Basvuru Donemi


Bu sayfada  pek çok soruya cevap bulabileceğiniz gibi

Asal'ın sayfasından 

en sık sorulan sorulara buradan,
kanun değişikliği ile ilgili sıkça sorulan sorulara  da buradan 

ulaşabilirsiniz.

Her türlü soruyu sorabileceğiniz askerlik şubelerinin telefon numaralarına ulaşmak için tıklayın.

Yeni sorularınız için tıklayın.

187 yorum:

 1. merhaba,

  yukarıda arkadaşın yaşadığı durumu bende yaşıyorum. ben ağustosda biranönce askere gitmek istiyorum fakat diploma alış sürem buna engelmi olucak cunku aralığa ertelemek istemiyorum.bunun için geçici mezuniyet belgesi almam işi çözücekmidir.bu konuda net bilgi iletebilirseniz çok memnun olurum cunku benim için önemli bir konu ve zaman daraldı

  çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  Geçici mezuniyet belgesi kesinlikle sorunu çözer. Ben ocakta mezun oldum. Geçici mezuniyet belgesi verdiler onunla başvurdum nisan celbinde gittim. Diplamamı da döndükten sonra aldım. Diploma alış süresi, maalesef pek çok kişinin ağustosta gitmesini engelliyor ve ocakta gitmek zorunda kalıyorlar. Öğrenci işleriyle görüşmelisiniz. Umarım yardımcı olurlar.

  YanıtlaSil
 3. merhaba ,

  peki sınav sonucu açıklandığı gbi geçici mezuniyet belgesini almak mümkünmü ? çünkü sınav açıklandıktan sonra önümde başvurabilmek için 1 haftalık bir süre kalıyor.

  destekler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,

  Belgeyi almak için varsa kütüphane, sağlık ocağı gibi yerlerle ilişkini kesmek, üniversiteden çıkışını yapman gerek. Öğrenci işleriyle konuş, yapman gerekenleri, belgeyi alıp alamayacağını söylerler. Bence 7 gün yeterli ama ne desem boş.

  YanıtlaSil
 5. selam ,

  peki kısa dönem için sınavda ne tür soru soruyolar

  YanıtlaSil
 6. Türkçe, matematik, mantık soruları, IQ testi soruları soruluyor. Şekil bulmaca, akrabalıkla ilgili sorular soruluyor.

  YanıtlaSil
 7. merhaba sınava gireceğim gunun kısa donemle bi alakası varmı ?yani ben kendimi riske atamam kısa donem olması lazım 4 yıllık bitiripte hiiç uzun donem cıkan gormedim ama bazı forumlarda boyle yorumlar var. birde agustosta gitmek istiorum ama ozaman uzun donem riskiniz artar diolar boyle birşeyin olması mümkünmü

  teşekkürler

  anıl

  YanıtlaSil
 8. Sınava ilk gün girmeyin, ilk gün girenler istemedikleri halde uzun dönem askerlik yapabilirler. Onun dışında bence sıkıntı olmaz çünkü uzun dönem isteyen de çok kişi var. Doktorluk gibi askeriyenin çok işine yarayacak bir mesleğiniz yoksa kısa dönem olarak yaparsınız.

  YanıtlaSil
 9. Ağustosta askere gidecekleri genelde nerelere verirler acaba bir bilgisi olan var mı?

  YanıtlaSil
 10. Büyük ihtimalle jandarma ya da karacı olursun. Doğudakiler batıya, batıdakiler doğuya. Eğer komando olmak istediğini söylediysen , fiziğin, sağlık durumun müsaitse komando olabilirsin.

  YanıtlaSil
 11. merhaba ben aöf den yeni mezın oldum. aralık döneminde askere gitmek istiyorum. ne zaman başvuru yapmam gerekiyor. ağustos dönemi için askerlik şubesine gitmezsem kaçak duruma düşermiyim.

  YanıtlaSil
 12. merhaba hocam. Tecil tarihinizin son gününe kadar hiç bir sorumluluğunuz yok. Tecil tarihinizde 31 temmuz yazıyorsa 31 dan önce son muayene ye girersiniz 1 2 3 ağustostan birinde sınava girer 12 ağustosta bot bağlarsınız. Tecil süreniz devam ediyorsa ve aralıktan önce bitmeyecekse aralıktan önce tecil bozdurmalısınız.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba.. Üniversite mezunuyum ve ağustosta askere gidiyorum.. En büyük korkum uzun dönem çıkması, böyle bir şeyi düşünemiyorum bile. Dediğiniz gibi, sınava 3. gün gireceğim. Zaten uluslararası ilişkiler mezunuyum (doktor,mühendis vs değil) bir de daha önce geçirmiş olduğum sağlık sorunumdan dolayı "komando olamaz" yazıyor kağıdımda.. Beni herkes ağustosta uzun dönem çıkma ihtimali aralığa göre daha yüksek diye korkutuyor. Lütfen beni biraz rahatlatın.. Bütün arkadaşlarım kısa dönem yaptı gerçi.. Bir de en önemlisi gözüm biraz bozuk gözlük kullanıyorum ama nasıl olsa gözlüğümle gideceğim için gözüm bozuk muayene olmak istiyorum demedim. Zaten numarası çok yüksek değil ama astigmat var ve uzağı zor görüyorum. Ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 14. Eğer biraz da kiloluysan, bence de senin kısa dönem havacı olma ihtimalin yüksek. Sınava 2. gün de girsen sorun olmaz. Biz uzun dönem yapmayı düşünmüyoruz ve hiç istemiyoruz ama uzun dönem olmak isteyen de çok kişi var. Bence sıkıntı olmayacaktır.

  YanıtlaSil
 15. gürcüce ya da rusça vs. bilmiyorsanız korkmayın. Adminimin dediği gibi olacaktır.

  YanıtlaSil
 16. Tekrar merhaba.Ben kilolu değilim aksine oldukça zayıfım. Yaşım 26 ve kilom 59 boyum 1.78 Yani yaşım ve boyuma göe kilom oldukça düşük..

  YanıtlaSil
 17. http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

  Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

  TSK'nın yedek subay ihtiyacı fazla değil. Üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 95 i kısa dönem olarak askerlik yapıyor. Bölümünüz konusunda bir sıkıntı yok. Ayrıca yedek subay olmaya istekli birçok kişi var. Rahat olun bir sıkıntı çıkmaz.

  YanıtlaSil
 18. Cok teşekkürler. Bir de bisey dikkatimi çekti. Terlik götürmek yasak deniyor. Banyoya vs nasıl giriliyor?

  YanıtlaSil
 19. Terliği ve terlik dışında birçok malzemeyi askeriye veriyor ve kendi terliğinizi, geceliğinizi, çarşafınızı, havlunuzu kullanmanıza izin vermiyor. Bu eşyalar valizhanede kitli tutuluyor. Sadece çarşıya çıkarken sivil malzemelerinizi kullanabiliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 20. Tamam. Çok yardımcı oldunuz iyiki varsınız gerçekten.. Bugün de göz doktoruna gidiyorum çünkü uzağı göremiyorum ve numaramı öğrenicem askeriyeye muayene sırasında söylemek için.

  YanıtlaSil
 21. merhaba kardeşlerden biri doğuda yaparsa diğeri büyük ihtimal batıda yapar deniliyo doğru mudur? benim ağabeyim Şırnak'ta yaptı kütüğümüz İstanbul sizce söylenenler doğru mudur?

  YanıtlaSil
 22. Evet, böyle uygulamalar var. Kardeşlerden biri doğuda yaparsa diğeri büyük ihtimal batıda yapar. Başka bir örnek, allah vermesin bir kardeş şehit olursa kendisinden sonra gelen kardeş istekli olmadıkça askere alınmaz, diğerleri ise evlerine yakın yerlerde askerlik yaparlar.

  YanıtlaSil
 23. Arkadaşım söylemiş ama ben biraz daha ayrıntı vereyim. Eğer senden önceki 2 kardeşin kritik illerde görev yapmışsa, bunların sayısı fazla degil; hatırladığım kadarıyla tunceli, diyarbakır, şırnak, van, hakkari ... Bir iki tane daha var herhalde internetten bulabilirsin, sen bu illerden birinde yapmıyorsun. Ola ki bu illerden birine çıktı. Itiraz ediyorsun acemi eğitimini alırken değiştiriyorlar. Diğer detay da şehit olan kardeş meselesi. Onu arkadaşım söylemiş. Ama tek kardeşiniz bu kritik illerden birinde yaptıysa ve size de bu illerden biri gelirse deyim yerindeyse paşa paşa gideceksiniz. Bu duruma itiraz edemiyorsunuz.

  YanıtlaSil
 24. Yani bu durumda bana bu saydığınız illerden biri düşerse itiraz hakkım yok. Zamanınızı ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. İyi geceler.

  YanıtlaSil
 25. yarın sınava gireceğim fakat kacta gitmem daha uygun olucak erken gidilmemesi yonunde bilgi alıyorm

  tşkler

  YanıtlaSil
 26. Aslına bakarsan kesin bir saat yok. Aşırı yüklenmenin olduğu bir zamanda gidersen sırada çok beklersin. Sabah kimse olmaz diye herkes sabah saatlerine yüklenirse sabahın da bir anlamı kalmaz. Benim düşüncem sabah fazla kişini gitmeyeceği çünkü ramazan ayındayız ve oruç tutuyoruz. İşimiz de yok. Bu yüzden gece 3.00'te yatıp, 11.00'de kalkıyoruz. Bu günlerde sabah kalkmak çalışmayanlar için oldukça zor.

  YanıtlaSil
 27. erken gidilirse yedek subay olma ihtimali daha yüksek olduğu doğrumudur? 12 den sonra girilirse mesela bir sakıncası olurmu gecikme falan . birde tuzladaki piyadeye nasıl gidilio 500 t gidermi bilen varmı :)

  tşkler

  YanıtlaSil
 28. Saatle pek ilgisi yok. Ilk gün girseydiniz yedek subay çıkma olasılığınızin artabilirdi. Öğleden sonraya kalmamanızi öneririm. Dün 6'da sıraya girenler 16'da çıkabildi.

  YanıtlaSil
 29. Nasıl gidebileceğinle ilgili şu sitelere bakabilirsin.

  http://harita.iett.gov.tr/

  https://maps.google.com/maps?q=40.899112,29.357357&num=1&t=m&z=13

  YanıtlaSil
 30. Abim hatay yayla daginda askerlik yapti kisa donem. Bana dogu cikma ihtimali varmi,devlette ogretmen(matematk) olmadgm halde mulakata aldilar ama ben kisa donem istiyorum. Uzun cikarmi?

  YanıtlaSil
 31. Uzun dönem çıkma ihtimaliniz de doğuya çıkma ihtimaliniz de var. O muafiyet hali 2 kardeşin 3. Kardeşten önce kritik illerde görev yapmasıyla,3. Kardeşin kritik illerde görev yapmaktan kurtulması. Kritik iller de bir kaç taneden fazla değil. Hatay, şanlıurfa, gaziantep... Kritik il değil mesala.

  YanıtlaSil
 32. Kritikler neresi oralara kisa donem gidiyomu acaba

  YanıtlaSil
 33. Şırnak, hakkari, tunceli, diyarbakır, ağrı ... Aklına gelenler bunlar. Bir iki tane daha var.

  YanıtlaSil
 34. Kısa dönem askerler buralara da gidiyor evet.

  YanıtlaSil
 35. herkese merhaba;

  üniversiteden mezun oldum 4 senelik lisan mezunu olarak henüz okul ile ilişiğimi kesmedim önümüzdeki hafta kesicem sonrada askerlik şubesine gitmek istiyorum, en erken ne zaman gidebilirim?

  YanıtlaSil
 36. Tecil süreniz 30 kasımda sona ermiyorsa 31 ekim tarihine kadar gidip tecilınızi bozdurun. Böylece aralıkta gidebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 37. çok teşekkürler ozaman ben en kısa sürede gidip ilişiğimi kesip muayenvs ye şubeye gideyim.

  YanıtlaSil
 38. sınıfı : istihkam yazıyor bu ne acep

  YanıtlaSil
 39. Ben aralık celbinde gitmeyi düşünüyorum bizim dönem 347. dönem mi oluyor?

  YanıtlaSil
 40. 349. Dönem olacaksınız hocam. Bugün teslim olan arkadaşlar 347. Dönem KSD

  YanıtlaSil
 41. bir şey sormak istiyorum ben ekim ayının ortalarında başvursam olur mu son tarih 31 ekim miş acaba geç başvursam nisan celbine sarkma gibi bir durum söz konusu olur mu? yardımcı olursanız sevinirim..

  YanıtlaSil
 42. 31 ekim'den önce başvurmanız yeterli. Erteleme ya da sarkma olmayacaktır.

  YanıtlaSil
 43. teşekkürler cevabınız için.. size burdan aralık ayına kadar askerlikle ilgili sorularımızı sorabilir miyiz cevaplama şansınız var mı her zaman?

  YanıtlaSil
 44. Tabiki hocam. Bu siteyi size yardımcı olabilmek için kurduk. Ben olmasam diğer arkadaşım cevaplayacaktır.

  YanıtlaSil
 45. Ekim ayı bitmeden önce (yarın bile olabilir ) askerlik şubenize gidip tecil bozdurmak istediğinizi bildirin. Kasım ayı sonuna doğru da gidip sınava giriş evraklarınızı ve yol paranızı alın. 1 2 3 aralık tarihlerinde yapılacak olan sınava girin. 12 aralıkta teslim olun.

  YanıtlaSil
 46. ben 2013 kpss girmek istiyorum kısa dönem yapınca aralıkta gidip, haziranda gelip temmuzda sınava gircem, ama kpss başvurusunda nisan ayında askerde olcam komutan izin verir mi başvurmama. en önemlisi aralıkta giderken valizimde kpss kitapları götürsem sorun çıkar mı akşamları çalışırım diyorum...

  YanıtlaSil
 47. Istediğiniz tüm sınavlara girebilirsiniz ve böyle başvurular için izin alabilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınız. Tüm komutanlar bu konuda anlayışlı davranacaktır. Ders çalışma konusunda her şey size bakar. Eğer günde 6 saat nöbetiniz olursa kitabın yüzünü görmek istemezsiniz ama nöbetiniz az olursa gayet rahat çalışabilirsiniz. Siz kitaplarınızı yanınıza alın. Başarılar.

  YanıtlaSil
 48. çok teşekkür ederim gerçek bunu siteyi kurandan Allah razı olsun

  YanıtlaSil
 49. merhaba bir şey sormak istiyorum. Benim nüfus cüzdanım biraz eski ama fotoğrafım şu anki halimle aynı sayılır sizce nüfüs cüzdanının son bir kaç yıl içinde yenilenmiş olmasına bakarlar mı tecili bozdururken?

  YanıtlaSil
 50. Nüfus cüzdanınız yıpranmış, kenarları açılmış, tahrip olmuş bir haldeyse yenilemenizi tavsiye ederim. Ama müsait değilseniz geri göndermezler. İşleminizi yaparlar.

  YanıtlaSil
 51. selamlar, aralık celbi için ağustos ayı için başvursam maueyene hemen mi alırlar? yoksa belirlenen tarihler mi var?

  YanıtlaSil
 52. merhaba bir şey sormak istiyorum.. ben 2012 aralık celbinde askere gitmek istiyorum fakat elimde şu an diplomam yok geçen sene ben üniversiteden mezun olunca geçici mezuniyet belgesi ile tecil ettirmiştim iki sene 2013 ağustosa kadar. şimdi elimde askerlik durum belgem var. şu an geçici mezuniyet belgemin geçerlilik süresi de doldu acaba diplomam olmadan bu bana verdikleri askerlik durum belgesiyle erken sevk başvurusu yapabilir miyim. Yoksa kesinlikle diplomayı isterler mi? okulum çok uzakta almaya gidemiyorum diplomayı o yüzden soruyorum şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 53. Diploma veya onaylı fotokopisi gerekli olarak biliyorum ben. Askerlik şubeniz yakınsa şansınızı deneyebilirsiniz. Diplomanızı şu şekilde alabilirsiniz. Üniversiteniz hangi şehirdeyse o şehirde bulunan arkadaşlarınızdan birine "diplomamı alması için kendisine vekalet veriyorum" şeklinde vekalet verin. Diplomanızı size iadeli taahhütlü olarak postalasın.

  YanıtlaSil
 54. iyi günler yarın askerlik şubesine gidip tecilimi bozdurcam, yanımda şimdi ne götürmem gerekecek diploma, resim... birde tecilimi iptal ettikten sonra tekrar muyahane edecekler mi beni

  YanıtlaSil
 55. arkadaşlar bilgi amaçlı yazıyorum (ARALIK CELBİ);

  2 adet fotoğraf
  1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
  3 adet diploma fotokopisi şart benden bu kadar aldırlar.

  başvuru bu şekilde yapılıyor, aralık için gidecekler erkenden gitsinler askeri şubelerde yoğunluk çok ben halıcıoğlunda yaptırdım.

  artık muayeneler aile hekimlerinde gerçekleşiyor ... başvurunuzdan sonra muayene belgesi veriyorlar ve aile hekiminize onaylatıyorsunuz boyunuzu kilonuzu bile size soruyor aile hekimi ... sorununuz varsa muhakkak aile hekimine bildirin yoksa kontrol v.s ettikleri yok. Aile hekimi için onaylattığınız belgeyi tekrar askeriyeye götürüyorsunuz ve Kasım ayı içerisinde sınav için belgelerinizi ve sınav yerinizi öğrenmeye gelebilirsin diye cevap aldım. Ancak belirli şubelerde işlemler randevu ile oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşım diploma fotokopilerini noter onaylımı istiyorlar ? sen nereden yaptırmıştın ?

   Sil
  2. Noter onayına gerek yok.

   Sil
  3. Belgelerin asıllarını da götürmeniz lazım. O yüzden noter onayına gerek yok.

   Sil
  4. Geçiçi mezuniyet belgesi var bende de o yüzden soruyorum. sadece fotokopisini alıp götürsem yeterli olurmu ?

   Sil
  5. Geçici mezuniyet belgesinin aslını da götürmeniz lazım.

   Sil
 56. aralıkta askere gitmeyi düşünüyorum ama bir hastalığım var akdeniz ateşi diye bir hastalık zaten kısa dönem gitcem bu hastalığı mı söylemesem bir sorun olur mu. sadece karın ağrım oluyor ve ayakta fazla durmamam gerekiyor bu hastalıkta 2 gün geçmiyor özelliği bu. ( yada ilaçlarımla, raporumu göstersem komutana bana tölerans tanırlarmı. mesela nöbeti tam değil, yarım tutsam gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık kontrolü sırasında durumunuzu anlatın. Belgeleriniz varsa yanınızda olsun. Sıkıntıya düşerseniz askeriyede viziteye çıkarsınız. Eğer hastalığınızın askerlik yapmanıza engel olduğu düşünülürse askerlikten muaf olursunuz.

   Sil
 57. Öncelikle selamlar Aralık ayında kesinlikle kısa dönem olmak istiyorum çünkü sivilde yapmam gereken çok şer var şuan okulum yeni bitti + kardeşimin askerlik görev yeri Ankara da yani usta birliği Ankarada. Bu durumda benim kısa dönem batıya ya da kısa dönem doğuya gönderilme ihtimalim nedir ? Ve kısa dönem olması için ne yapmalıyım acil. Şimdiden düşünmeye başladım birkaç haftaya kalmaz askeri şubeye başvurumu yapacağım selamlar, kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babanız, amcalarınız nerelerde askerlik yapmış öğrenin, bu size bir fikir verebilir.

   http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

   Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   TSK'nın yedek subay ihtiyacı fazla değil. Üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 95 i kısa dönem olarak askerlik yapıyor. Ayrıca yedek subay olmaya istekli birçok kişi var. Kısa dönem olmak isterseniz , sınava ilk gün girmezseniz, bölümünüz konusunda bir sıkıntı yoksa kısa dönem olarak yaparsınız.

   Sil
 58. Merhaba, ben uzun yola ciktigimda psikolojik olarak tuvaletim geliyor sık sık.Bunu belirtebilecigim bir yer var mi basvuru sirasinda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık kontrolü sırasında söyleyebilirsiniz ama ilk bakışta önemli bir problem değil gibi çünkü birçok otobüsün, uçağın tuvaleti var.

   Sil
 59. Merhaba birşey sormak istiyorum ege uluslararası ilişkiler mezunuyum aralık ayında askere gitmeyi düşünüyorum kısa dönem istiyorum..

  Benim size sorum bana kısa dönem istediğim halde uzun dönem çıkar mı? bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

   Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   TSK'nın yedek subay ihtiyacı fazla değil. Üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 95 i kısa dönem olarak askerlik yapıyor. Bölümünüz konusunda bir sıkıntı yok. Ayrıca yedek subay olmaya istekli birçok kişi var. Kısa dönem olmak isterseniz ve sınava ilk gün girmezseniz kısa dönem olarak yaparsınız.

   Sil
  2. cevabınız için teşekkürler

   Sil
 60. birşey sorabilir miyim? 3 ay eğitim alan asteğmenler askerlikleri zor geçiyor mu dağda çatışmalara falan gönderiyorlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şans işi. Çatışmalara gönderilenlerin hikayelerini dinlemiştim ama çoğunun rahat olduğunu düşünüyorum. İşin en zor kısmı 3 aylık eğitim.

   Sil
 61. ben aralık 2012 celbi için başvurdum fakat muayeneye gönderildiğim belgede celp dönemi şubat 2013 yazıyor. Askere şubattamı yoksa aralıktamı gidceğim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o şubenizin genel celp dönemi. muayeneden döndükten sonra verilecek kağıtta aralık 2012 yazacak merak etme.

   Sil
 62. Merhaba. Kısa dönem askerlik ne kadar sürüyor? uzun dönem askerlik ne kadar sürüyor asteğmen olarak?

  YanıtlaSil
 63. merhaba.. ben makine mühendisiyim.. uzun dönem gitmek istiyorum..12 aralıkta askere başlarsam 12 aralık 2013 te mi askerliğim biter..?? tam olarak ne kadar sürer uzun dönem askerlik ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yedek subaylık 12 ay sürüyor. İzinlerden dolayı erken gelme durumu var mı bilmiyorum. Kısa dönemlerin her ay için 2 gün izni var. Yedek subaylarda durum ne bilmiyorum.

   Sil
 64. merhaba.. ben makine mühendisiyim.. uzun dönem gitmek istiyorum..12 aralıkta askere başlarsam 12 aralık 2013 te mi askerliğim biter..?? tam olarak ne kadar sürer uzun dönem askerlik ?

  tşk kardeşim...
  daha detaylı olarak bilen var mı ?

  YanıtlaSil
 65. erken başvuru yapmanın bir yararı olur mu? yani 31 ekime kadar beklesem bi sıkıntı yaşarmıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mümkün olduğunca son günlere bırakmamakta yarar var çünkü askerlik şubeleri kalabalık oluyor.

   Sil
 66. Merhabalar, ben açıköğretim 4 yıl işletme mezunuyum sınava dediğiniz gibi ilk gün girmezsem uzun dönem gitmem gibi bir durum olmaz dimi yani kesinlikle kısa dönem gitmek istiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ilk gün girmezseniz kısa dönem olursunuz.

   Sil
 67. Bir de açıköğretim mezunlarını uzun dönem yedek subay olarak göndermediklerini okudum birkaç yerde yani örgün öğretim olmasına dikkat ediyolarmış zaten işletme mezunuyum kısa dönem kesin çıkar gözüyle bakıyorum strese bağladım çok fena .. yardımcı olursanız sevinirim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönem çıkar merak etmeyin.

   Sil
  2. Değerli ziyaretçilerimiz, bir kaç gündür cevap yazamadığımız için özür diliyorum. arkadaşım uzmanlık sınavına hazırlanıyor ben de yeni göreve başladım eve taşındım internet bağlattım deyinceye kadar biraz aksattık. sorunuza gelince ilk gün gitmeyin. 2. gün gidin ve sınavda başarısız olun. KSD olarak yapacaksınız yüksek ihtimal. sabrınız için tşk.

   Sil
 68. Kısa dönemlerin yetersiz eğitim aldıkları için herhalde genelde doğuya göndermediklerini duydum doğruluk payı nedir ?? kütüğüm çanakkale bandırmada oturuyorum arkadaşlarım genelde hep batıya gittiler bandırmadan ama babam vanda amcam ise kayseride komando olarak yapmış acaba denizci olma şansım varmı doğuya düşermiyim acaba ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönemler Doğuya gönderilebilir ama yinede riskli bölgelere gönderilmezler. Doğuda çarşı izinleri bazı dönemler kitleniyor çarşıya çıkamıyorsunuz onun dışında bir sıkıntı olmaz. Denizci olmanız düşük bir ihtimal.

   Sil
  2. Kısa Dönemler doğu illerine ve kritik illere de gönderilebilir. ilçe jandarmalara da gönderilebilir. ama ilçe jandarmaların dış karakollarına gönderilemez. karakol dışarısına devriye nöbeti için gönderilemez (siz ısrarcı olmazsanız devriye için). ama çok nadir de olsa karakol baskınında şehitlik nasip olabiliyor. Size nerede ihtiyaçları olabileceğini verdiğiniz bilgilerden tahmin edemiyorum. hangi üniversite ve bölümünü bitirdiğiniz gibi bilgiler biraz yardım edebilirdi. ama bu iş daha çok şans işi. iyi şanslar.

   Sil
 69. Öncelikle harika bir site olmuş elinize sağlık. Ben bugün mezun oldum açık öğretim sonuçları açıklandı. Geçici mezuniyet belgesi alıp başvurduğumda aralıkta askere gidebiliyor muyum? Ve askere gidersem benim kpss mülakatlarım var bunlara izin veriliyor mu ? Amcalarımdan biri izmir diğeri diyarbakırda askerlik yaptı bunun sonucunda ben nereye düşerim bir bilginiz var mı kütük sivas.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 31 Ekim'e kadar başvurursanız aralıkta gidebilirsiniz. Geçici mezuniyet belgesi kabul edilir. Komutananından izin alırsan mülakatlara katılabilirsin. Sınavlarda bir sıkıntı çıkmıyor mülakatta da bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Tabi bakanlıklar gibi resmi bir kurumun mülakatı için söylüyorum.

   Sil
 70. merhabalar.an itibari ile açıköğretim işletme fakültesinden mezun olmuş bulunuyorum.aralık celbinde hemen askere gitmek istiyorum.son başvuru tarihininde 31 ekim olduğunu biliyorum.ancak açıköğretim fakultesi diplomaları geciktirebiliyorlar ve geçici mezuniyet belgesi yerine geçen bir belge de veremiyorlarmış sanırım.illaki diploma ile mi başvurmamız gerekiyor ve atıyorum 30 ekimde başvuru yapabilsem aralıktan sonraki celp e atılma durumum söz konusu olabilir mi?bilgilendirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba aynı durum arkadaşımda da olmuştu aöf diplomayı 2 gün içinde eline ulaştırdı ve başvurusunu yaptı ağustosta gitti yani istediğiniz takdirde erken veriyorlar

   Sil
  2. dilekçe ile geçici mezuniyet belgesi için başvurun aöf ye. askerlik işlemleri için gerekli olduğunu belirtin. yardımcı olacaklardır. aralıktan sonraki celbe atılma söz konusu olmaz diye düşünüyorum.

   Sil
  3. Ben bütünlemede mezun oldum. Notlar 1 ekimde açıklandı, 8 ekimde bahçelievler burodan diplomamı aldım. 20 gün bekleme kesin git buraya gelmiştir diploman. Bugün de şubeye gittim evrakları teslim ettim, aralıkta sınava gireceğim.

   Sil
 71. İyi günler ben de şu an itibariyle açıköğretimden mezun olmuş bulunmaktayım.Aralık celp dönemine katılmak istiyorum.Açıköğretim sitesinde diplomanın 20 gün sonra çıkacağı yazıyor.Acaba ben kısa dönem diplomayı beklemeden hemen başvursam başvurum kabul edilir mi?Diplomayı beklersem son günlere kalıyor ve son günler de baya sıkıntı oluşturabiliyor.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az önce askerlik şubesindne geldim.diploma olmadan işlem yapamayacaklarını söylediler.diploma olmadan ya da diploma yerine geçebilecek resmi bir geçici mezuniyet belgesi olmadan bizim gözümüzde mezun değilsin dediler gayet normal olarak.açıköğretim bürosu ile d ekonuştum 1 haftaya kadar diplomalar gelecek dendi.askelrik şubesi de 31 ekim e kadar gelip başvuru yaptığın taktirde aralık ayında askersin dediler.yani 100% diye keisn konuşamıyoruz ama yüksek ihtimal aralık a yetişiyor 31 ekim e kadar başvurup aralık celpinde gitmek isteyenler.

   Sil
  2. biz zaten % 100 iş yapamıyoruz ki bu ülkede plan yapamıyoruz şaka gibi

   Sil
  3. Ben bütünlemede mezun oldum. Notlar 1 ekimde açıklandı, 8 ekimde bahçelievler burodan diplomamı aldım. 20 gün bekleme kesin git buraya gelmiştir diploman. Bugün de şubeye gittim evrakları teslim ettim, aralıkta sınava gireceğim.

   Sil
 72. İYİ GÜNLER ÖNCELLİKLE ÇOK GÜZEL BİR SİTE OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTERİM .. BİR KAÇ SORUM OLACAKTI ÜNİVERSİTEYİ BU SENE BİTİRDİM 4 SENELİK VE HALKLA İLİŞKİLER TANITIM BÖLÜMÜ 4 EYLÜLDE İLK BAŞVURUMU YAPTIM NASİPSE ARALIKTA ASKERE GİDECEM İZMİRDE OTURUYORUM ASKERLİK ŞUBEM VE KÜTÜĞÜM SİLİVRİ İSTANBUL İLK SORUM SON EVRAKLAR İÇİN KASIMIN SON GÜNÜNE KADARMI GİTMEM LAZIM EYLÜLDE İLK İŞLEMİ YAPTIDIM İKİNCİ SORUM O GÜN GİTİĞİMDE YOL PARASI GİBİ BAZI ŞEYLER OKUDUM FORUMDA BANA PARAMI VERCEKLER SON SORUMDA UZUN DÖNEM YAPMAK İSTİYORUM İLK GÜN GİRECEM SANSIMI ARTIRMAK İÇİN OKUDUĞUM BÖLÜM OLARAK ÇIKMA ŞANSI SİZCE NEDİR NEREDE VE NE OLARAK YAPARIM ASKERLİĞİMİ(NOT YÜZME BİLİRİM KOMANDO OLMAK İSTEMİYORUM DEDİM AYRICA AİLEM KÜTÜĞÜ SİLİVRİ OLANLAR ÇOĞUNLUK KARADENİZ 1 KİŞİ KAYSERİ 1 KİŞİ MERSİN DENİZCİ YAPMIŞ) BU KADAR SORU SORDUĞUM İÇİN KUSURA BAKMAYIN DÜŞÜNCELER HEPİNİZ GİBİ FAZLA KAFADA:):):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kasımın 20 si gibi gidin tavsiyem. tecilinizi bozdurdunuz zannediyorum. ilk gün giderseniz şansınız artacaktır ama uzun dönem çıkma ihtimaliniz çok değil. askerliğiniz de acemilik eğitiminizi nerede alacağınıza bağlı. ama hangi acemi er eğitim alayının hangi bölgeye göndereceği de değişiyor. bir sene gölköy doğuya gönderirken diğer sene batıya gönderebiliyor. şans işi. iyi şanslar.

   Sil
  2. 9 küsür lira yol parası verecekler evet :)

   Sil
 73. slm yardımcı olursanız sevinirim 4 yıl okudum aralıkta askere gitmek istiyorum kilom 50 boy 161 herhangi bi sorun olurmu tşkler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. boyunuzdan veya kilonuzdan kaynaklanan bir sorun olmayacaktır. sadece karakola düşerseniz 10 kg çelik yelek+ 0.5 kg miğfer+ 4,25 kg g3+ 0,25x3 tane dolu şarjör = 16.25 kg yükle 2 saat çapraz tutuş nöbetten kaynaklanan ağrılarınız sorun olabilir.

   Sil
  2. çok tşk ederim boy kiloma göre güçlüyümdür üstesinden geleceğime inanıyorum..tekrardan tşk ederim güzel bi site

   Sil
 74. merhaba benm kütük konya ilk 2yıl bilgsyar programclgını bitirdm smdide 4yıl iktisat okudum aralıkta gidicem sizce nereye cıkar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nereye çıkacağını bilemeyiz ama sizi mutfağa veya bilgisayar başına verebilirler. gene de her ihtimali yakında görün. benim de bilgisayar sertifikam ve bilgisayarlı muhasebe sertifikam vardı. sosyal bilgiler öğretmeniyim. ksd olarak harran da yaptım askerliğimi. şansınıza neresi çıkarsa. iyi şanslar.

   Sil
 75. merhabalar kütüğün doğudaysa batıya batıdaysa doğuya çıkarsın sözü nekadar doğru.. yakın zamanda örnekleri varmı?ilginize emeğinize ve cevaplarınıza şimdiden tşk.ederim.tüm arkadaşlara haklarında hayırlısını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam kütüğü şemdinli olan kişiyi beytüşşebapta dış karakola telsizci yapmazlar. batıdaki biri batıya çıkabiliyor. doğudaki biri de doğuya çıkabiliyor. karışık işler. biz çözemedik.

   Sil
 76. merhaba suriye ile ilişkiler aralık celbine askere gitmek isteyenler için ne derece etki eder.erteleme şansı olanlar beklemelimidir.yorumlarınızı bekliyorum.tesekkur ederım

  YanıtlaSil
 77. hocam istediğiniz tavsiye haddini aşabilir. 4 ay sonranın şu anki durumdan ne kadar değişik olacağını bilemeyiz. bu kararı kimseye bırakmamalısınız. ama siz kısa dönemsiniz. sizi riske atmayacaklardır. gitmek istiyorsanız gidip tecilinizi bozdurun.

  YanıtlaSil
 78. merhaba, kısa dönem- uzun dönem asker için yapılan sınavda sınavdan yüksek alanlar mı yoksa sınavdan düşük alanlar mı kısa dönem asker oluyor. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 79. bu okuduğunuz bölüme, bölüm ihtiyacına ve sizin ihtiyacınıza göre belirleniyor. mesela gürcüce bölümü mezunusunuz. ihtiyaç 10. mezun 5. siz kısa dönem olmak istiyorsunuz. kısa dönem işaretlediniz. ister 100 sorunun 100 ünü de bilin ister 100 üne de yanlış cevap verin. siz uzun dönem çıkarsınız. mezun 11. istekli kişi sayısı 10. siz isteksizsiniz. siz kısa dönem olursunuz. istekli kişi sayısı 8. 2 kişi isteksiz. en fazla yanlış işaretleyen kişi kısa dönem olur. diğeri uzun dönem. çözebildiğimiz kadarıyla böyle. istekliler kontenjanı ilk gün doldurursa diğerleri kısa dönem oluyor. çözebildiğimiz kadarıyla böyle. bunlar tahmin. kesinliği yok.

  YanıtlaSil
 80. Gerçekten çok iyi site olmus yaa baya sevdim sitenizi..Bende askere gitmeyi düşünüyorum aöf bütünden geçtim tek dersten büyük ihtimalle aralık da asker olmak istiyorum .. Turizm önlisans mezunuyum lisansımı da aöfden işletme oalrak tamamladım. Umarım iyi bir yer iyi insanlar iyi komutanlar düşer şansımıza . Şimdiden herkese bol şans..herkese iyi teskereler

  YanıtlaSil
 81. Öncelikle siteyi beğendiğimi söylemeden edemicem. benim sorum komando olmayı istemesek bile komando olma ihtimalimiz varmı bu seçimin ne kadar etkisi vardır. Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 82. kısa dönem işaretleyip uzun dönem gelme ihtimaliniz ne kadarsa komando olma ihtimaliniz de neredeyse onun kadar var. komando olmayı isteyen kişi sayısı çok fazla. bu yüzden fazla telaşa gerek yok. bitirdiğiniz bölüm beden eğitimi öğretmenliği gibi bir bölümse ve paraşütçülük, teakwondo, kung-fu gibi bir eğitim aldıysanız komando olmayı istemeseniz bile paraşütçü asteğmen komando olabilirsiniz. sorunuza sizinle ilgili hiç bir şey bilmediğimden tam kesin cevap veremiyorum. umarım bu kadarı yardımcı olur.

  YanıtlaSil
 83. Merhaba, bu siteyi yaptığınız için çok teşekkür ederim. Elektrik mühendisiyim. Diplomamı yeni aldım. En kısa sürede askere gitmek istiyorum. Acaba aralık celbinden evvel, kasım ayı gibi kısa dönem olarak askerlik yapabilir miyim? yani dönemimden önce askere gidebilir miyim? Bir dilekçe ile başvursam kabul olur mu? teşekkürler...

  YanıtlaSil
 84. üniversite mezunlarının askere alınması kanunla düzenlenmiştir. kanunu değiştirmeden asker alımının bayram ertesine alınması bile mümkün değil. vaktinden önce veya sonra askere gidebilmek için kanunun değişmesi lazım. üzgünüm ama mümkün değil gibi duruyor.

  YanıtlaSil
 85. Merhaba ben aöf 4 yıllıktan mezun oldum aralıkta kısa dönem gitmek istiyorum.. muayene olmadım ve kütüğüm çankırıda ..ama ben ankarada doğdum ve ankarada yaşamaktayım ..nerde muayene olacam ve neler yapmam gerekiyo

  YanıtlaSil
 86. ankara da ulustan akdere dolmuşuna binin. askerlik şubesinde inin. oradan herhangi bir yerden sıra alın. girin tecil bozdurmak istediğinizi söyleyin. kasımda sizi tekrar çağıracaklar. gene de bir sorun oradan sınava giriş evrağınızı alıp alamayacağınızı. zaten sınava çankırı ankara da giriyor.

  YanıtlaSil
 87. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER Şubede komando olmak isteyip istemediğimizi soruyorlar bu seçeneğin ne kadar etkisi vardır isteyince olma ihtimalimiz ne kadardır

  YanıtlaSil
 88. komando istekliler arasından seçiliyor. ihtiyaçları devam ediyorsa belirli bölümlerden olan kişileri de seçerler. kısa dönem komando yok zaten. uzun dönem çıkarsa komando okuluna isteksiz de olsanız gidebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 89. İyi akşamlar.Bende aralıkta askere gitmek istiyorum.Şöyle bir durumum var.Babamı küçük yaşta kaybettim.Evde bir annem ve ben varım.Annemi tek başına bırakıp askere gitmek istemiyorum .Acaba yetkili yerlere başvurup en azından askerlik yerimi ikamet ettiğim yere yakın aldırma gibi bir şansım olur mu? Ya da başka bir kolaylık sağlanır mı? Benim için çok önemli bir konu.Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

  YanıtlaSil
 90. dediğiniz mümkün değil. Ama bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler tek başına kaldığında devlet o kişilere maaş bağlar. tecilinizi bozdururken bu durumu dikkate almalarını isteyin.

  YanıtlaSil
 91. Çok teşekkür ederim cevabınız için.Sorun olmazsa bir sorum daha olacaktı.Askerliği erteletmeye gittiğimde sağlık muayenesi için beni dışarıda bir kuruma yollamadılar. askerlik binasına ek bir binada genel olarak (tipime,karnıma felan.) bana baktıklarını hatırlıyorum.Bu sağlık kontrolü müydü? Birde bana uzun,kısa,asteğmen,havacı,denizci olmak ister misin gibi bir soru sormadılar.Bunun da sebebini merak ediyorum.Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 92. muayene için aile hekimine gönderme uygulaması genel kurmayın güncel emirlerinden biri zannediyorum. yeni yeni bunu yapmaya başladılar. askerlik sınıfınızı size sormuyorlar maalesef. sadece komando olmak isteyip istemediğinizi soruyorlar. uygulama her yerde böyle.

  YanıtlaSil
 93. İyi günler ben aöf işletme mezunuyum nisan döneminde askere gitmek istiyorum.yaşım 29 tecilimde 31 ekim 2012 de bitiyor.Nisan döneminde askere gidebilirmiyim ne yapmam lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tecil hakkınız bittiyse artık askere gitmeniz lazım. Nisan'da gitmek için askerlikten kaçmanız veya yüksek lisansa başlamanız lazım.

   Bakaya kalmanın cezası ile ilgili aşağıdaki adresten cevap 25'e bakabilirsiniz. Cevap şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

   http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Sil
 94. ankarada oturmaktayım istediğim askerlik şubesine gidip işlemlerimi yaptırabilirmiyim . yoksa adrese göremi yapılıyo .keçiörende oturmaktayım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir arkadaşım erken sevk başvurusunu Ankara'da yaptı. Sevk evraklarını Adana'dan aldı. Sınava Adana'da girdi. Erken sevk başvurusunu istediğiniz askerlik şubesinde yapabilirsiniz.

   Sil
 95. Aralık celbinde askere gitmek istiyorum 2010 yılında tecil ettirdim askerliğimi aralıkta askere gitmem için tecil ettirken götürdüğüm belgeleri tekrardan götürmem gerekiyor mu ? aralıkta yogun oldugu için arkadaşımın birine nisan ayına sarkabilir gibi konuşmuşlar böle bir şey benim içinde gecerli olabilir mi çünkü tecil hakkım aralıkta bitiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarkma olayı olmuyor. Gerekli belgelerle gidip 31 Ekim'e kadar erken sevk başvurunuzu yapın. Gitmeden önce askerlik şubesini arayıp T.C. numaranızdan durumunuza kontrol etmelerini isteyebilirsiniz.

   Sil
 96. merhaba...son başvuru 31 Ekim'de fakat kurban bayramı dolayısıyla 24-29 Ekim tarihleri arası resmi tatil.Bu tarihler arasında askerlik şubesi açık olur mu? yada başvuru süresini uzatırlar mı?ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz. O tarihler arası kapalı olur. Başvuru süresi uzamaz.

   Sil
 97. ben acık öğretimden mezun oldum. hazıran ayında okuldan ilişkim kesındiğinde tecıl hakkımda bitiyor galiba 31 ekım basvursam ama aralık ayında gitmek istemiyorum nisan ayında gitmek istiyorum ne yapmam lazım aile durumdan dolayı babam belınden salak iş kazası ve annem rahatsız sadece kardeşim ve ben calişyorum bende askere kötü olur ama nısan ayında gidersem iyi olacak ben için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle tecil hakkınız ne zaman bitecek onu öğrenmeniz lazım. Herhangi bir askerlik şubesini arayıp durumunuzu öğrenebilirsiniz. T.C. numarasından bakabiliyorlar. Eğer tecil hakkınız dolmuşsa kaçmaktan başka çare yok. Hiçbir işlem yaptırmayın.

   Bakaya kalmanın cezası ile ilgili aşağıdaki adresten cevap 25'e bakabilirsiniz. Cevap şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

   http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Sil
 98. iyi günler ben 4 yıllığı bitirdim ama daha diploma ilişiğini kesmedim bugün ilişiği kestireceğim askeriyeye gitmeden aile hekiminde mi muayine olacağız acaba yoksa askeriye de hallederler mi daha hiç muayine için gitmedim nasıl bir yol izlemem gerek acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık muayeneleri varsa öncelikle kayıtlı bulunduğunuz aile hekimince, aile hekimi yoksa askerlik şubesine en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanesinde tek tabipçe yapılıyor ...

   Başvurunuzdan sonra muayene belgesi veriyorlar ve aile hekiminize onaylatıyorsunuz boyunuzu kilonuzu bile size soruyor aile hekimi ...
   sorununuz varsa muhakkak aile hekimine bildirin yoksa kontrol v.s ettikleri yok. Aile hekimi için onaylattığınız belgeyi tekrar askeriyeye götürüyorsunuz ve Kasım ayı içerisinde sınav için belgelerinizi ve sınav yerinizi öğrenmeye gelebilirsin diye cevap aldım. Ancak belirli şubelerde işlemler randevu ile oluyor.

   Sil
  2. Aynen benim aile hekimim birkaç soru sorduktan sonra hemşireye yönlendirip boy, kilo, tansiyon, nabız gibi ölçümlerden geçtikten sonra muayenem yapılmış oldu. Sonra tekrar askerlik şubesine gittim ve sevk edileceğim tarihli bir adet sayfa verdiler, ve kasım ayının 1'i ile 30'i arasında tekrar uğramamı sınav belgelerini almam gerektiğini söylediler.

   Sil
 99. Merhaba Arkadaşlar
  1983 doğumluyum. 2004 yılında 4 yıllık açıköğretime kayıt yaptırdım, ikinci sınıfta üstüste ikiyıl kaldığım için 2009 yılında yoklama kaçağı durumuna düştüm. Tecil hakkım olmadığı ve gidecek durumumda da olmadığı için yoklamamı yaptırmadım. Okulu bitirmeye, kısa dönem gitmeye karar verdim. 2012 bütünlemelerde kamu yönetim bölmünden mezun oldum. Diplomamla birlikte bugün sarıyer askerlik şubesine gittim. Sivil memur hanımlar gayet ilgili ve iyi davranıyorlar. Gerekli evrakları imzaladıktan sonra beni muayene için sarıyer kamu sağlığı merkezine gönderdiler. Muayene oldum ve evrakları teslim ettim. Aralık celbi için karar aldırdım. Kasım ayında gel sınav kağıdını al dediler. Sarıyer şubeden kağıt alanlar maltepe-küçükyalı da sınava giriyormuş. Kısmet olursa aralıkta sınava girip, asker olacağım.
  *** Önemli Not*** Yoklama kaçağı olmama rağmen idari para cezası almadım. Çünkü yeni kanuna göre açıköğretimde ikiyıl üstüste kalmakla yoklama kaçağı durumuna düşülmüyormuş. 29 yaşına kadar okuma hakkın varmış. İstersen birinci sınıfta 29 yaşına kadar 5 yıl kal sorun yokmuş. Bu durumada olan arkadaşların bilgisine.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 yıllık fen edeb. mezunu için muazzaf subaylık olmazsa 15 ay riski de var mı? yoksa kısa dönem o sınavı yapan biriiçin kesin mi

   Sil
  2. Evet, 4 yıllık fen edebiyat mezunları kısa dönem veya yedek subay olarak askerlik yapabilir. Muvazzaf subay değil yedek subay olabilir. Muvazzaf subaylar meslek olarak subaylığı kazananlar ve askerlikten farklı bir şey. Muvazzaf subay olmak için sınava girmek gerekiyor.

   Buradan şartları araştırabilirsiniz.
   http://www.kkk.tsk.tr/PerTem/temin1/subay.htm

   Sil
  3. 4 yıllık mezunlar için askerde askerliklerini yakacak bir şey yapmazlarsa 15 ay riski yok ayrıca.

   Sil
 100. iyi günler arkadaşlar
  lisans mezunuyum ve aralıkta askerim gözlerimden tikim var bunu askerlik şubesine belirttim uzun dönem yapma ihtimalim nekadar_ kısa dönme yapmak istiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava ilk gün girmeyin,kısa dönem olmak isteyin. Sınavda iyi yapmayın. Kısa dönem olursunuz.

   Sil
 101. 349. dönem devrelere selam olsun.. Aralıkta yolcuyuz :)

  YanıtlaSil
 102. SLM ARKADAŞLAR ARALIKTA KISA DÖNEM GİTCEM tecili bozdurmam için hangş evraklar gerekli adet olarak bilen varsa yazsın tşkler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.kisadonemaskerlik.com/2012/03/gereken-evraklar.html

   Sil
 103. Merhaba...
  kısa dönem askerlerin kurban bayramında izin kullanma hakkı varmıdır varsa kaç gündür ...kastamonuda şuan askerimiz var kurban bayramı tatilimizde evci iznine çıkartmak istiyoruz,fakat bize sadece cumartesi saat 09.00 da çıkıp pazartesi 17.00 de teslim olması gerektiğini söylüyorlar,askerimize birliginde dagıtılmış olan el kitabında bayram boyunca evciye çıkabileceği yazılıymış aslı nedir bilğilendirirseniz seviniriz,eğer yasal olarak izin hakkı varsa bu sorunu nasıl çözebiliriz yardımcı olursanız seviniriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evci iznine dediğiniz şartlarda çıkılıyor. Cumartesi saat 09.00 da çıkıp pazartesi 17.00 de teslim olması gerek. Evci izninin güzelliği izin hakkının eksilmemesi. Eğer evci izni ile çıkması size uymuyorsa normal izin alsın. Kısa dönemlerin 12 gün izin hakkı var.
   Bayramlarla ilgili özel bir durum benim bildiğim yok. Öyle olsa hepimiz izin alırdık.

   Sil
 104. merhabalar 4 yıllık ziraat mühendisliği bölümü mezunuyum. kütük izmir ve miyop-astigmat gözlük kullanıyorum aralık ayında askere gideceğim sizce askerliğim nereye çıkar ve görevim ne olur?

  şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

   Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   Neresi olur birşey söylemek zor ama yinede gözden dolayı komando olmazsınız. Ankara civarı gelebilir.

   Sil
 105. arkadaşlar benim sorum 2010 yılında ünv mezun oldum.. yoklamamı muayenemi yaptırıp 2 yıllık tecil hakkımı kullandım sonra apustos celbinde askerdim ama bakaya kaldım.. ask şubesine gidip ifademi verdim ve hakkımda para cezası istendi ve elime 31 kasım a kadar askerlikle ilişkisi yoktur diye belge verdiler.. şimdi ben aralıkta askere gitmek istiyorum ekim ayında tekrar yoklama olmam muayene olmam gerekir mi yoksa kasım da gidip sevk evraklarını alayım mı?? bilgisi olan cevap verirse sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasım ayında gitmeniz yeterli. İsterseniz askerlik şubesini arayın. T.C. numaranızdan durumunuzu kontrol ettirin.

   Sil
 106. merhaba ben hazıran mezun oldum aralık ayında gitmek istemiyorum bazı ndenlerden dolayı ama benm tecıl hakkım eylülde bitti sanırım tm bir bilgim yok nisan ayında gitmek istiyorum ilk basvurular ne zamn bilgi verirmisiniz not:muayene olmadım. tecılım bittiği içn bir ceza parası veririm miyim. lütfen bilgilenrir misin şimdiden tşkler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Bakaya kalmanın cezası ile ilgili yukarıdaki adresten cevap 25'e bakabilirsiniz. Cevap şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

   100 lira para cezası var. Kasımdan sonra başvurabilirsiniz. Garanti olması için aralıktan sonra başvurun.

   Sil
  2. tşkler cvp için

   Sil
 107. Bugün askeriye aralık ayı için başvurdum, evrakta şube celp dönemi 2013 mayıs yazıyor ama böyle bir celp yok nedeni ne olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekir Sevimli17 Ekim 2012 13:15

   Arkadaşlar evrak üzerinde yazan celp dönemleri sizin ait olduğunuz ilin askerlik şubesinin 2013 yılında uzun dönem olarak göndereceği askerlik dönemi göstermektedir.

   Sil
 108. Arkadaşlar merhaba, 4 yıllık bölüm mezunuyum, aslen Artvinliyim, Bursa doğumluyum. 2012 Aralık döneminde askere gitmezsem en yakın ne zaman giderim çok acil cevaba ihtiyacım var. Çok teşekkür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
 109. Merhabalar ben de bir şey sorak istiyorum. Erkek arkadaşımın iki abisi de doğuda görev yapmış biri hakkari diğeri şırnak. Eğer bu yerlerden biri çıkarsa itiraz etme hakkı var değil mi? kütüğü erzurumda. batıya çıkma olasılığı var mıdır? şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, itiraz ediyorsun acemi eğitimini alırken değiştiriyorlar. Batı çıkma şansı tabiki var.

   Sil
 110. Merhabalar oncelıkle cok guzel bır site emegı gecenlere cok tskler.. benım bır kac sorum olacaktı ben lisans mezunuyum yarın basvurcam subeye askerlık her TÜRK gencının vatani grevi ama benım saglık sorunm var psıkolojık olarak.. daha psıkatrıye gıtmedım ama cevremde bu hastalıgı yasayanlara anlattıgım kadarıyla panık atak aksıyete bozuklugu( ölüm korkusu) var ben subeye gıttgımde bunu belırtmelımıyım yada aıle hekımınemı solemem gerekıyor ama daha psıkatrıye gıtmedım.. ayrıca basvurudan sonra bayram sonrası psıkatrıye gıtsem ve bırlıge teslım olduktan sonra komutanlara solesem ılaclarımı getırsem bır sıkıntı olurmu.. nobet yada agır sartlara maruz kalırmıyım bır ayrıcalık gosterılırmı..
  bastan asagı okudum ama kımse psıkolojık rahatsızlıktan dolayı bısı yazmamıs yardımcı olursanız sevınır mınattar kalırım sımdıden sagolun arkadaslar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık kontrolü sırasında söyleyin. Psikolojik rahatsızlıkları olanları rehabilitasyona(rdm) gönderiyorlar ve onlara farklı muamele ediliyor. İlaçlarınızı götürün. Yanınızda raporunuz da olsun. Viziteye çıkıp ilaçlarınızı askeriyeden de alabilirsiniz ama ilaçların gelmesi bir haftayı bulabiliyor.

   Ayrıca askeriyede komutanlarda teslim olduktan sonra kayıt sırasında ve kayıttan sonra mülakat yapıyorlar ve bu konularda sorular soruyorlar.

   Sil
 111. Merhabalar... Ben bugün gidip ilk başvuruyu yaptım. Bana verdikleri kağıtta celp dönemi için Aralık 2013 yazıyor. Bu normal mi? Kasım ayı içinde tekrar gelin dediler. Kasım ayında yapılacak işlem nedir? Neyi belirleyecek bu işlem? Şimdiden çok teşekkür ederim... Kolay gelsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevk evraklarını alacaksınız ve size yol parası verilecek. Ayrıca sınav yeriniz belli olacak.

   Sil
 112. 2008 biyoloji öğretmenliği mezunuyum. 2010 yılı ağustos ayına kadar askerliğimi tecil ettirdim. çalışmamdan ötürü askere gidemedim. şuan kardeşim asker ve 4 ayı var bitmesine hayırlısı ile. ben aralık ayında askere kısa dönem olarak gitmek istiyorum 31 ekime kadar başvurmam durumunda ne gibi bir durumla karşılaşırım askerlik şubesinde bilgilendirirseniz sevinirim ? cezai yaptırımlar ne olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.kisadonemaskerlik.com/p/sizden-gelenler.html

   Yukarıdaki adreste Terennüm'ün 2/2 yazısına bir bakın.

   Onun dışında bakaya kalmanın cezası ile ilgili aşağıdaki adresten cevap 25'e bakabilirsiniz. Cevap şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

   http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Sil
 113. Merhaba iyi günler ben ziraat mühendisiyim aralık döneminde askerlik için başvurdum kısmetse gidiyorum fakat kısa dönem gitmek istiyorum bunu belirttimde abim askerliğini doğuda yaptı ve göz tikim var bunu belirttimde askerlik şubesine kısa dönem çıkma şansım nekadar ve nereye çıkabilir
  teşekkur ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor.

   Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   TSK'nın yedek subay ihtiyacı fazla değil. Üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 95 i kısa dönem olarak askerlik yapıyor. Ayrıca yedek subay olmaya istekli birçok kişi var. İstekli değilseniz ve sınava ilk gün girmezseniz, askerliğinizi kısa dönem olarak yapacaksınız.
   Askerliğinizi nerede yapacağınızı bilemiyorum.

   Sil
 114. Merhaba,
  Askerlik muayene işlemlerı vs bıttıkten sonra sülüsümü ne zaman alabılırm.Şİrketle ilişkimi kesmem için askerden bir kağıt alabılırmıyım kasım ayı içersinde.(Aralıkta gitmeyı düşünüyorum askere-kısa Dönem-

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasımda sülüs yani sevk belgesi verecekler. Sevk evraklarını almaya gittiğinizde askerlik şubesinde durumu anlatıp bir tanede fazladan isteyin.

   Sil
 115. Merhaba. Ben de hafta içerisinde başvuru yapacağım fakat şu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Sanırım sağlık raporu için aile hekimine yönlendiriliyormuş. Ben, işlerim aynı gün bitsin diye sağlık raporunu alıp daha sonra mı askerlik şubesine gideyim yoksa önce şubeye gidip onların oraya yönlendirmesini mi bekleyeyim? Bir de ben normalde gözlük kullanıyorum fakat kısa bir süre önce kırıldıktan sonra yenisini henüz alamadım, bu bir sorun olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saglık ocagına sube gönderir sizi. kendi başınıza direk gidemezsiniz. elinize kagıt verecekler.

   Sil
  2. Tamam, teşekkürler. Araya Bayram Tatili gireceği için zaman biraz kısıtlı olacak benim için, o nedenle diğer türlü daha iyi olurdu ama neyse artık.

   Sil
 116. ben anlamadım arkadasım aralık celbinde askere gidenin nereye gideceği ocak ayında nasıl belli oluyor yanlıs yazmıssın sanırım ama kimse de bunu dikkate alıp sormamış? aralık 1,2 veya 3 te sınava girdikten sonra nereye düştügümüz ve uzun mu kısamı yapacagımız ne zaman belli olur?

  YanıtlaSil
 117. 10 aralıkta açıklanır uzun kısa belli olur rahat ol. 12 sinde de ilk katılışını yaparsın.

  YanıtlaSil
 118. S.a.
  benim sorum şu şekilde;
  yaşım 29, 31 ekimde tecilim bitiyor, üniversite mezunuyum, boyum 180, kilom 112 dir. aralıkta askere alınır mıyım yoksa bir yıl zayıflamak için tecil verirler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vücut kitle index'iniz 35. acemilik eğitiminizi verdikten sonra zayıflamanız için size süre verebilirler, ya da hiç almayabilirler. direk zayıflamanız için süre verirler. sizin isteğiniz de önemli ama riske atmayacaklardır.

   Sil
  2. aslında hemen gitmek istiyorum ama bir miktar banka kredisi kullanmıştım. taksitleri henüz bitmedi. bu nedenle gitmesem iyi olur diye düşünüyorum hem bu süre zarfında belki kilo veririm.
   kisa sürede soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim Hocam

   Sil
 119. Merhaba,
  Benim celb dönemim Kasım 2012 ama Şubat'ta gitmeyi düşünüyorum kısa donem. Netten aldığım bilgiye gore 2013 için celb dönemim Mayıs imiş . Ama ben Şubat'ta gitmek istiyorum mümkün müdür?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönemler aralık, nisan ve ağustos celb dönemlerinden birinde giderler.

   Sil
 120. Merhabalar,
  Ben sunu öğrenmek istiyorum. Erkek arkadasım 4 yıllık uniden yeni mezun oldu. Ailevi nedenlerden dolayı Aralık'ta askere gidemiyor.. Mart ayında gidicekmis.. Mart ayına ait bır celp donemi varmı ki??

  YanıtlaSil
 121. Sorularınızı aşağıdaki adresten sorabilirsiniz.

  http://www.kisadonemaskerlik.com/2012/10/sorular.html

  YanıtlaSil
Sayfanın
sonu