SorularHer türlü soruyu sorabileceğiniz askerlik şubelerinin telefon numaralarına ulaşmak için tıklayın. 
Kendi şubeniz cevap vermezse başka şubeleri de arayabilirsiniz.

Asal'ın sayfasından en sık sorulan sorulara buradan,
kanun değişikliği ile ilgili sıkça sorulan sorulara  buradan ,
1111 sayılı Askerlik Kanununa buradan ,
Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununa buradan ,
Askerlik Ceza Kanununa buradan,

daha önce sorulan pek çok soruya buradan ve buradan ,


ulaşabilirsiniz.!!!!!!!!!!!!!!Dikkat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Okumadan geçmeyin.


TSK'nın yedek subay ihtiyacı fazla değil. Üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 95 i kısa dönem olarak askerlik yapıyor. Ayrıca yedek subay olmaya istekli birçok kişi var. İstekli değilseniz, askerliğinizi kısa dönem olarak yapacaksınız. Kısa dönem olma şansınızı artırmak için  fazladan sertifika, belge vermeyin.(KPDS belgesi gibi). Sağlık sorunlarınız varsa (kilo,göz), çıkma şansı istekli olsanız bile çok az.

Yedek subay olmak istiyorsanız istekli olmak, sağlıklı olmak (boy,kilo,göz), yabancı dil belgelerinin olması (KPDS,ÜDS,YDS,TOEFL), yüksek lisans yapmak, askeriyenin ihtiyaç duyduğu bir bölümden mezun olmak şansınızı artırır.

Askeralma Daire Başkanlığının sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.


1.       Seçimin amacı; Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan sınıf ve branşlar için yedek subay adayı yükümlülerin tespitidir. Seçim ve sınıflandırmada öncelik Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun nitelikte personelin seçilmesidir.

2.       Seçim ve sınıflandırma işlemi Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

3.       Seçim ve sınıflandırma sonucunda yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.

4.       Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

5.       Sınıflandırma sonuçları yükümlülere Millî Savunma Bakanlığı tarafından e-Devlet üzerinden TRT duyurusunda belirtilen tarihlerde duyurulur.!!!!!!!!!!!!!Dikkat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yukarıdaki yazıya bir göz atın.

555 yorum:

 1. askerde iken kan verme oluyor mu yoksa sadece aşı mı yapılıyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızılay geliyor bilgilendirmeler yapılıyor ve isteyenler kan verebiliyor. Kan verenlere izin veriliyor ve o gün dinleniyorlar. Ertesi gün devam.

   Aşı ise zorunlu herkese yapılıyor. Askerliğin ilk günü kayıtlardan hemen sonra yapılıyor.

   Sil
  2. hocam selam, ne aşıları yapılıyor? giderken biz ek olarak ne aşısı yaptırırsak rahat ederiz?

   Sil
 2. Merhabalar bir konuda fikrinizi almak istiyorum ,

  öncelikle bu siteden ben ve birçok arkadaşımın faydalandığını görüyorum , emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim ,

  gelelim soruma ;

  şuan askerim , izindeyken rahatsızlandım ve bulunduğum ildeki merkez komutanlığına gittim ordan beni askeri hastane olmadığı için devlet hastanesine sevk ettiler , devlet hastanesindeki doktorda tedavi amaçlı yatışımı verdi bir hafta 10 gün kadar daha hastanede kalacağım , fakat bu sürenin sonunda büyük ihtimalle ameliyat olma durumum var , ancak burda "açık ameliyat" yapılıyormuş , lakin burda bir özel hastanede mikrocerrahi denen yöntemlerlede yapılıyormuş.
  ben bu micro cerrahi yöntemiyle yaptırmak istiyorum ama bunu nasıl yaptıracağım konusunda bir fikrim yok.

  merkez komutanlığı beni özel hastaneye sevk edermi ?
  şayet etmezse bunu nasıl yapabilirim ?
  örneğin :
  Taburcu olduktan sonra sevk almadan gidip özel hastaneye başvurup ameliyat olup bunu ve verilecek olan raporu en yakın askeri hastanede onaylatabilirmiyim?

  bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşırsanırız sevinirim.

  YanıtlaSil
 3. sizin dediğiniz şekilde (sevk almadan özel hastahaneye gidip) ameliyat yaptırmanız kesinlikle yasak. eğer il merkez komutanınız izin verirse devlet hastahanesinde ameliyat olabilirsiniz. verecekleri hava değişimi raporunun askeri hastahanede onaylanması da ayrı bir işkence. fakat özel hastahanede ameliyat olmak için merkez komutanlığınızdaki askeri revirin sizi özel hastahaneye sevk etmesi gerekiyor. yani tüm iş komutanlarınızda bitiyor. size yardımcı olmak isterlerse işiniz her türlü olur. ben de son 1 ayımda menisküs ameliyatı yaprırmak istemiştim işi yokuşa sürdüler ve askerliğimin son günü için randevu ayarladılar. sonuçta bana refakat edecek biri yoktu ve hastahaneden çıktığımda yolculuk edecek durumda olmayacaktım. yaptıramadım.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, bir kaç yerde gözüme çarpan "Sınava girdiğiniz andan itibaren askersiniz." benzeri yazılar üzerine, bu soruyu sorma gereksinimi duyuyorum.
  Yedek subaylık sınavına gireceğimiz günün, askerliği bitireceğimiz günle bir bağlantısı var mıdır? Örneğin; 1,2,3 Aralık olan sınav tarihlerinde, 1 Aralıkta giren ile 3 Aralık'ta sınava giren askerliğini aynı tarihte mi bitirir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, bir bağlantısı yok. Askerliğin biteceği tarihi etkilemez.

   Sil
 5. kısa dönem askerlik yapanların boş zamanlarında (eğer boş zamanları olursa tabii) askeri birliğin fitness salonundan faydalanma imkanları var mıdır acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu komutanlarınıza ve birlikte görev yapmakta olduğunuz arkadaşlarınıza da bağlı. biri bir arızalık yapar 1 ay yasaklarlar. 1 ay da sizin askerliğinizin yaklaşık %20si olduğu için hiç bişey kesin değil. ben kitap bile okuyamıyordum. beni kitap okurken gören komutan kısa dönem boş kalmış kitap okuyo deyip evrak işi veriyordu.

   Sil
 6. kartal bey, profilinize baktım da, meslektaş sayılırız, ben henüz atanamadım yalnız. ben de aralık'ta askerlik hizmetimi gerçekleştirmek istiyorum ancak uzun dönem yapmak istiyorum. 2011 odtü ingilizce öğretmenliği mezunuyum. dil biliyorum. sınava ilk gün girecek ve elimden geleni yapacağım. ancak pek şansım yok sanırım bu celp dönemi için, değil mi? sizce, gelecek celp dönemini mi beklemeliyim, hocam?

  YanıtlaSil
 7. meslektaşız hocam. sosyal bilgiler öğretmeniyim. aralıkta asker öğretmen alımı yapılacak ve siz hem liselerde hem ortaokullarda görev yapabildiğiniz için şansınız olurdu ama atanamadığınız için öncelik şu an görev yapmakta olan öğretmenlerde. eğer tecil süreniz devam ediyorsa atandığınız an 1 yıl daha tecil süresi eklenir ve o zaman asker öğretmen olma şansınız artar. şu an giderseniz kısa dönem olarak gidersiniz gibi gözüküyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aralıkta uzun dönem olarak mı öğretmenlik çıkar hocam ? kısa dönem olarak mehmetçik dershanesine çıkma ihtimali var mı acaba ?ben de 2 yıldır bir devlet okulunda görev yapıyorum.branşım edebiyat. bu sene aralıkta çok fazla öğretmen askerlik alımı yapılmamış,kısa dönemler tarafından doldurulacak diye bir şey duydum arkadaştan,doğruluk payı nedir ?

   Sil
  2. Bildiğim kadarıyla aralık döneminde asker öğretmen alımı yapılmıyor.

   Sil
 8. iyi günler eylülde tecilimi bozup aralık için işlemlerimi yaptırmıştım hastaneye gittim ve elverişlidir aldım bir sorum olacak aldım kağıtta karar maddesi 28 yazıyor sadece bu nedemektir? Kasımda bu kağıtla sarı belgeleri almaya gittiğimde bidahamı hastaneye gidecem? (28.madde için kimisine agurubu arıza filan yazılıyor bende yok boy 1.72 kilo 85)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o önemli bir şey değil. kimisine gözden veriyorlar o belgeyi kimisine zayıflıktan. değişiyor. siz aralıkta askersiniz.

   Sil
 9. merhabalar, öncelikle bizlere böyle bir hizmet sunduğunuz için içtenlikle teşekkür ederim. bir sorum olacaktı: bugün askerlik şubesine gidip (31.07.2013'e kadar olan) tecilimi bozdurdum. ve kısa dönem aralıkta askere gitmek istiyorum. fakat şubeden bana aralıkta askere gitmemin kesin olmadığını, nisana sarkabileceğimi söylediler. verdikleri iki kağıttan birinde 30.11.2012, diğerinde de 31.03.2013 yazmaktadır. yani kısaca askeriyede kontenjan varmış, bunu ben bilmiyordum, bilseydim daha önce başvururdum. hasılı kelam eğer aralıkta askere gidemezsem bütün planlarım iş imkanlarım bozulacaktır. bu konuda bana bilgi verir misiniz, yapabileceğim birşey var mıdır? ekstra bir dilekçe yazabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesin olmadığını söylüyorlar çünkü en olmadık ihtimal olur da bir sarkma olursa laflarını yemiş olmuyorlar. yapabileceğiniz bir şey yok ama pek düşünmeyin. bu sarkma ihtimali çok değil.

   Sil
 10. Bu günde bir sorum olacak kusura bakmayın:)) aklıma birşeyler takıldı ilk olarak çamaşır yıkama işi nasıl oluyor askeriyede ve son olarakda her ay para yollanıcak kendime bunu nasıl yoolasınlar atm vardır dimi her yerde bu para işi sıkıntı gibi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Garanti, Ziraat, Akbank gibi bankaların atmleri bulunabiliyor. Acemilikte topluca gidip para çekiyorsunuz.

   Çamaşır fileleri dağıtılıyor. Çamaşırlarınızı bunların içine doldurup sıkıca bağlıyorsunuz. Herkesin filesi aynı yerde yıkanıyor. Eğer iyi bağlamazsanız çamaşırlar her yere dağılıyor. Ben kurutma dışında bir sıkıntı çekmedim. Bazı arkadaşlarım çamaşırların temizliğine güvenmiyordu ve bu işten uzak duruyordu. O zaman sürekli yeni çorap, yeni iç çamaşırları satın almanız lazım. Ustalıkta farklı imkanlarınız olabilir. Yada bu şekilde devam edersiniz.

   Sil
 11. Merabalar,cevaplarınız için teşekkürler.Eşim yarın öbür gün aralık celbi için başvuracak okulu yeni bitirdi 28 yaşında tecili de 31 ekim 2012 de bitiyor,birincisi tecil ettirme hakkı hala var mı,ikincisi aralıkta gitmek için önce erken sevk başvurusu mu yapması gerekiyor yoksa direk işlemlere mi başlayacak? Son bir sorum da muayane de kan tahlili ciğer filmi vs yapılıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni mezun olduysa 2 yıl tecil hakkı var. Evet, aralık için erken sevk başvurusu yapması lazım. Muayeneler yüzeysel sağlık sorununuz varsa belirtmeniz lazım ve aile hekimliği yerine asker hastanesini tercih etmeniz lazım.

   Sil
 12. slm arkadaslar kısa donem olark askere gtcem kollarımda kesıkler var alkol ve esrar bagımlısıyım rdm ye ayrılırsam eger acemılıgımı dıger uzun donem rdm askerlerlemı yaparım yoksa kısa donemlerle berabermı ? cvplarsanın sevınırım tşk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 yıllık mezunuysan kendi devlerinle yani kısa dönemlerle acemilik yaparsın. Geri kalan hiç bir şey fark etmez. RDM'ye zaten askerlik sürecin başladıktan sonra ayrılacaksın.

   Sil
 13. merhaba, bu guzel blog icin elinize saglik diyorum oncelikle. benim sorum, yabanci dil sinav belgesini hangi asamada vermem gerekiyor? test/mulakat gununde mi istiyorlar? ikinci sorum bu belge ne kadar etkili olur. tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erken sevk başvurusu yaparken vermeniz en uygun olanı. Sevk evrakınızı almaya giderken de verebilirsiniz.

   Burada bir deneme yapmadım ama sınav günü kayıt sırasında belgelerin yanına ekleseniz de sorun olmayacağını düşünüyorum ama o zaman dil bilgisinin kodlamasını da değiştirmeniz lazım.

   Sil
 14. yarın kısa dönem askerliğime başvurucam boy 1,82 kilo 110 bu şekilde askere gitme imkanım varmı ben gitmek istiyorum çünkü ertelicekler sonra birdaha gel diyecekler ve bu sürede vakit kaybı olacak biran önce gidip işime bakmak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam sizi askere alıp spordan, nöbetten muaf etmezler. acemilik eğitimini alırken size bir şey olması riskini almazlar. 35 gibi bir oranınız var. siz istekli olsanız dahi almayacaklardır yada acemilik eğitiminizden sonra çürük raporu vereceklerdir. hareketli bir yapınız varsa, sigara kullanmıyorsanız, sağlıklı gözüküyorsanız alabilirlerde belki. siz bir deneyin.

   Sil
 15. arkadaslar merhaba.. kısa donemlerı doguya yolluyor lar mı ? doguya yollamıyorlar denıyor ama ne kadar dogru acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kısa dönemler doğuda ve hatta kritik illerde görev alabilir, Kıbrıs'a bile gönderilebilir. sadece dış karakollarda görevlendirme yapılamaz.

   Sil
 16. kişisel bakım ve duş nasıl oluyor hergün duş alma imkanı varmı mesela?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün duş imkanı var ama özellikle acemilikte sırayı göze almalı yada çabuk davranarak en önden yer kapmalısınız. Sıcak su belli saatler arasında veriliyor ve kesilirken duş alan var mı diye bakmıyorlar. Sıradan eli boş ayrıldığım zamanlar olduğu gibi, duşu soğuk suyla tamamladığım zamanlarda oldu. Ustalıkta daha rahattı. Gittiğiniz yere göre şartlar değişebilir tabi.

   Kişisel bakım konusunda ise her gün tıraş olmalısınız ve botlarınızı boyamalısınız.

   Sil
 17. Merhaba ben Keratokonus hastasıyım.Yani korneamda problem var.Sert lens kullanıyorum.Şimdilik Lensle %80 görüyorum gözlük işe yaramıyor.Askerliğimi tecil ettirdim 2014 ağustosa kadar.Neyse muayenede ben durumumu belirttim ama her hangi bir ekstra bir şey yapmadan Askerliğe elverişli damgayı bastı askeri tabib :).Kağıda da bir madde yazdı. Maddenin anlamında tam hatırlamıyorum ama gözde lens vari bir şey var tarzındaydı.Neyse ben bekliyordum ki beni bir askeri hastaneye sevk edip muayeneden sonra askere gidip gidemeyeceğim kararını ozamn veirler diye ama olmadı.Acaba ben tecil ettireceğim diyemi öyle bir şey yaptılar.Askere gideceğim zaman tekrar muayene yapıyorlar mı?

  YanıtlaSil
 18. acemilik süreleri.. gittiğin yere göre değişiyormuş doğru mu.. belli standartı yokmuş.. ortalama ne kadar.. bir de ben gözlük kullanıyorum bildiğin uzağı görmüyorum gözlüğü çıkarınca bana çürük raporu verirler mi.. gözlüğün derecesine göre değişiyodur galiba? bu siteyi kurmanız çok iyi gerçekten faydalı bilgiler var.. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gözden dolayı çürük vermeyeceklerdir size. acemilik eğitimi de iş gününe göre uzuyor yada kısalıyor. araya tatiller girerse uzayacaktır gene.

   Sil
 19. eşim bugün aralık celbinde askere gitmek için başvuru yaptı muayenesini oldu ama o arada iş yerinden acil çağırdıkları için tekrar şubeye gidip işlemlerini bitiremedi,yarın gitmesin de bir problem çıkar mı aynı gün içinde mi olması gerekir illa?Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorun olmayacaktır zannetmiyorum. kişilere göre uygulamaları değişebilir. biz teşekkür ederiz.

   Sil
 20. Merhabalar 4 yıllık güzel sanatlar fakültesi mezunuyum. Askerliğimi uzun dönem astek olarak yapmak istiyorum işlemlerimi yaptırdım. 1-5 kasım arası şubeye gelmemi söylediler. Fakat kafama takılan soru şu. Sol kolumda dövme var büyük değil ama tsort giydiğimde görünüyor, bu dövme benim astek olarak yapmamı engellermi? Teşekür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hangi bölüm mezunusunuz bilmiyorum ama sizin isteğiniz astek olmak için yeterli olmayabilir. gelmezse çok şaşırmayın. dövme konusu sizi rehberlik danışma merkezi takiplisi yapabilir. dövmeyi hangi psikoloji ile yaptırdınız, neden yaptırdınız... gibi sorularına kafalarında cevap bulmadan size silah bile vermeyebilirler.

   Sil
 21. kolumdaki dövme babamın imzası gururla taşıyorum onda sıkıntı yok :) .. güzel sanatlar cam tasarım sanatçılığı mezunuyum 2 yıldır iç mimar olarak çalışıyorum asıl mesleğim iç mimarlık.. kolunda benimkinden çok daha büyük dövmesi olupta astek olanlar varmış dövmeyi sıkıntı etmiyorlar gelen her 10 kişiden 1 tanesinde artık dövme var diyorlar tabi bu kulaktan dolma bilgiler. bir sıkıntı olmaz diyorlar ben burdanda bilgi almak istedim umarım takmazlar astek olmayı çok istiyorum teşekür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kartal kethudaoğlu dedigi gibi kolunda vücudunda dövmesi olanları rdm olarak işaretliyor torpilin yoksa asteklik hayal ve ayrıca Güzel sanatlar mezunusun astegmen olma ihtimalinde % 1 gibi bir ihtimal dövme konusuna tekrar dönerse mustafa kemal atatürk imzası olan insanların bile rdm damgası yedigini gördüm

   Sil
  2. üstat arkadaşımın sol kolu bilegine kadar dövme astek olarak yaptı askerliğini bu beni çelişkide bırakıyor..

   Sil
 22. Merhabalar;

  Lisans mezunuyum. Açıköğretim önlisans başvurusu yaparak kaydımı yaptırdım. Askerlik sürem boyunca yapılacak olan sınavlara katılma imkanım var mı yoksa hiçbir sınava girilmesine müsaade etmiyorlar mı? Yoksa bu durum askerlik yaptığımız yere göre değişir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komutan izin verirse katılabilirsiniz. Yalnız sınavlara katılmak için izin hakkınızı kullanıyorsunuz. Yol izinleri izin hakkınızı eksiltmiyor. Buna rağmen 12 gün izin hakkınız var. Ona göre hesaplayın.
   KPSS, KPDS gibi sınavlarda sorun olmuyor ama hiç açık öğretim sınavına katılan görmedim.

   Sil
 23. bir sorum daha olacak ben 2 yıl oncesıne kadar astsubaylıgı kazanmıstım (yanı benım temelden 15 gun kadar egıtım almıslıgım var).. askerlıgın nedemek oldugunu 15 gun yasadım astsubaylık kursunda.. bana bır tanıdıgımızz senın orda gordugun 15 gunluk egıtım askerlıgınden dusulecektır demıstı bunun dogrulugu varmıdır cevaplarsanız sevınırım...(sınava gırıp pıyade astsubay olarak balıkesır astsubaylık okuluna gıtmıstım)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi. orada gördüğünüz eğitimi kanıtlayan belgeleri usta birliğinize giderken yanınızda götürün. askerliğiniz kısalacaktır.

   Sil
 24. merhabalar,
  öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
  gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşıyor ve insanların sorularına cevap oluyorsunuz.
  benim sorum şöyle olacak: yüksek lisans öğrencisiydim ve kaydımı dondurup askere gitmek için başvuru yaptım. tecilim üniversitem tarafından bozuldu. askerlik şubeden telefon ile kimlik numarası sorgulama yaptırdığımda, aralık ayında asker olacağımı ve bunun için kasım ayında belgeler ile gelip başvurmamın yeterli olduğunu söylediler.
  benim elimde aralık ayında asker olacağıma dair bir belge yok. kasım ayında başvuru yaparken böyle bir belge gerekli mi? Eğer gerekliyse bu belgeyi herhangi bire şubeden alabilir miyim? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasım ayında askerlik şubenize uğramanız aralık 1 2 yada 3 te gireceğiniz sınava girmek ve 12 sinde asker olmanız için yeterli. görüşleriniz için teşekkürler.

   Sil
 25. merhabalar,bugün aralık celbine başvurumu yaptım kasımda zarfını al dediler,işletme mezunuyum ama bilgisayar sistem destek işi yapıyorum .ama bugün şubedeki memur sormadan işletme mezunu olduğum için mesleğe işletme yazmış sonradan baktım.bunu sınavda falan değiştirebilir miyim önemli olan mezun olduğum bölüm mü gerçi önlisans programcılık da bitirdim ama onu almadılar onu da mı sınav da vermem gerekir.biraz karışık oldu hocam bilgilendirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam mezun olduğunuz bölüm önemli. ayrıca bitirdiğiniz kurs belgelerini fırsatınız olduğunda gösterirsiniz. bazen hiç işe yaramıyor bazen soruyorlar şu sertifikası olan kimler var diye.

   Sil
 26. merhabalar blogunuz için teşekkür ederim çok faydalı. lisans mezunuyum.Elektrik elektronik mühendisiyim.ekimin sonlarına dogru tecilimi bozdurup aralıkta gitmeyi düşünüyorum.Kısa dönem ile uzun dönem arasında kaldım. uzun dönemde meslekten atama olması ıcın ne gerekli bi bilginiz var mı ? birde meslekten ve normal atamadan giden uzun dönemlerin maaş bilgileri hakkında yardımcı olabilir misiniz? son olarak aralıktaki sınavda kısa dönem işaretlesemde uzun dönem çıkma ihtimali nedir hocam cevap verirseniz cok makbule gecer:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kısa dönem işaretleseniz de uzun dönem çıkma ihtimali çok değil. %15-25 arasında diye tahmin ediyorum kendi görüşüm. çünkü sizin emsalleriniz subaylığın kazandıracağı yöneticilik vasfı için uzun dönemi tercih ediyorlar. yöneticilik vasfı iş başvurularında sık sık talep edilen bir durum. maaşları 2400+ jandarma olursanız 400, güneydoğu anadolu veya doğu anadoluda yaparsanız 400. yani 2400-3200 arası değişiyor. yardımcı olabiliyorsak size olduğu kadar bize de makbule geçer. iyi şanslar.

   Sil
 27. iyi günler hocam ben 2012 mezunuyum eylül ayında tecil yaptırdım fakat işler yolunda gitmedi aralık dönemine yetişmek için en son hangi tarihe kadar tecilimi bozdurmam gerekiyor bayram sonrasina kalırsa bahar dönemine kalirmiyim tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tecil hakkınız olduğu için 31 Ekim son gün. 31 Ekim'e kadar erken sevk başvurusu yapmanız lazım. Yetişemezseniz 2013 Nisan'da gidersiniz.

   Sil
 28. iyi günler hocam, ben 2007 yılı bilgisayar teknolojileri ve progralama (2 yılık MYO)ve 2012 yılı AÖF işletme mezunuyum, şimdi Adalet Bakanlığı'nda memur olarak çalışmaktayım, 2012 aralık'ta kısmetse askerlik başvurusu yaptım, benim yedek subay olarak askere gitme ihtimalim varmıdır? yedek subay olarak askerlik yapmak için sınavda yada şubede bi form vs. gibi bişeyler doldurmamız gerekiyormu? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şubede başvuru sırasında yedek subay olmak isteyip istemediğinizi soruyorlar. Şansınızı KPDS, ALES gibi sınavlarla ispatlayacağınız yabancı dil bilgisiyle artırabilirsiniz. Varsa bu belgeleri başvuru yaparken götürün. Sınava ilk gün girin ve iyi yapmaya çalışın.

   Sil
 29. Lisans eğitimim bitti ve Nisan'a kadar tecilliyim.. 31 Ekim'e kadar başvurursam kesin olarak Aralık ayında gidebilirim öyle değil mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok yüksek ihtimal aralık celbinde gidersiniz.

   Sil
 30. Merhaba. Aralık celbi için son başvuru günü 30 Ekim mi yoksa 31 Ekim mi? Çünkü 29 Ekim zaten bayram nedeniyle işlem yapılmaz. Bazı kişilere 30, bazı kişilere de 31 Ekim demişler ama kesin bilgisi olan varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 31 Ekim
   Aşağıdaki adresten Tablo 3 'e bakabilirsiniz.
   http://www.asal.msb.gov.tr/yedek_subay/erken_sevk.htm

   Sil
 31. merhaba kardes benim sorum,sınava giriş yerlerimiz nüfusa kayıtlı olduğumuz yere göre mi,yoksa sınv evraklarımızı aldığımız şubeye göre mi belirleniyor? teşekkürler şimdiden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevk evraklarını aldığınız yerde sınava giriyorsunuz.

   Sil
 32. kısa dönemlerde komando çıkma şansı yüksek mi ? kısa dönem komandolar hakkari şırnak gibi yerlere gönderilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komandolar isteğe bağlı olarak sağlık durumu iyi, fizik olarak kuvvetli olanlardan seçiliyor. Gözlük kullanıyorsanız seçilmezsiniz. Hakkari,Şırnak gibi yerlere çıkabilir.

   Sil
 33. yaşım 24 işletme mezunuyum ve yüksek lisans yaptım.aralık döneminde askere gidicem.acaba yedek subay olma ihtimalim nedir.ya da neler yapmalıyım yedek subay olabilmek için.şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dil sınavlarına girdiyseniz, bu belgeleri başvuru sırasında gösterin. Yedek subay olmak istediğinizi söyleyin.Sınava ilk gün girin ve sınavı iyi yapın.

   Sil
 34. MERHABALAR

  ARALIK DÖNEMİ İÇİN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURUMU YAPTIM.SAGLIK PROBLEMİM OLDUGU İÇİN AİLE HEKİMİ ASKERİ HASTANEYE SEVK ETTİ.ASKERLİK ŞUBESİ 31 EKİMDEN ÖNCE ASKERİ HASTANELERDE RANDEVULARIN DOLU OLDUGUNU SÖYLEDİ.ARALIK DÖNEMİ İÇİN ASKERE GİDEMEYECİGİMİ SÖYLEDİ.SİZCE ARALIK DÖNEMİ GİTMEK İÇİN YAPACAGIM BİRŞEY VARMI?

  TEŞEKÜRLER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık sorununuz varsa sonraki celp dönemini bekleyip muayene olun. Belki muaf olacaksınız.
   Olmazsa aynı askerlik şubesinde veya bir başka askerlik şubesinde şansınızı yeniden deneyebilirsiniz tabi bu sefer aile hekiminden askerliğe elverişlidir raporu almanız lazım. Hiç denemedim ama sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

   Sil
 35. Merhaba. Ben işlemlerimi bugün hallettim, oldukça kısa sürdü zaten pek yoğunluk olmadığından. Fakat bir konuyu merak ettim. Kilo 96, boy 1.89 ölçüldü ve doktor "kilolu" şeklinde bir açıklama yazmıştı rapora. Bunun ne gibi etkisi olabilir sizce? Zaten gözlük kullandığımdan komando olmayacağım kesin ama komando yapmama dışında bir başka etkisi varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilolu olanların havacı olma şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.

   Sil
  2. Peki, teşekkür ederim tekrardan

   Sil
 36. Merhaba ben ağustos celbı ıcın temmuzda basvurumu yapmıstım ama aralık ayına kaldım ve ıslemlerımı tamamladım bı kagıt verdıler..bu kagıdı ısyerıme gotursem tazmınat alma konusunda yarımcı olur mu yoksa ılla sulusumu goturmemız gerekıyor? ne kadar bılırsınız bu konuyu bılmıyorum ama ılgılendıgınız ıcın teşekurler.Bır de sınav ıcın subeye ne zaman gıdıcem yada subeye gıdıcekmıyım ve subeden almam gereken bır evrak olucak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağustos celbi için erken sevk başvuru tarihleri 01 MART–30 HAZİRAN arası. Temmuzda başvurunca ağustos celbine yetişememişsiniz.
   Tazminat için kasım ayında askerlik şubesinden sevk evraklarını (sülüs) alacaksınız. Durumunuzu anlatıp sevk evrakından iş yerine vermek için fazladan almanız lazım.
   Kasım ayı içinde şubeye uğramanız lazım. Sevk evraklarını alacaksınız. Yol parası verecekler. Sınav yeriniz belli olacak.

   Sil
 37. Hepinize iyi bayramlar
  ben AÖF kamu yönetiminden ekimde mezun oldum ve hemen şubeye gidip başvuruyu yaptım. yalnız ben uzun dönem yapmak istiyorum. Komando olmak istiyomusun sorusanada evet dedim sınavada ilk gün gittiğim taktirde açık öğretim kamu mezunu olarak uzun dönem askerlik yapma şansım nekadardır acaba şimdiden teşekkürler. Ayrıca bilgisayar üzerine donanım, grafik, Autocad, elektronik ve teknik bakım bilg. kurslardan alınmış sertifikalarım var bunları ibraz etmemin faydası olurmu tavsiyeniz ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bayramlar.
   Komando olmak istiyorsan ve sağlık durumunda fena değilse kesin komando olursun ama komandoların ne kadar zor şartlarda askerlik yaptığını biliyor musun? Tabi senin kararın. Ben sadece saygı duyarım.
   Üniversite mezunlarının yüzde 90-95 kısa dönem oluyor. O açıdan yedek subaylık şansın düşük. Dil ile ile ili belgelerin yardımı oluyor. Sertifikaları da götür belki işe yarar.

   Sil
  2. Aslında komando olmaya merakım olduğundan değil ama görevli sorunca hayır diyemedim gurur yaptım. :)benim sol ayakta biraz problem var (taban çökmesi) ama askere almazlar filan diye söylemek istemedim. Yani askerlik yapmama gibi bir durumda olsun istemem. Kısacası yedek subay, yada komando olarak hangisi çıkarsa çıksın benim isteğim uzun dönem yapmak. Vakit ayırdığınız için tşk ederim.

   Sil
 38. herkese iyi bayramlar diliyorum
  ben makina muh den bu sene mezun oldum ve tecilimi bozdurup aralıkta askere gidicem. Benim kardeşim %90 engelli ve 21 yaşında annem babamda sağ durumda. Ankara oturuyorum kütüğümde Ankarada bulunuyor.Askerliğimi Ankara ve çevresinde yapma imkanım var mı ya da bununla ilgili başka bildiğniz haklar var mı ?
  şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bildiğim bir hak yok.
   Asal'ın sitesinde şöyle bir soru cevap var.

   Soru: Yedek subay olarak askere alınacağım. Annemin bakıma ihtiyacı olduğundan İstanbul ve çevresinde askerliğimi kısa dönem olarak yerine getirebilir miyim?

   Cevap: Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   Sil
 39. Öncelikle merhabalar, ben aralık celp döneminde birliğime teslim olacağım. Kasım ayında alacağım evraklar sülüs işlevi görüyor mu ? İş yerinden tazminat almam için sülüs istiyolar ne zaman alabilirim sülüsümü ? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sülüs görevi görüyor. şubeden 1 tane fazla isteyin.

   Sil
 40. selamlar. üniversite mezunuyum ağustosta bakaya kalmıştım gidip ifademi verdim aralık döneminde askere alınacağım yazılı kağıt verildi ve evime para cezasını ödemem için bir belge ulaştırılacağı söylendi ancak şu ana kadar gelen giden bir şey yok. bunun peşinde koşup ne yapıp edip ödemeli miyim? gelmedi kardeşim ne yapayım deyip üstelemesem sonradan başımı ağrıtacak bir durum oluşur mu?

  diğer bir sorum kısa dönem yapmak istiyorum, bölümüm ulus. arası ticaret ve finansman. işletme, iktisat türevi bir meslek olduğunu var sayarsak büyük ihtimal kısa dönem yapacağım ancak bu ihtimali daha da güçlendirmek için yapmam, dikkat etmem gereken hususlar var mıdır bunları öğrenebilirsem çok sevinirim. teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gelen cezayı belediye mal müdürlüğüne ödemelisiniz. gelmediyse mal müdürlüğüne bir sorun. kısa dönem olmak için sınava son gün girin. kısa dönem olmak istediğinizi belirtin.

   Sil
 41. merhaba, öncelikle bu faydalı site için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

  Size sormam gereken bir kaç soru var. Öncelikle durumumdan bahsetmeliyim ben 2 yıl önlisans muhasebe ve üzerine aöf den işletme tamamladım 4 yıllık işletme mezunuyum evliyim 1 çocuğum var askerliğimi bozdurdum aralıkta gideceğim bir sorun olmazsa, sorularıma başlıyorum
  1- Uzun dönem gitmek istiyorum sınava 1. günü gireceğim uzun dönem gitmek için başka bir şey yapmalı mıyım tavsiyeniz nedir ?

  2- Ben askerde iken devlet karıma ve çocuğuma bakar mı? Askerliği bozdururken bana hiç bir şey sormadılar bende söylemedim kasımda gittiğimde söylemeli miyim bu durumu ?

  3- Askerde kalma gibi bir şey mümkün mü ? teskere bırakma gibi hala geçerli bir durum var mı ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.

  YanıtlaSil
 42. Başka yapmanız gereken sınavda başarılı olmak. Karınız ve çocuğunuz için askere alındıktan sonra bilgi verebilirsiniz size sık sık soracaklar arkanızda bıraktığınız bakıma muhtaç kimse var mi şeklinde. Siz gene de kasımda askerlik şubenize bildirin bu durumu. Askerde kalma durumuna gelince eğer teğmen olarak tamamlar iseniz askerliğinizi, son bir ay içinde olması lazım askerde kalmak için sınav olacak. Bu sınavda başarılı olursanız askerde kalabilirsiniz. Kısa dönem olursanız askerliğinizi tamamladıktan veya askere hiç gitmeden önce subaylık sınavlarına girebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 43. Yüksek lisans'tan çok hangi bölüm mezunu olduğunuza bakıyorlar. Işlerine hangi bölüm mezunu kişiler yapıyorsa o bölümlerden kişileri uzun dönem alıyorlar. Bazı dilleri bilenler, makine-talas öğretmenleri, mekatronik gibi bölümler çok tercih ediliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fiziki özelliklerin normal olması yeterli oluyor. Eğer istekli olmazsanız ve sizin bölüm mezunu ihtiyaç varsa, kontenjan da boş kaldıysa sizi çağıracaklardır.

   Sil
 44. Kısa dönem veya yedek subay olma isteğimizi hangi aşamada belirtiyoruz acaba.Ben müracaatımı yaptım kasımda gelmemi söylediler.bu seçimi ne zaman yapacağız.

  YanıtlaSil
 45. yüksek lisans mezunları yüksek lisans diplomaları dikkate alınarak mı giderler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Örneğin lisans mezunları erteleme yaş sınırı 29, yüksek lisans mezunları erteleme yaş sınırı 35.

   Sil
 46. Merhabalar,Tecilim bittiği için aralık 2012 celb döneminde askerim. Sorum şu; kısa yada uzun dönem tercihimizi askerlik şubesinde sevk evraklarını alırken mi belirtiyoruz yoksa sınava gireceğimiz tarihlerde mi?

  YanıtlaSil
 47. merhaba ben anadolu üni. işletme mezunuyum .. aralık celbinde gidecegim inş. sorum sudur ; ben aslında bilgisayar programcısıyım (selçuk üni önlisans) ve kendi işletmemde 10 yıldır 3 boyutlu çizim ve cnc tezgahlarda plastik kalıp imalatı yapıyorum. bildigim kadarıyla askeriyede de bu tip tezgahların kullanıldıgı yerler var . askerliği meslekçi olarak uzun ya da kısa dönem yapabilmek için ayrıca basvurmam gereken bi yerler varmıdır.... tesekkur ederiim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soruyu tam anlayamadıysam kusura bakmayın. Yinede cevabı veriyim.

   Ayrıca bir yer yok. Askerlik şubesine başvuruluyor.

   Sil
 48. merhaba, ben lisans mezunuyum ve su anda askerliğim 2013 hazirana kadar tecilli durumda.Aralık celbinde askere gitmek için hemen yarın gidip ekim 31 e kadar bozdursam tecili ve evrakları versem ( diploma fotograf fln ) beni aralık celbine alırlar mı ? bugün gittim askerlik şubesi kapalıydı güvenlik görevlisiyle görüştüm. aralık celbinin dolduğunu söyledi. beni aralıkta almama gibi bi durum olur mu acaba?

  YanıtlaSil
 49. gerçekten çok faydalı bir blog cevap verenler haklarını helal etsinler ben üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım muane vss işlerimi yapıp tecili yaptım tecilden 1 yıl sonra rahatsızlık yaşadım bu rahatsızlığım askerlikten muaf olmam gereken bir rahatsızlık gibi tabi nolacağı belli olmaz... artık muane işlemleri aile hekimleri tarafından yapılıyor diye biliyorum şimdi kasım ayı benim sevk tarihim şuan şubenin bana verdiği belgede askerliğe elverişli görünüyorum aile hekimine gidip direk beni askeri hastaneye sevk edermi illa önce şubeyemi gitmem gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. görüşleriniz için teşekkürler. bazı şubeler hala kendi bünyesinde muayene yapıyor. eğer aile hekiminize sevk ederlerse sizi aile hekiminizin sizi askeri hastahaneye sevk etmesi yeterli olacaktır.

   Sil
 50. bu sitedeki soru-cevap bölümünden çok faydalı bilgiler edindim. öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  sorum şöyle olacak: kasım ayında şubeye gelmemiz söylendi. belirli bir gün aralığı var mı? yoksa 30 kasıma kadar vaktimiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 30 Kasım'a kadar vaktiniz var fakat son günlere bırakmanızı tavsiye etmeyiz.

   Sil
 51. Gerçekten çok faydalı bir site olmuş. İstifade anlamında bende çok faydalandım. Emeğe geçenlere teşekkür ederiz.

  Şöyle ki; 4 yıllık Normal Üniversiteden Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 1984 doğumluyum(28 yaşında). Kısa dönem askerlik yapmak istiyorum. Meslek ve yaşı göz önünde tuttuğumuzda kısa dönem olarak yapma şansım nedir? Kısa dönem yapmak için sınava 2. veya 3. gün girip orta seviyede başarı göstermek kısa dönem yapmamda bir avantaj teşkil eder mi?

  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 52. Ve yaklaşık 5 yıllık iş tecrübem mevcut. mezun olduğum üniversitenin eğitim/öğretim dili ingilizce. Yaş ve mesleğin yanısıra iş tecrübesinin ve ünv. eğitim/öğretim dilinide göz önünde tutarsak kısa dönem yapma ihtimalim yüksek midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim dilinizin ingilizce olması ksd olma şansınızı biraz azaltacaktır ama çok etkili olmayacaktır.

   Sil
 53. Bu arada bu Aralık celbi için gideceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden hayırlı tezkereler. Görüşleriniz için tsk.

   Sil
 54. merhaba size bir sorum var.Ben geçen sene tecil yaptırırken geçici mezuniyet belgemle yapmıştım. şimdi o belgenin geçerlilik süresi doldu. tecilimi bozdurdum benden sadece kimlik istediler yani diplomaya ihtiyacım olmadı. daha diplomayı almadım sizce askere gidene kadar diploma isterler mi okulum uzakta gidip alması zor ve masraflı geliyor. kasım da sarı zarfı almaya gidince diplomaya gerek var mı yok mu sizce ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasımda zarfı almaya giderken kimlik fotokopisi diploma aslı ve fotokopisi gibi evraklar istiyorlar. herhangi bir askerlik şubesini arayıp güncel evrakları öğrenebilirsiniz.

   Sil
  2. Okulunuzun bulunduğu ilde bulunan arkadaşlarınızdan birinden rica ederseniz size yardımcı olabilir. O zarfın içine diploma fotokopisi yada onun yerine geçecek evraklardan birinin koyulması gerekecek.

   Sil
 55. merhabalar. ben 2006'da üniversiteye girmiş 2012'de mezun olan biriyim. aralık celbinde askere gitmek isteyenlerdenim. daha önce askerliğimi tecil ettirmek için bir defaya mahsus askerlik şubesine gittim. o da üniversiteyi kazandığım yıldı. oradaki görevli bir subay benim tecil yaptırmama gerek olmadığını, okulun otomatik olarak beni tecilli göstereceğini bildirdi. bunu öğrendikten sonra mezun olana kadar bir daha askerlikle ilgili hiçbir konuya kulak kabartmadım. geçen eylül ayında mezun oldum. size sormak istediğim tecilim direk ortadan kalkmış mıdır? yoksa bir askerlik şubesine gidip tecil bozdurmam mı gerekecek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 31 ekimson gün. herhangi bir askerlik şubesine uğrayıp durumunuzu öğrenin.

   Sil
  2. Yüksek ihtimalle tecilınız sona erdi. Siz ekim ayı içerisinde gidip askerlik durum belgesi isteğinde bulunun. Eğer kasım 2012 de sona eriyorsa işlem yaptırmanıza gerek yok. Kasım ayında gider evraklarınızı alırsınız, daha ileri bir tarihte sona eriyorsa tecil bozdurma işlemi yaptırmalısınız.

   Sil
 56. Merhabalar. Lisans sonrası yaptırdığım 2 yıllık tecilim geçen ağustos ayında bitti. Şu anda bakaya durumundayım.Aralık ayında askere gitmek istiyorum. 31 ekime kadar başvuru yapmam gerekli mi? Yoksa kasımda şubeye gidip sınavla ilgili belgelerimi alıp aralık ayında askere gidebilir miyim? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 57. Merhabalar,, öncelikle bu yararlı site için çok teşekkür ederim..
  ben 2 sene önce okuduğum üniversiteden kayıt sildirmiştim.. daha sonra tekrar üniv. sınavıyla aynı bölüme girdim.. daha önceden verdiğim dersleri muaf olarak saydırdım.. fakat bu sene bazı derslerdeki müfredat değişikliklerinden ötürü daha çıkış belgemi alamadım.. dekanım bu iş çözülür çözülmez özel durumlu olduğum için geçici mevz. belgesi hazırlanacağını bu işi hızlandıracağını söledi.. tecilim yarın yani 31 ekim 2012 de bitiyor.. aralık ayına yetişebilmem için kasım sonuna kadar sürem varmı??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasım ayı içinde şubenin sizden istediği evraklarla beraber gidip asker olabilirsiniz.

   Sil
  2. Dediğiniz şekilde sizin zaten kasım ayında başvurmanız gerekli. Eğer evraklarınız yetişmezse 1 yıl daha tecil süresi eklenir ve bakaya durumuna düşmezsiniz.

   Sil
 58. merhaba.ben aöf işletme mezunuyum.yüksek lisans yaptım.yaşım 23 sene kaybım hiç olmadı.sınava birinci gün girerek tercihimi yedek subay yapsam.gelme durumu nedir acaba.

  YanıtlaSil
 59. ben 3 yıldır çalışıyorum bi işyerinde tazmınat almam için ne yapmam gerekio 12aralık ta askerim askeriyeden asker olcagımı gösteren kagıdı kasım ayı içersinde alsam işyerinden tazmınatımı alablrmıyım acil cevap bekliorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alabilirsiniz. şubeden 1 adet fazla isteyin.

   Sil
  2. tazminat alabilmek icin sadece silüs mü gerekır yoksa askerlık şubesınden verilen herhangi bi belge yeterli olucakmıdır ? teşekürler

   Sil
 60. Merhabalar, asagida 2 sorum olacak. Simdiden tesekkurler.
  1- haziran ayinda yuksek lisans kaydimi sildirdim. Ekim ayi icerisinde askerlik subesini aradigimda kasim ayinda gelip sevk evraginizi alabilirsiniz dediler. Benim yerime otomatikmen universite tecilimi bozdurdugunu anlamis oluyorum? Dogrumudur? Peki kasim ayinda sevk evragimi almaya gidecegim zaman saglik kontrolunden gececekmiyim? Yoksa ekim ayi icerisindemi oluyor bu durum?
  2- edindigim bilgiye gore ozellikle belli meslek guruplari normal (acik ogretim degil) 4 yillik fakulte mezunu bilgisayar muhendisleri, insaat muhendisleri, elektrik elektronik muhendisleri vb. kisa donem isteseler dahi uzun doneme secilme oranin yuksek oldugu dogrumu? Hatta acik ogretimlerin cogunun uzun donem yapmak istemelerine ragmen kisa donem olarak gittikleri dogru mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. üniversiteniz tecilinizi bozdurmuş yada 1 sene tecil ettirmiş, siz kaydınızı sildirince yenilememiş tecil işlemini. siz kasımda gittiğinizde muayene işlemlerinden geçeceksiniz.
   açıköğretim mezunu sayısı çok fazla ve çoğu herhangi bir meskekte çalışmıyor ya da aldıkları maaş, asteğmen olarak alacakları maaşın yanında çok az. bu yüzden açık öğretim mezunları sıklıkla uzun dönem tercihi yapıyorlar. başvuru çok olunca ister istemez çoğunun başvurusu reddediliyor. başvuranların çoğunun reddedilmesi sebebi bu. ismini zikrettiğiniz bölüm mezunları ise zaten 2000+ tl maaşlı bir işte çalıştıkları için hemen gidip dönmek istiyorlar ve kısadönem tercih ediyorlar. durum böyle olunca onlara ayrılan kontenjan dolmuyor ve ksd isteyenlerin arasından da uzun dönem seçilebiliyor. her bölüme ayrılan kontenjan da eşit değil. bazı mühendislik bölümleri için çok sayıda kontenjan ayırılırken, açık öğretim bölümlerine o kadar ayrılmayabiliyor. biraz karışık oldu ama artık idare edin.

   Sil
  2. aydınlattığınız için teşekkürler, kartal bey. peki sizce bu aralık celbi için söylüyorum (söylenilen en çok başvuru yapılan dönem) bilgisayar mühendisiyim (4 yıllık normal fakülteden) ve yaşım 28 (kilom 77 kg, boyum 1.75, sağlığım yerinde) ve üniversitenin eğitim/öğretim dili ingilizce ve yaklaşık 5 yıllık iş deneyimim var. Ben şiddetle kısa dönem istiyorum. Sizce yukarıda bu saydıklarım doğrultusunda kısa dönem isteyip uzun dönem çıkma ihtimali ne kadardır? Azmıdır?

   Sil
  3. kısa dönem işaretleyin ve başarısız olun. net sayınız eksilerde olsun ama çok eksilerde olmasın. sınava 2. gün girin. uzun dönem çıkma ihtimalini neredeyse elersiniz.

   Sil
 61. 31 ekim günü evraklarımla şubeye başvursam Aralık sonu askere gidebilir miyim ? Aynı gün içinde işlemlerim hallolur mu ? Acil bilgi lütfen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz mutlaka gidin askerlik şubenize ve mümkünse erken saatte orada olun. yarın işlemlerinizi mutlaka hallettirmelisiniz.

   Sil
 62. İyi günler,

  Ankara da yedek subayı sınavına nerede girileceği hakkında bilgisi olan var mı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ankara da birden çok sınav yeri var. bir tanesi mebs okulu. kasımda size söyleyecekler nerede sınava gireceğiniz.

   Sil
 63. merhabalar,

  ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum ama kadrolu değilim acaba yedek subay olarak meslek kurasına tabi olma ihtimalim var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pek yok. kadrolu öğretmenleri yaptıkları sınava ben kaynamıştım arada o sınava girdim ama bana ksd çıkmıştı.

   Sil
 64. aralık celbinde askere gitmem gerekiyor şubede askeri hastaaneye sevki istiyecem silüsü almadan, sevk tarihim kasım bir kaç sağlık sorunum var eğitim vss dolayı askerlikte sorun yaşamamak için gitmeden halledeyim orada sorun yaşamayım bu nedenle askeri hastaneye sevkimi istiycem fakat askeri hastaneler yoğun diye duydum ve ileri tarihlere atıyorlarmış bu doğrumudur ve bu sebeple nisana atma olabilir mi ???
  bu arada izmirdeyim hataydaki askeri hastaneye sevk oluruz heralde...

  bu arada bu sitede emeği geçenleride tebrik ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tecil şansınız yoksa sizi acemilik eğitimini verirken askeri hastahaneye sevk edebilirler. siz söylediğiniz şekilde askeri hastahaneye sevkinizi isteyin gene de. askeri hastahaneler bölgeden bölgeye yoğunlukları değişen yerler. hangi polikinlikte tedavi göreceğiniz de önemli. sadece örnek veriyorum diş için 2 ay bekletebiliyorlar. eğer tecil hakkınız yoksa ve sağlık sorununuzun boyutu yüzünden sınava giremezseniz nisana sarkabilir.

   Sil
 65. Selamlar...

  Öncelikle bu yararlı siteyi hazırlayanlara, yardımlarını esirgemeyenlere teşekkürü bir borç bilirim. Gerçekten aradığım tüm yanıtları bulabildiğim bir yer.

  Soru-Cevap bölümündeki yazıları okurken yedek subay adayları kısa dönem istiyorsa 2. gün sınava girsin demişsiniz. Neden ikinci gün? Üçüncü gün girilirse daha avantajlı olunmaz mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olunur. ancak her seye ragmen bölümünüzde açık varsa, uzun dönem alınabilirsiniz.

   Sil
  2. 3. gün girmeniz tabi daha garanti olur fakat biz buradan 3. günü tavsiye edemeyiz. sonra bir aksilik olur evrak işlerinizi yoğunluktan dolayı halledemezseniz sizi mağdur etmiş oluruz.

   Sil
 66. belki tam "poşetlik" soru olacak ama merak ettim.
  deodorant götürebiliyor muyuz/götürsek mi? dalga konusu olmayalım :)
  bir de kitap okuma fırsatı bulur muyuz? (acemide/ustada) kitap götürelim mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deodorant, parfüm, kolonya, ıslak mendil... bu tür her şeyi elinizden ilk gün alırlar ve gözlerinizin önünde bir yere toplayıp yakarlar. (ıslak mendili bile alıyorlar mı ne alaka diyebilirsiniz ama donunu çıkarıp tuvaletin deliğine atan var. ıslak mendiller tuvaletleri tıkıyor bu yüzden alıyorlar.)

   Sil
  2. bu arada acemilikte kitap okuyacak vakti bulsanız bile yorgunluktan pek okuyacak haliniz olmayacaktır fakar siz götürün. siyasi içeriği olmasın.

   Sil
 67. Merhabalar,ben kamu yönetimi bölümü mezunuyum. Açık öğretimden de işletme son sınıf öğrencisiyim. Acemi birliğinde iken izin olmadığını biliyorum. Ancak aöf sınavlarına girebilmek için acemi birliğindeyken izin alabilme şansım var mı? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yemin edene kadar hiç bir asker kışlanın dışına gönderilmez fakat sınava girecek askerler için bu kuralı delebilirler. fakat sınava memleketinizde girmenize izin vermeyebilirler.

   Sil
  2. Teşekkürler..

   Sil
 68. merhabalar..yarın dosyamı almaya gitsem verirler mi yoksa belli bi zamanı varmı..12.10.2012 de tecil bozdurmuştum kasım ayı içerisinde gel demişlerdi ama 2 kasım erken bir tarihmi dosyamı almak için..tesekkur ederım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasım 1-30 arasında istediğiniz gün gidebilirsiniz.

   Sil
 69. Aralikta tecilim bitiyor. Aralikta askere gitmek istiyorum. 30 ekime kadar basvurudan sozediliyor benim bir basvurum yok henuz. 12 kasimda askere gitmek icin islem yaptirabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sizin ekim ayında işlem yaptırmanız gerekmiyordu. kasım ayı içerisinde gidip sınava giriş evraklarınızı ve yol paranızı alın.

   Sil
 70. Merhaba aralıkta askere gidicem bende. Memur olarak askerdeyken atanırsam ne yapmam gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. askerdeyken atanırsanız asker olduğunuza dair belgeyi 10 gün içerisinde bir yakınınızla atandığınız kuruma gönderin. (telefon edip bilgi verdikten sonra fax gönderebilir). eğer atandığınız kuruma bir başkasını alırlar ve sizin hakkınızı yakarlarsa idare mahkemesinden dava açarsınız, atamanız size iade edilir.

   Sil
 71. Merhabalar;
  2 soruma cevap alabilirsem çok memnun olacağım:

  1- Aralık celbi için başvurdum ve sevk evrakımı bu ay içerisinde alacağım. Devlet memurluğuna başvurmaya karar vermemden dolayı askeriyeye dilekçe yazıp, başvurudan vazgeçmek istesem, bu isteğim dikkate alınır mı?
  2- İkinci bir ihtimal olarak; memurluk başvurusunda bulunup askere gitsem, mülakat v.s. işlemler için askerdeyken izin alma imkanım olabilir mi?

  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/yedek_subay/erken_sevk.htm

   Yukarıdaki adreste 6. maddeye göre kasım ayında sevk evraklarını almazsanız bir sıkıntı çıkmıyor. Sanki hiç erken sevk başvurusu yapmamış gibi oluyorsunuz.

   Açıklamanın şu şekilde.
   Erken sevki uygun görülenlerden, celbe katılmayanlar (sevk belgesini almayanlar) hakkında bakaya işlemi yapılmaz ve sevke tabi olacakları yeni celp dönemleri, grubuna göre sevke tabi oldukları TABLO–1 ve TABLO-2’deki celp dönemi olarak değiştirilir. Ancak, celbe katıldıkları (sevk belgesini aldıkları) halde test ve mülakata katılmayanlar hakkında bakaya işlemi yapılır.

   Sil
  2. Mülakat v.s. işlemler için izin alabileceğinizi düşünüyorum. Sınavlarda hiçbir sıkıntı çıkmıyor.

   Sil
 72. Merhabalar.
  Aralik askerlik icin kasimda basvurabiliyormuyuz. Basvurabiliyormuyuz derken benim zaten aralik 2012 tecil bitis tarihim. Daha onceden tecil ettirmistim bu sona eriyor. Benim yapmam gereken nedir? Yurt disindayim bu yuzden takip edemedim islemleri. 12 kasimda donuyorum acaba aralikta askere gidebilmek icin bir sorun yasar miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. döndükten sonra biraz dinlenebilirsiniz bile kasım ayının içinde askerlik şubenize gidip sınava giriş evraklarınızı alın. 9 küsür lira da yol parası verecekler. sakın reddetmeyin başınız derde girer. aralık 1 2 3 tarihlerinden birinde size söyledikleri yerde sınava girin. 12 aralıkta teslim olmalısınız.

   Sil
 73. Merhaba,
  6 yıldır özel bır bankada yonetıcılık gorevı yapmaktayım.bilgisayar prog.2 önlisans ve aöf 4 yıllık işletme mezunuyum.aralık donemınde askere gıdecem.Isım geregı,kısa donem gıtmek ıstıyorum.Gorev olarak Askerde hangı gorevlerı ustlenebılırım.Yer olarak D.bakır dogumluyum batıya cıkma sansı var mı
  tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. batıya çıkma şansınız herkes kadar sizin de var. kısa dönem olarak çıkarsa askerliğiniz, alabileceğiniz görevler sınıfınıza da bağlı olacaktır. eğer jandarma er olursanız hiç yazıcılık beklentisine girmeyin çünkü jandarma karakollarında yazıcı asker görevi yok. yapacağınız şey nöbet. karakol nöbeti, koğuş-silahlık nöbeti, mevzi nöbeti yada nizamiye nöbeti olur orası karakol komutanınıza kalmış. şans işi anlayacağınız. iyi şanslar.

   Sil
 74. Ben lisans mezunuyum gerekli başvurulari yaptim aralik ayi icin. fakat başka bir arkadaşima ayriyetten cagri yapilmiş kısa dönem icin sorular sorulmuş.ben işlemleri bitirdikten sonra bana herhangi bişey yapilacagim söylenmedi ekstradan şöyle şunu yapacaksin diye.ne yapmam gerekiyor kısa dönem yapmak istiyorum teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yol parasını aldınız. Sevk evraklarını (sülüs) aldınız. Sınav yerinizi öğrendiniz. Tamam bu kadar. Ayriyetten çağrı konusunu bilmiyorum. Kısa dönem olarak işlemler normal.

   Sil
 75. İyi akşamlar,

  Dün sülüsümü aldım. Lakin sülüsümü alırken bir sey dikkatimi çekti. Görevli memur bana ''Kısa dönem mi yoksa yedek subaylık mı'' istediğimi sordu. Ben kısa dönem deyince neyi işaretleyeceğine karar veremedi.
  6-Yedek subay,er,öğretmen isteği; kısmından ER'i işaretledi. Memur bu kadar düşününce içime bir şüphe oturdu.Acaba doğru mu yaptı? İlgilenirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Er tercihi doğru ayrıca sınav günü kontrol edebilirsiniz. Tüm o belgelerle sınavdan sonra bir kayıt sürecine gireceksiniz. Yeni belgeler dolduracaksınız. O ara kontrol eder gerekirse değiştirirsiniz.

   Sil
 76. Merhabalar öncelikle bu yararlı site için çok teşekkür ederim.Ben lisans mezunu olarak 2014'e kadar olan tecilimi 31 ekim gunu bozdurup aralık celbi için erken sevk istedim fakat ailesel bir problemden dolayı aralık ayında gitmemem gerekiyor aralık celbimi nisan celbine aktarmamın bir yolu var mı? Asal'ın sitesinde ''Erken sevki uygun görülenlerden, celbe katılmayanlar (sevk belgesini almayanlar) hakkında bakaya işlemi yapılmaz ve sevke tabi olacakları yeni celp dönemleri, grubuna göre sevke tabi oldukları TABLO–1 ve TABLO-2’deki celp dönemi olarak değiştirilir.'' şeklinde bir madde var bu madde bana uygun mu acaba çünkü kasım ayı içerisinde şubeye gidip sevk belgemi almadım.Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/yedek_subay/erken_sevk.htm

   Evet, bu madde sizi anlatıyor. Sevk belgenizi almazsanız hakkınızda bakaya işlemi yapılmayacak ve hiç erken sevk başvurusu yapmamış gibi olacaksınız.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkür ederim.

   Sil
 77. merhaba. Uzun dönem - Kısa dönem sınavı olduktan hemen sonra askerlik başlıyor mu? yoksa sınavdan sonra 10-15 gün ara verilip askerlik bu aradan sonra mı başlıyor. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; sınava girdiğiniz tarihten(1-2-3 Aralık) itibaren askersiniz.Ancak teslim olma tarihiniz 12 Aralık günüdür.

   Sil
 78. merhaba ziraat mühendisiyim aralık için askerlik başvurusunda bulundum fakat kasımda atamalar var diğer atamalara kaldığımızda askeriye izin veriyormu başvuru ve mülakatlar için
  teşekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sınav izni denilen yasal bir izininiz olacak ama şehir dışına çıkmanızı gerektirecek mülakatlar için izin verirlermi bilmiyorum. komutanınıza bağlı.

   Sil
  2. Bu konularda esnek davranıyorlar. Sınavlara girmenize izin veriyorlar. Askerde iken atamalar mümkün oluyor ama askerde olduğunuzu kuruma bildirmeniz ve döndükten sonra 10 gün içinde başlamanız gerekiyor. Yalnız tavsiyem oraya mümkün olduğunca az iş bırakmaya çalışın. Oradaki sıkıntıların yanında birde bu tür sıkıntılar fazla gelir.

   Sil
 79. arkadasla merhaba.. uzun dönem gidip askerde kalmak istiyorum nasıl bi yol izleniyor anlatır mısınız sınava falan girmek gerekıyor mu yoksa dırek dılekce verıp kalınıyor mu saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava girmeniz gerekiyor. Buradan şartları araştırabilirsiniz. http://www.kkk.tsk.tr/PerTem/temin1/subay.htm

   Sil
 80. meraba.benim nişanlım 4yıllık mezun kimya bitirdi inş. aralıkta asker uzun çıkma ihtimali nedir bide bilg. sertifikası falan işe yarar mı? yedek subay için en düşük maaş nedir?_ şimdiden cevaplar için çok tşkler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maaşlar 2000-3200 arası. Üniversite mezunlarının yedek subay ihtimali bazı meslekler dışında düşük ama dil bilgisi, sınav başarısı ve istekli olma şansını artırır. Sertifikalar işe yarayabilir.

   Sil
 81. 4 yıllık fakülte mezunuyum 2 ertelettim askerliği yaş 25 yükseklisans ve master yok bunlardan başka askerliği erteletme hakkım var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başka bildiğim bir hak yok hocam sadece askerlikten kaçabilirsiniz.

   Sil
 82. Merhabalar,iki yıllık kadrolu(saçma sapan bir ayrım) öğretmenim. Aralık'ta nasipse gidiyorum,daha önceleri de sorularım olmuştu. :) Bu meslek olarak planlamalar ağustos ayında yapılıyordur,öğretim dönemini baz alırsak. Bu kasım celbi için öğretmen çıkma ihtimalini çok azaltmaz mı ? Öğretmenlik istersem kısa dönemi tercih etmektense, bu adam zaten bir yılı gözden çıkarmış deyip uzun dönem yedek subaylık çıkma durumunu etkiler mi ?

  YanıtlaSil
 83. hocam, daha önce soruldu mu bilmiyorum lütfen saygısızlık olarak algılamayan ama şöyle bir sorum olacaktı benim; kısa dönemler hiç izin kullanmazlarsa, toplamda kaç gün askerlik yapıyorlar acaba? ben 5 ay 5 gün diye biliyorum. bir de aralık'ta askere gidecekler sanırım birliklerine 12 aralık'ta teslim oluyorlar ama 1 aralık'tan itibaren asker sayılıyorlar sanırım, öyle mi acaba? bu 5 ay 5 gün 1 aralık'tan itibaren mi yoksa birliğimize teslim olduğumuz andan itibaren mi işlemeye başlıyor, hocam?

  saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz hocam. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

   Kısa dönemler 6 ay askerlik yapar. İlk ay 12 sinde teslim olurlar ama o ayın tamamı askerlikten sayılır böylece ilk ay çabuk geçer. Diğer aylarda ister 30 çeksin, ister 31 1 ay sayılır. 6. aya gelindiğinde hiç izin kullanılmamışsa birliklerinden 12 gün artı yol izni önce ayrılırlar.

   Hiç izin kullanmazsanız, ilk ay 12 gün eksik son ay da 12 gün artı yol izni eksik olunca 6 ay yerine 5 ay 5 gün gibi bir süre oluyor. Tabi asıl süre ayların kaç çektiği ve yol iznine bağlı.

   Tekrar edersem, yol izni dışında hiç izin kullanmazsanız 5 ay 5 gün 12 Aralık'tan itibaren geçerli.

   Sil
 84. Merhabalar, ben elektronik müh. yüksek lisans mezunuyum ve aralık celbinde kısa dönem olarak askere gitmek istediğimi belirttim. Yüksek lisans mezunu olduğum için uzun dönem olma ihtimali yüksek diyorlar. Bunun aslı var mıdır? elektronik müh. olan lisans mezunu arkadaşlarımın hepsi kısa dönem gittiler. Yüksek lisans mezuniyeti uzun dönem askerlik ihtimalini bu kadar çok etkiler mi, bilginiz var mı, yoksa bu bir söylenti mi?

  Son olarak, uzun dönem olursa meslekten atama olma durumu da varmış galiba. Bunun koşulları nedir biliyor musunuz acaba?

  Teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüksek lisans mezuniyeti yedek subay olma şansınızı artırır ama siz kısa dönem istiyorsanız kısa dönem olursunuz. Pek çok istekli,yabancı dil bilen arkadaş var. Çok fazla yedek subay alınmadığından sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

   Sil
 85. merhaba kısa dönem askerlerin acemi ve usta birlikleri aynı şehirdemi oluyor? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Havacı olursanız acemilik yeri Kütahya. Ustalık yeri Kütahya,İzmir,Diyarbakır,Batman vs olabilir. Karacı olursanız çoğunlukla aynı yerde kalıyorsunuz. 10 Aralık'ta belli olur.

   Sil
 86. Ben iki yıllık programcılık, 4 yıllık işletme ve 4 yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum, ayrıca 4 yıllık İstatistik bölümünü yarım bıraktım bu okullardan dolayı uzun dönem çıkma ihtimali nedir ? Ben kısa dönem yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstekli değilseniz sıkıntı olmaz. Sınava 2. 3. gün girin. Sınavı fazla iyi yapmayın. Kısa dönem olursunuz.

   Sil
 87. merhaba bende aralık dönemi için yedek subay aday adayıyım.sınav nerelerde yapılıyor öğrenmek istiyorum sınav yerine göre şubeden evraklarımı alacağım ayrıca sınava istediğim yerde girebilirmiyim yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerlik şubesinde sınava nerede girmek istediğinizi sormadan sınav yerinizi zarfın üstüne yazıyorlar. Yinede sevk evraklarını aldığınız askerlik şubesinin sınav yerinize etkisi oluyor. Örneğin sevk evraklarını aldığınız askerlik şubesinin bulunduğu ilde sınava giriyorsunuz.

   Sil
 88. Merhaba benimde bir sorum olacak sülüsü, tecil bozdurma işlemini yaptırdığım ve evrakları verdiğim askerlik şubesindenmi alacağım. yoksa sınava girmek istediğim ilçenin askerlik şubesindende alabiliyormuyum.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava girmek istediğiniz yerdeki askerlik şubesinden alabilirsiniz.

   Sil
 89. Merhaba, şubeden aldığım zarfta sınav tarihim 1-2-3 aralık yazıyordu. Sınava giderken yanıma giyecek eşya, traş takımı vs. askerde lazım olacak eşya almalımıyım yoksa sınav sonrası memlketime 10 aralıka kadar dönecekmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece sevk evraklarınızı, kimliğinizi vb. alın. Sınava girip çıkıyorsunuz. Ondan sonra bir işiniz yok. 12'sinde teslim olacaksınız. Sınavdan sonra 12'sine kadar askere yakışmayacak yerler dışında istediğiniz yere gidebilirsiniz.

   Sil
 90. İyi günler,

  Aralıkta askere gideceğim ve bu ay (KASIM) da gidip sınav giriş bilgilerimi alacağım.
  Şubeye giderken yanımda diploma fotokopisi fotoğraf kimlik fotokopisi götürmek zorunda mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erken sevk başvurusu sırasında o belgeleri teslim ettiniz. Bir daha götürmeye gerek yok. Nüfus cüzdanı ve erken sevk başvurusu sırasında verdilerse tek sayfalık bir belge yeterli.(Tecil hakkınızın olduğunu varsayarak yazdım.)

   Sil
 91. merhaba, şubeden aldığım zarfta sınav tarihim 1-2-3 aralık yazıyor. Sınavdan sonra askeriyedemi kalacağım yoksa evemi gönderileceğim? Sınava giderken yanıma giyecek eşya ,askerde lazım oalcak eşya almalımıyım? traş takımı, eşofman vs. ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askeriyede kalmayacaksınız. Teslim tarihi 12 Aralık. O tür eşyalar götürmeyin.

   Sil
 92. BIYUM 1,65 KILOM 77 Havacı y da denızcı cıkma sansı var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var, denizciyi pek bilmiyorum ama havacı olma şansınız daha yüksek.

   Sil
 93. aralık celbi için başvurmuştum bugün gittim zarfımı aldım aralığın 1,2,3 tarihlerinde sınavım olduğu söylendi. zarfın yanında üzerinde sevk yazan bir kağıt verildi üzerinde adım soyadım bilgilerim ve nerede sınava gireceğim yazıyor. bazıları o kağıdı bana vermediler sadece zarf aldık diyor, acaba ben o kağıdı şubede biryeremi verecektim yanlışlıkmı oldu? teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntı olmaz merak etmeyin. Önemli olan zarfın içindeki sevk evrakları.

   Sil
 94. merhabalar, tecilim 31 ekim 2012de sona eriyordu ve şubeyle 31 ekimden önce görüştüm, bana zaten 31 ekimde tecil sonra eriyor aralıktada askersiniz dendi, ama bugün şubeyle görüşmemde tecillerin yeni bir kanunla 31 aralığa ertelendiği o yuzden nisan ayında askere gidebileceğim söylendi aynı şube tarafından. aralıkta gitmek istiorum ne yapmam gerekli dilekçemi vereyim napayım bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer askerlik şubelerini telefonla arayın. Durumunuzu anlatın. Olmazsa tanıdık birilerini devreye sokun belki o çözebilir. Olmazsa bir sonraki celb dönemi.

   Sil
 95. iyi günler. 1-2-3 aralıkta sınava gireceğim söylendi balıkesirde. Sınav kaçta olacak, en geç kaçta sınav yeridne olmam gerekiyor bu herhangi 3 gün içinde. Şimdiden Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Sayfanın
sonu