Acemilik Donemi


   Teslim olmak


   Ayın 12'sinde ailenizle veya kendi imkanlarınızla birliğin yolunu tutarsınız. Birliğe varınca girişte önce üzerinizi sonra valizinizi ararlar.


     İçeride on, on beş kişi toplanınca sizi başka bir yere götürürler. Orada bir kayıt süreci başlar. Mülakat yaparlar. Bölüğünüz belirlenir. Kamuflajlarınız verilir. (Bütün sivil kıyafetlerinizi çıkartır size verdikleri atlet, kilot ve terliği giyersiniz. Saçı uzun olanlar orada tıraş edilir. Sonra sıraya geçersiniz. Size iki aşı yaparlar. Ondan sonra botunuz, kepiniz, üniformanız, gecelik verilir. ) Hemen bunları giymeniz söylenir. Otobüse bindirilir doğru bölüğe götürülürsünüz. Eğer kayıtlar bitmezse geçici olarak bir odaya geçersiniz. Daha yerleşmezsiniz. Bu odada sizden başka 20-30 kişi daha olur. Bunlardan 5-6' sı sizin acemilik boyunca konuşup dertleşeceğiniz en yakın arkadaşlarınızdır. Daha sonra yarım kalan kayıt işlemlerine sırayla devam edilir. (Bizim kayıt işlemleri baya uzun sürdü. Bu günler, koridorda sıra beklemekle geçti. Bir kaç gün sonra, bütün sivil eşyalarımızı, valizimizin içine koyup depoya bıraktık.) Kayıtlar bitince odalarınız belirlenir.


     Not:Erken gelenlere öncelik verilir. Bunların işlemleri erken biter. Çok da abartmadan sabahdan gitmenizi tavsiye ederim. Yada 2-3 gün sonra gidin rahatça işlemleriniz yapılır. Bu ikincisini bir arkadaşım yaptı başına da bir iş gelmedi ama geç gitmek riskli olabilir. Burasını bilemiyorum. Bir mazeretinizin olması lazım.

   
   Temel Eğitim

     Yatağın toplanması, dolabın düzenlenmesi öğretilir. Sabah 5:30 da kalkar bölüğün önünde içtima yani sayıma çıkarsınız. Rahat, hazır ol, sağ baştan say, çömel,kalk gibi komutlar defalarca verilir. Kayıp biri varsa o gelene kadar, hesaplar tutuna kadar içtima bitmez. Sonunda bittiğinde yemeğe götürülürsünüz. Dönüşte içtima alınır. Mıntıka temizliği başlar. Mıntıka temizliği de "Oradan beş kişi gelsin." bağrışmalarıyla geçer. Tuvalet, banyo, bölüğün önü temizlenir. Biz bolca çam iğnesi ve sigara izmariti toplardık. Daha sonra içtima alınıp eğitim alanına gidilir. Varıldığında içtima alınır. Bölük dörde bölünür. Gruplar belirlenir. O günün eğitimi verilir.   


     Eğitimlerde ilk başlarda içtima alımı, rahat,hazır ol, çömel komutları öğretilir. (Çömel komutunun şerrinden korunmak için en arka sıraya geçmelisiniz. Arka sıradakiler komutan özellikle belirtmez ise çömelmez ama zamanla herkes uyanır ve siz de sık çömelmeye başlarsınız.) Daha sonra sıra açıl, sıra yanaş, 3 adım ileri, 1 adım geri gibi komutlar öğretilir. Daha sonra dağıl,sürün, siper al gibi komutlar. 2 hafta böyle geçer. Son iki hafta silah alırsınız ve silahlı eğitimler başlar. silahla rahat, hazır ol, çapraz tutuş, silah omza gibi komutlar öğretilir. Silahı temizleme, nişan alma gösterilir. Derken acemilikte bitmeye yanaşır. Son günlerde atışa gidersiniz. 3 tane manevra fişeği, 9 tane gerçek mermi atmıştık. Atış sayısı değişiyor. Benim için en eğlenceli zaman manevra fişeği attığımız zamandı. Gerçek mermilerde sağdan soldan müdahale ediyorlar. Birini vurmamanız için silahın tam kontrolünü de vermiyorlar. Eğitimlerde fazla mekik, şınav, ağır sporlar yapılmaz. Yapılmaya çalışılsa da herkes dökülür.


   Eğitim bitince içtima alınır. Öğlen yemeğine gidilir. Yemekten sonra içtima alınır. Eğitim alanına dönülür. Yeniden içtima alınarak eğitime devam edilir. Eğitim saat 5:00' e doğru biter. İçtima alınır ve bölüğün yolu tutulur. Yeniden içtima alınır. Artık sabaha kadar serbestsiniz; ama bu sürede tıraş olur, botunuzu boyar, belki bi kaç içtimaya daha çıkar, duş alırsınız. Her yerde sıra olur. Hafta sonları eğitim alanına gitmez bölüğün önünde eğitim görürsünüz. Eğer komutan iyi günündeyse, hafta sonları eğitimsiz geçebilir. Silahsız eğitimler bitince silahlı eğitimler başlar.


     Bu sürece dayanamayan pek çok kişi viziteye (yani hastaneye) çıkar. Ortopedi dolup taşar. Soğuk algınlığı, sinüzite yakalanan da çoktur.


     Yine bu süreçte ustalık yeriniz farklıysa nasıl gideceğiniz sorulur. Bunun dışında  birde izin alıp almayacağınız  sorulur.Ben kendi imkanlarımla gittim. İzin almadım


   Not:Yeni malzemelerin dağıtılması sebebiyle 3-4 kere içtimaya çağırılırsınız. Soyadı sırasına göre malzemeleriniz dağıtılır. Soyadı s harfiyle başlayan biri olarak hep en  sonlara kalırdım.


     Askeri Tören


     Aldığınız eğitimlerin esas amacı işte bu gündür. Aileleriniz gelir. Sizi izler. Burada yemin ederek ustalık dönemine geçersiniz. Manevi önemi olan bir gündür.

     Bu tören cuma günü sabah başlar öğlen biter. 


Not: Acemilik süresi çeşitli nedenlerle (denetim,dini bayramlar...) uzayıp kısalabilir.


Not: Yemin töreninizin ne zaman yapılacağını birliğinize gidince öğrenirsiniz. Eğer yakınınızın yemin töreni tarihini öğrenmek istiyorsanız, yakınınızla iletişim kurmalısınız.


105 yorum:

 1. on numara yemın etmışler tüylerim diken diken oldu

  YanıtlaSil
 2. acemilikte nöbet varmı ?????????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet var. Bölüğün içinde koridorlarda ve bölüğün dışında silahsız nöbet tutuluyor. Bölük içinde gece 12-2 ve 2-4 nöbetleri en kötü nöbetler. Dışarıda tutulan nöbetler bana hiç denk gelmedi.

   Kimlerin hangi saatlerde, nerede nöbet tutacağı asılan bir listede yazıyor.

   Sil
  2. acemi asker koğuş vs gibi nöbetler tutabilir. Esas nöbet yemin töreninden sonra başlar

   Sil
 3. video mükemmel
  okul bitti lisans kamu mezunuyum tecilide bozdum aralık 2012 de askerin çok heyecanlıyım bazen heyecanımı basdıramıyorum o derece

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lisans işletme mezunuyum bende:) aynı şekilde heyecan bende de var, aralığa kadar zaman nasıl geçer bilmiyorum.hakkımızda hayırlısı olsun.

   Sil
  2. beni de heycanlandırdınız şimdi :D sağlık durumum olarak çok iyiyi işaretledim beni soğuk bir yere götürmeseler iyi olacak :) o bakımdan düşünmemiştim, fizik olarak güçlüyüm fakat soğuk algınlığına karşı zayıfım...

   Sil
  3. aynen bende soguk algınlıgına karsı zayıfım biraz ; suan gribim hatta kaldı teslim olmayada 6 gün , çok fena heyecan var yanıyorum

   Sil
 4. eğitimler çok ağır olmaz genelde. Düştüğünüz yere göre de değişir, ama öyle ağır eğitimler olmaz mekik şınav gibi. Varsa yoksa yemin törenine hazırlık Başka birşey yok :)

  YanıtlaSil
 5. acemilik kaç gün sürüyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acemilik 4 hafta sürer ama çeşitli nedenlerle(denetim,dini bayramlar) bu süre değişebilir. Bir yakınınız için soruyorsanız tarihi yakınınızdan telefonla öğrenebilirsiniz.

   Sil
 6. 349.dönem kısa dönem erlerin yemin töreni ne zaman?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazılarının 4 Ocak, bazılarının 28 Aralık. Tarihi öğrenmek için yakınınızla konuşun.

   Sil
  2. Yakınımızda bilmiyor ki :( 11 Ocak diyorlarmış orada

   Sil
 7. nisan ayında askere gidersem 18 mayısta ankarada olan bir sınava girmek için izin alabilirmiyim?
  yemin töreni ne zamana denk geliyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 18 Mayıs'tan önce olur. Cuma gününe denk gelir. Sınav için izin alabilirsiniz.

   Sil
  2. teşekkürler

   Sil
 8. 351. dönemlerin yemin töreni ne zaman? yakınımızı aradık bilmiyormuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha yeni gittiler. Yakında öğrenirler. Öğrendiğinde haber verir.

   Sil
  2. ağustos 2013 uzun dönem erkek hemşirelerin acemilik süreleri ne kadardır ?

   Sil
 9. merhaba ben lısans ıktısat mezunuyum sulus aldıktan kac gun sonra askere gıdecegım kımı on gun kımı on bes gun dıyor da cevap ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasım celbi için sonuçlar 25 Ekim'de açıklanır. 25 Ekim 11 Aralık arası açıklanan sonuca göre (grubunuza göre) teslim olmanız gerekir.

   Sil
 10. hocam ben bu ağustosta kısmetse askerim,başvurumu yaptım.sevk için gün bekliyorum,temmuzun sonunda gel dediler.12 ile 15 i arası teslim deniyor ya,15inde teslim olsam sıkıntı olur mu?

  YanıtlaSil
 11. KAMU KURUMUNDA MEMURUM. 13 AĞUSTOS TA ASKER OLACAĞIMI VAR SAYARSAK AYIN KAÇINDA İLİŞİĞİMİ KESMEM GEREKİYOR?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevk evrakınızı(sülüs) aldıktan sonra isterseniz ilişiğinizi kesebilirsiniz. Kurumunuzla konuşun.

   Sil
 12. Merhabalar Ağustos celbiyle askere gitmem gerekiyor. 12sinde teslim olmam gerekiyor.Fakat bu sene 2 yıllık bir bölüme yerleştirildim.Eylül başında da kayıtlar yapılıyor bildiginiz üzere.Bu durumda üniversiteye kayıt olmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu arada kayıt olup dondurcam okulu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulunuzun öğrenci işleriyle konuşun. Askerlik nedeniyle kayıt dondururlar yada izin verirler.

   Sil
 13. 12 agustosds kisa donem askerlige gtti bi yakini yemin toreni ne zaman olur

  YanıtlaSil
 14. Merhaba arkadaşlar kasımda lisans mezunu olarak kısa dönem askerlik yapacağım.25ınde sülüs açıklandıktan kaç gün sonra birliğe teslim olmam gerekiyor .Net tarih bilen var mı ?

  YanıtlaSil
 15. slm arkadaşlar 7 kasımda kısa dönem askerim insallah 14-15 aralıkda aöf sınavım var sınav yerım neresi olması gerekır yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 16. 4-7 Kasım Ispata İl jandarma komutanlığı var mı çıkan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 5 inde teslim olacağım kardeşim umarım rahat geçer :)

   Sil
 17. Arkadaşlarım ben 7 Şubat 2014 te gidiyorum. Kısa dönem. Olursa acemiliğim ne zaman biter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arkadaşım bu söylediğin tam tarih mi? yoksa sen hesap yapmak için mi 7 şubatta gittiğini varsayıyorsun?

   Sil
 18. Sevk başlangıç tarihim 4 bitiş 7 kasım ben 4 te gitsem 7 ye kadar askerlikten 3 gün yermiyim yoksa oaskerlikten sayılmazmı? birde bana askeriyeden sülüs vs. hiçbir kağıt zarf verilmedi. gelip şu tarihte alın da denmedi. yani elimde hiçbirşey yok askeriyeye gidip almam bir zarf vs. almam gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sabri bulunduğun ilçedeki askerlik şubesine gidip sülüsünü alıcaksın birisi söylemiyor en geç 4 kasım pazartesiye kadar almanı tavsiye ederim sülüsü almadan askeriyeye almıyorlar.

   Sil
 19. kısa dönemle uzun dönem askerler aynı yerdemi kalıyor.ayrıca benim konuşmam sorun var bu engel teşkil edermi.bide askeriyede sigara bulabilirmiyiz.satan bi yer varmı.hayırlı günler

  YanıtlaSil
 20. Ben ön lisans mezunuyum uzun dönem gidicem kasım 6'da teslim oluyorum ama acemilik uzunlarada meslekten seçilmesede 28 gün oluyor diyorlar bazılarıda 1ay ile 75 gün arasında diyor şuan askerde olup diyenlerde dahil bu meslek haricinde başka birşeyle mi alakalı ?

  YanıtlaSil
 21. Katılış muayenesi nasıl oluyor?

  YanıtlaSil
 22. Eşim 6 Kasım 2013'de teslim oldu. Kısa dönem askerlik yapacak. İzin kullanmaz ise dönüşü ne zaman olur. Her hesaplama farklı çıkarıyor?

  180 günden kaç gün izin düşmek gerek? Yani çıkışı ne zaman olur?

  YanıtlaSil
 23. Merhaba, nişanlım kısa dönem asker şuan acemi birliğinde rahat geçtiğini söylüyor. Usta birliği Malatya Asker Alma Daire Başkanlığı Malatya-Merkez orada nasıl bir görevi olur, rahat eder mi iletişim problem olur mu ? Eğitim vs. var mıdır ? Bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 24. benim nişanlımda polatlı da topçu tugayında 7 kasımda teslim oldu 29 kasımda yemin töreni varmış ve askerliğe 10 gün eklendi sınav olmadığımızdan dolayı diyor. Yani izin kullanmadan nisan başında geleceğine şimdi nisan ortasında gelecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba benim de kocam orada aynı yerde. o da bana aynı şeyi söyledi. kaç gün askerlik yapacaklar bunlar? 172 mi 155 mi?

   Sil
 25. Merhaba, eşim 12 ağustosta kısa dönem asker oldu. bana artık sınav olmadığı için eskisinden fazla askerlik yapıcaz dedi. fakat askerliğinin ne zaman biteceğini o da bilmiyor şimdi. daha doğrusu kimse bilmiyor. kısa dönem askerlik süresi yeni düzenlemeyle kaç gün?? eskiden sınava girildikten sonra geçen süre de askerlikten sayıldığından daha kısa olurmuş. artık sınav yok, peki şimdi kaç gün?? Lütfen cevap verin, kocama ne zaman kavuşacağımı bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 26. slm uzman cavus egitimi toreni nezaman olur

  YanıtlaSil
 27. merhaba uzman cavus egitimi yemin toreni kac gn sonra oluyo

  YanıtlaSil
 28. merhaba ekimde tecilimi kaldırdım 89 doğumlu lisans mezunuyum şubatta askere gitme olasılığım nedir?

  YanıtlaSil
 29. arkadaşlar ben subat 2014 gitmek için basvuru yaptım sanırım 10nuna kadar teslim oluncak ama çalıştıgım iş yer zaten kıdem tazminatı verıyo ama yasada ıhbar tazminatı alamıyorum işyerımde kapancak 15 subatta ve her çalışan kıdem ve ıhbar tazmınatı alcak bende askere geç gitsem birliğe gec teslim olsam ve sulus kagıdını vermeden hep kıdem hep ıhbar tazmınatını alsam geç teslim oldugumda bir problem yaratır mı bilen varsa görüş yazabılr mı

  YanıtlaSil
 30. Merhaba, mayıs celb döneminde teslim olacağım. ilk grup gitmek istemiyorum. ikinci gup gitmek için yapmam gereken, başvuru ya da yazı yazmam gereken bir şey var mı? ya da grupları seçme gibi bir şansımız var mı?
  Lütfen yanıt verin...

  YanıtlaSil
 31. Merhaba mayıs 2014 celbinde askere gideceğim. Celp dönemleri hakkında bilgi eksiğim var yani mayıs celbinde gidenlerin tamamı ayın 10unda teslim olmayacak mı? 1. ve 2. grub kavramları ne oluyor?

  YanıtlaSil
 32. ortalama nekdr suruyo acemilik ?

  YanıtlaSil
 33. merhaba sözlüm mart ayının 21inde kısa dönem er olarak teslim alacak. ben hemşireyim yemin törenine gidebilmem için benim şimdiden bu tarih için izin istediğimi belirtmem gerekiyor. ne zaman olur yemin töreni?? cevap verebilir misiniz??

  YanıtlaSil
 34. Acemi birliginde telefon goturursek ne olur

  YanıtlaSil
 35. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 36. Kısa dönem Mayıs celbinde kastamonuya gideceğim 5-9 mayıs teslim olmamız söyleniyor ben 5 de teslim olsam 9 da teslim olandan daha öncemi askerlik bitecek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı soruyu bende soruyorum ??

   Sil
  2. teslim almıyorlar diye biliyorum , kanunen başlamış olmuyor gider misafir gibi takılırsın en fazla , bennim bir arkadaşım gerekli şeyleri halledip otele çıkmıştı kütahya'da almamışlardı, sanırım cevabınız net olarak verilir.

   Sil
 37. Selam arkadaslar,
  ben 26 yasinda gurbetciyim, almanyada yasiyorum. Kusura bakmayin Türkcem cok kötü.
  Üniversiteyi 31 Augstosda bitirecem. Bedell askerlik istemiyorum, kisa dönem askerligimi yapmak istiyorum. Bu mümkünmü???
  Ve kisa döneme basvurmak, ve egitimleri nezaman basliyor?

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar arkadaşlar. işletme mezunuyum gözümde 2 2,5 derece gözlükler var :) inek değilim,inek muamalesi de görmek istemiyorum , kütük istanbul rahmetli dedem jandarma albayıydı kütüğümü oraya kayıt ettirmişler İstanbulu ne bilirim ne adam gibi gitmişliğim (1 defa belki 4 yaşlarında gitmiştim) aslen ankaralıyım bu kütük bir yerlede yazacakmı künyede falan filan İstanbul muhabettinden hoşlanmıyorum maalesf asıl sorum kasım celbine gitmek erken başvuru yapamayacagım sanırım 1-30 eylül tarihleri arasında basvruu yapsam yüzde kaç şansım var kasımda gitmeye , gidemessem tekrar basvuru yapmayacagım sanırım otomatikman bir sonraki celbe mi alacaklar ? evime kagıtmı gelir nasıl olur hiç bir fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim tşkler

  YanıtlaSil
 39. Orçun Kardeşim Merhaba; Valla açıkçası çok karışık bir açıklama yapmışsın :) Gözlük hiç problem değil çünkü benimde 3,5 numara gözlüklerim var. Sene eğer belirtilen tarihlerde başvurursan ihtiyaca göre alını ınsallah hayırlısı olur ve belki birlikte yaparız :)

  sen en iyisi askerlik şubene başvur.

  YanıtlaSil
 40. Kasım 3-7 tarihleri Arasında bugünlerden herhangi birinde gidip teslim olamamiz erteliyor yoksa suluste kesin bir tarih var mı? Ben 4 Kasıma kadar çalışmak zorundayım yani 5nde 6 ve 7 dinde teslim olsam problem olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu soruyu ben de merak ediyorum. ben de olabildiğince geç teslim olmak istiyorum. ilişiğimi en son ne zamana kadar kesmem gerekiyor. soruya cevap var mı?

   Sil
 41. evet net tarih verilecek cuma günü arkadaşlar. e-devletten kontrol edin

  YanıtlaSil
 42. Kasim 3 ile 7 arasi sevk tarihi yaziyor. 3 , de yada 7 dr gitmek tezkere icin fark ediyor mu bunu bilen var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan sevk tarihi değil. Kesin katılım için sülüs üzerindeki tarihi dikkate alacaksınız. Bildiğim kadarıyla sevk başlangıç tarihinden itibaren asker sayıldığınız için fark etmiyor.

   Sil
 43. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 44. merhaba. Ben Kasım celbinin 2.gurubunda 17-19 aralık tarihinde sevk olacağım. Fakat 22 Aralık tarihinde POMEM mülakatları başlıyacak. Acemi birliğinde mülakatlar için izin verirlermi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hamit bey merhaba bende kazım celbi 2.grubum gideceğim yer belli teslim olacağım tarih belli e devletten sevk belgenizi alabildinizmi ben alamıyorum şu yazılar çıkıyor.Bu sayfa yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sevk işleminizi tamamlamak için ASAL Sevk Başvurusu hizmetini kullanınız.asal sevk başvuru tıklıyorum ordada Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.bu yazı çıkıyor sizdede aynı acaba öğrenebilirmiyim.

   Sil
  2. 3 kasımdan sonra e devletten başvuru yapılıyorumuş 2. gruplar için subeyi aradım oyle dediler

   Sil
  3. teşekkürler hamit bey

   Sil
 45. Admin abim askere gidicek 6 kasimda acemi birligi ne zaman biter ve kac gun izin alir

  YanıtlaSil
 46. Yemin töreninden sonra evci cıkıp direk usta birliğine mi gidiliyor yoksa acemi birliğine dönüp oradan usta birliğine mi geçiş yapılıyor bilen arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim

  YanıtlaSil
 47. arkadaşlar merhaba ben kasım celbi 2.gruba kaldım.gideceğim yer belli teslim olacağım tarih belli fakat sülüs alamıyorum.Bu sayfa yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sevk işleminizi tamamlamak için ASAL Sevk Başvurusu hizmetini kullanınız.bu yazı çıkıyor.asal sevk başvurusu nu tıklıyorum.Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.bu yazı çıkıyor.2.grupların sülüs almasına daha varmı yoksa askerlik şubesinemi gitmem gerekir.yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 ARALIKTAN SONRA AÇIKLANACAK. EDEVLET TEN ÇIKTI ALABİLECEKSİNİZ. PANİK YOK. BENDE 2.GRUP OLARAK GİDECEĞİM.

   Sil
 48. merhaba acemilik tamamlandıktan sonra usta birliğine giderken ayrı bir sülüs mü almamız gerekiyor. Bir daha ayrı yol parası veriyolar mı?

  YanıtlaSil
 49. beyler bende 2. grup gidiyorum bize ne kadar yol parası verecekleri ve ne zaman alacağımız ne zaman belli olacak ve nerden öğreneceğiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gideceğin yere göre mesafe üzerinden hesaplanıyor alacağın para sevki almaya gittiğinde asal'dan belirlenir rakam, parayı da ya asal'dan ya da ptt'den alırsın..

   Sil
 50. Acemilikte görüş var mi?

  YanıtlaSil
 51. ERKEK ARKADASIM BİLECİKTE JANDARMA TİMİ OLARKA GİTTİ YEMİN TÖRENİ KAÇTA BAŞLIYOR ACABA BİLGİNİZ VARMI

  YanıtlaSil
 52. 17-19 ARALIK 2.CELP Askere gıdecegım POMEM mulakatları 22 Aralıkda baslıyor acemi birlğinde izin verilmiyor denildi ne yapmam gerekiyor ??

  YanıtlaSil
 53. Merhaba,bende 2. Grup askere gidecem insallah,19 araliktami teslim olmam gerek en gec,yoksa 20 araliktami teslim olmak gerekiyor

  YanıtlaSil
 54. merhaba . acemi birliğine 19 aralıkta teslim oldu. tahminen kaç gün sonra yemin töreni olur. İskenderun da askerlığini yapıcak

  YanıtlaSil
 55. Merhabalar. Bu hava sartlari yemin toreninden sonraki teslim tarihini etkiler mi acaba?

  YanıtlaSil
 56. Slm. Sevdigim su anda isparta da askerLik yapio yeni gitti orda cep telefon kullanmak yasakmi? Yani telefonu elinden aliyorLarmi?

  YanıtlaSil
 57. Selam benimde yigenim ayın beşinde teslim oldu ve 27 gün sonra yemin töreni varmış üç ay sonra olmuyomuydu acaba yardım ci olur musunuz

  YanıtlaSil
 58. merhaba,

  Askere teslim olma yerim ve tarihim 28 temmuzda belli olacak. bana söylenen yer ve zaman açıklandığı günden itibaren yani 28 temmuzdan sonra 3-5 gün içinde teslim olmam gerekecekmiş. bana bu tarif çok kısa geldi ben 2 hafta sonraya teslim ol derler diye düşünüyordum bu işin aslı nedir?

  YanıtlaSil
 59. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 60. Merhaba Arkadaşlar,

  Bilgisi olan lütfen cevap versin 92 doğumluyum lisans mezunuyum 1 temmuzda tecilimi bozdurdum, verilen kağıtta Kasım celbinde askere alınacağım muhtemel olarak yazıyor, şubenin ilettiği bilgi 27 ekimde E devlet üzerinden sorgulama yapıp askere ne Zaman ve nereye gideceğimin yazacağı söylendi ben kasımın Kaçında giderim belli mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam aynı celp döneminde bende Askerim nasipse.. bana bir kağıt verdiler tecili bozarken yanlış hatırlamıyorsam kısa dönem olursa 1-5 kasım arası .. uzun dönem çıkarsa 11-15 kasım arası diye okumuştum .. bu arada bnm 21 ekim tarihinde belli olacağı yazıyor kütüğe göre değişiyor galiba

   Sil
 61. Teşekkür ederim bir siz bir de şu sayfa askerlikte başkasını tanımam
  http://www.kacgun.com/kisa-donem-askerlik-kac-gun/

  YanıtlaSil
 62. Meraba bugun nişanlımin yemin toreni oldu usta birligine ne zaman gecer ve belli olmuşmudur bilgisi olan yardimci olsun lutfen

  YanıtlaSil
 63. Acemi birliği Kastamonu 5. Jandarma alay komutanlığı olup usta birliği de Siirt il jandarma olan var mı ? Kasim celp 2. Grup aralık icin

  YanıtlaSil
 64. Acemi birliği Kastamonu 5. Jandarma alay komutanlığı olup usta birliği de Siirt il jandarma olan var mı ? Kasim celp 2. Grup aralık icin

  YanıtlaSil
 65. Merhaba,
  Aklıma takılan birkaç sorular var bilen varsa yazarsa sevinirim. Ben 1991 doğumluyum. lisans işletme bitirmek üzereyim. Son sınavlarım ocakta bitiyor. Birinci soru.şubatta Mezun olduğum zaman hemen tecili bozarsam en erken ne zaman askere alınırım? ikinci soru.kasımda tecili bozarsam şubattaki döneme kısa dönem olarak gitme ihtimalim olur mu? Yada uzun dönem olarak gidersem diplomayı aldıktan sonra kısa döneme geçme işlemi nasıl olur yapılır mı tavsiye eder misiniz yoksa başımı ağırtmadan mayıs döneminde mi askere gitsem ?

  YanıtlaSil
 66. Arkadaşlar 4 yıllık İktisat mezunuyum başvurunca kısa dönem askerlik kesin çıkıyor mu?

  YanıtlaSil
 67. Üniversite bitince askerlik ne kadar erteleniyor

  YanıtlaSil
 68. Biyokimya bölümü mezunuyum. Askeri hastahane de uzun dönem alınır mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşım 1 subat cuma günü askere gıttı 2 subat cumartesi günü teslim oldu yemın torenı ne zaman olur acaba

   Sil

Sayfanın
sonu