İzin Turleri


Çarşı izni: Çarşı izninizin olduğu gün genellikle bölükte kalır, göreve gitmezsiniz. Gerekli evrak işlemlerini yapıp nöbetçi komutandan imzayı alınca sabah 9:00 gibi askeriyeden çıkarsınız. Akşam 5:00' e kadar vaktiniz olur. İnternet kafeye gider, kahvaltı yapar, şehri gezersiniz. Sıraya yakalanmamak için 4:00-4:30 gibi nizamiyeden giriş yapar evraklarınızı sabah işlemlerinizi yapan komutana gösterip imzalatırsınız. Genellikle topluca gidilir.

Not: Çaşı izinleri ustalık döneminde alınır. Genellikle iki haftada bir veya haftada bir çarşı iznine çıkabilirsiniz ama bazı yerlerde çarşı iznine çıkmanıza komutan bir türlü izin vermez veya çarşılar eylemler nedeniyle kitli olabilir. Disiplinsiz davranışlar sebebiyle(dolabınızı düzenlemek,yatağı düzenlemek) sadece sizin çarşınız da kitlenebilir.

Not: Askerliği uzatmaz ayrıca göreve gidip izin alıp 11:00 gibi çıkma durumları da olabilir.

Yol izni: Acemilik ve ustalık yerleri farklı olanların iki seçeneği vardır. Birincisi kendi imkanları ile birliğine teslim olmak. İkincisi askeriyenin imkanları ile teslim olmak. Birincisini seçerseniz acemiliğin sonundaki yemin töreni bitince valizinizi alır, çıkar, serbest kalırsınız. Bir, iki veya 3 gün yol izni verilir.

Teslim süresi için farklı uygulamalar olabilir.
Birinci uygulama göre 1 gün yol izni olanlar cumartesi günü saat 17:00 'ye kadar, 2 gün yol izni olanlar pazar günü saat 17:00'ye kadar teslim olur.
İkinci uygulamaya göre 1 gün yol izni olanlar pazar günü saat 12:00 'ye kadar, 2 gün yol izni olanlar pazartesi günü saat 12:00'ye kadar teslim olur.  Bana 2 gün yol izni verildi ve pazartesi 12:00'ye kadar teslim olmam istendi.
Yol izni süresi acemilik ve ustalık yeri arasındaki demir yolu mesafesine göre hesaplanır.0-800 km'ye 1 gün 800-1600 km'ye 2 gün yol izni verilir. Askerliği uzatmaz.

Evci izni: Evci iznine çıkabilmek için komutanınızdan izin alarak yazıcıya başvurursunuz. Sizden evci iznine çıktığınızda kalacağınız bir adres vermenizi ister.(O şehirdeki bir otel veya misafirhane olabilir.) Belgeleri sizin için yazıcı hazırlar. Evci iznine anneniz,babanız, evli kardeşiniz veya eşiniz çıkartabilir. Yanlarında nüfus cüzdanı, evli kardeşler için evli olduklarını gösteren bir belge getirmeleri gerekir. Gerekli bilgileri yazıcıdan öğrenirsiniz. Ben ustalığım sırasında cumartesi 8:00'de çıkıp pazar akşamı 3:00 gibi teslim olmuştum. Ne zaman çıkıp gelmeniz gerektiği belgede yazar. Acemilik sonrası evci iznine çıkarsanız cuma çıkıp pazar teslim olursunuz.

Not: Acemilik sonrası evci izninde pek sıkıntı çıkmadığı söyleniyor. Askerliği uzatmaz.

Ziyaret: Acemilik döneminde çarşı izni olmaz ama yakınlarınız, arkadaşlarınız sizi hafta sonu askeriyede ziyaret edebilir. (Yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundursunlar.) Nizamiyeden telefonla çağrılırsınız ve arkadaşlarınızla görüşürsünüz. Sabah 9:00'dan akşama kadar sürer. (Süreyi tam hatırlamıyorum.) Hatta başka arkadaşlarınızı da çağırtabilirsiniz. Bir ziyaretçinin birden fazla asker çağırma hakkı oluyor.

Hafta sonları pek eğitim yapılmıyor ama mıntıka temizliği için rahatsız ediyorlar. Sürekli bir 10 kişi gelsin, 5 kişi gelsin baskısı oluyor. Hatta hızlarını alamazlarsa bölüğün arkasındaki çimleri yoldurabilirler. Yağmur yağarsa bölüğün önünü fırçalatırlar. Ziyaret o yüzden oldukça faydalıdır.


"Aylinİyi günler,h.sonu Samsuna eşimi ziyarete gittim sabah 8den 4 e kadar görüştük,yemek vs götürmek serbest yalnız birliğe içeri sokması yasak,fotoğraf makinesi vs götürmekte serbest görüşme yeri birlik dışında soranlar olmuştu belki işlerine yarar diye yazdım hiçbir sorun yaşamadık."

12 günlük izin hakkınız: Her ay için 2 gün izin hakkınız olur. Kısa dönem askerlik 6 ay sürdüğü için 12 gün izin hakkınız vardır. Ustalık döneminde kullanabilirsiniz ama kullandığınız her gün için daha geç eve dönersiniz. Örneğin ustalık döneminde 5 gün izin kullandınız. Yol izniniz 1 gün olsun. Toplamda 1+5+1= 7 gün izin yaparsınız. İzin kullanmayan askerlere göre 5 gün geç çıkarsınız. Yol izni 2 gün olanlar için 1 gün izin kullanmak çok mantıklı olur çünkü 2+1+2= 5 gün izin yapıp sadece 1 gün askerliği uzatırlar ama ne yazık ki 1 gün izin kullandırmıyorlar. Genellikle 4-5-7 gün oluyor. İzin kullanabilmek için komutandan izin almanız gerekli. Tarihine de birlikte karar veriyorsunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayfanın
sonu