıraş bıçağı , tıraş köpüğü, boyna asmalı cüzdan, biraz nakit ve bozuk para, banka kartı, botun arkası vurmasın diye birkaç tane vatka götürün. İçlik götürürseniz karacılarda haki rengi, diğerlerinde bej, krem rengi gibi olsun.Yani ilk günden itibaren size çok gereken şeyler götürün. Size valiz, iç çamaşırı, bot, gecelik, terlik, spor ayakkabı hemen verilir. Sabun, şampuan, şort, içlik gibi malzemeler de daha sonraki günlerde verilir. Kantinde iç çamaşırı, tıraş malzemeleri, bir sürü şey satılıyor ama komutan kolay kolay izin verip kantine göndermiyor.Fırsatını bulduğunuzda buradan ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. O yüzden acil, her gün kullanmanız gereken malzemeler götürün. 

Sivil kıyafetleriniz alınıp valiz haneye kilitlenir. Sivil eşyalarınızı sadece çarşıya çıkarken kullanabilirsiniz. Askerlikte sivil gecelik, terlik gibi malzemeler kullanamazsınız. 

Acemilikte çarşıya çıkamazsınız ama askeri hastane sizi sivil hastaneye gönderirse o zaman sivil kıyafetler gerekli olacaktır. Evet eğer askeri hastane derdinize derman olamıyorsa, sivil hastaneye gönderirler sizi. 

Not:Bir çok arkadaşım getirdiği fazla yüklerden pişman oldu.  

Not : Günlük almanız gereken ilaçlar dışında ilaç götürmeyin.İlaçlarınızı alıyorlar. Hastalığınız yoksa önlem amaçlı cebinize ilaç koyup götürmeyin.Alırlar.


Not: Telefon götürüp emanete bırakabilirsiniz. Kaliteli telefonlar götürmemeniz iyi olur. Sim kartı götürün. Acemilik için çok önemli değil. Kullanma şansınız yok ama usta birliğinde komutanlarınıza da bağlı olarak kullanma şansınız var.


Not:Günlük almanız gereken ilaçlarınız varsa, bunları teslim ediyorsunuz. Her gün viziteci askerin odasına gidip ilacınızdan 1 tane alıyorsunuz.

14 yorum:

 1. bişey sorcam bildiğim kadarıyla kamuflajlar değişti karacılarda.iç çamaşırlarıda yeşil değilde sarıya benzer bi renk var ondanmı almamız gerekiyor ?

  YanıtlaSil
 2. 1)bize malzeme verilecek demişsiniz. Neyden ne kadar veriyorlar hatırlayabiliyor musunuz? çünkü ona göre iç çamaşırı, çorap götüreceğim.

  2)Kamuflajların bedenleri nasıl? üstümüze deneyip mi alıyoruz yoksa beden mi söylüyoruz? (alta ben genelde kot giydiğim için bedenimi bilmiyorum da ondan soruyorum)

  3)Usta birliğine gidince acemilikte kullanılan kıyafetler mi gidiyor yoksa yenileri mi dağıtılıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1) Gittiğiniz yerden daha ucuza alırsınız. Boşuna yük etmeyin. 1 hafta idare edecek kadar götürün çünkü hemen kantine gidemeyebilirsiniz.

   2)Her beden de kamuflajvar. Oradaki askerler şöyle bir size bakıp bir şeyler veriyorlar. Ayakkabı numaranızı ve bedeninizi bilmenizde fayda var.

   3)Aynı kıyafetler ve yedek kıyafet verilmiyor. O yüzden çarşıya çıktığımız zaman kıyafetleri de yıkatırdık.

   Sil
 3. Ben kısa dönem yapacam acaba yanımızda götürdüğümüz paraları alıp daha sonra istedikçe veriyorlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, paranızı sizde kalıyor. Fazla para götürmeyin. Kart götürün lazım oldukça bankamatikten çekersiniz ama sizin kartınızın bankamatiği yoksa komisyon ödeyebilirsiniz.

   Sil
 4. Havlu olayı nasıl acaba? Onu da orada ilk gün veriyorlar mı yoksa kendimiz mi götürmeliyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet,havluyu boşuna yük etmeyin kısa süre içinde alırsınız.

   Sil
 5. kısa dönemler için acaba renk seçimi(içlik vs) gibi giyeceklerin rengi fark eder mi yani herhangi bir renk alsam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sivil eşya olarak görüp valizhaneye kilitleyebilirler. Bize sarımsı renkte bir içlik dağıtıldı. Benim götürdüğüm içlikte aynı olduğu için almadılar.

   Sil
 6. askerlik yaptığımız her yerde bankamatik olur mu ? ve çamaşır yıkama durumu nasıl oluyor :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerlik yeriniz belli olduğunda araştırır bakarsınız hangi bankaların bankamatikleri var veya var mı? Büyük ihtimal hepsinde vardır.

   Çamaşır fileleri dağıtılıyor. O filelere çamaşırlarınızı koyup sıkıca bağlayıp yıkanması için söylenilen yere belli günlerde bırakıyorsunuz. Filenin ağzını sıkı bağlayın yoksa dağılır.

   Sil
 7. s.a benı sorum farklı biraz.. askerde namaz kılma konusunda sıkıntı oluyormu ? mescıt bulunurmu acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu durumu merak ediyorum, namaz durumu ve özellikle cuma namazını askerlikte nasıl eda edebiliriz? Gittiğimiz yere göre değişir mi?
   Bir de boynumuzdaki kolye ile teslim olabilir miyiz, kolyeyi alırlar mı? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

   Sil

Sayfanın
sonu