Sizden Gelenler

Tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz buyrun.

28 yorum:

 1. arkadaşlar bilgi amaçlı yazıyorum (ARALIK CELBİ);

  2 adet fotoğraf
  1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
  3 adet diploma fotokopisi şart benden bu kadar aldırlar.

  başvuru bu şekilde yapılıyor, aralık için gidecekler erkenden gitsinler askeri şubelerde yoğunluk çok ben halıcıoğlunda yaptırdım.

  artık muayeneler aile hekimlerinde gerçekleşiyor ... başvurunuzdan sonra muayene belgesi veriyorlar ve aile hekiminize onaylatıyorsunuz boyunuzu kilonuzu bile size soruyor aile hekimi ... sorununuz varsa muhakkak aile hekimine bildirin yoksa kontrol v.s ettikleri yok. Aile hekimi için onaylattığınız belgeyi tekrar askeriyeye götürüyorsunuz ve Kasım ayı içerisinde sınav için belgelerinizi ve sınav yerinizi öğrenmeye gelebilirsin diye cevap aldım. Ancak belirli şubelerde işlemler randevu ile oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam adsız arkadaş, ben de zamanında sadece tecil için kadıköy şubeye gitmiştim. Göz bozukluğu ve egzama rahatsızlığım olduğunu ve daha önce de ameliyat olduğumu belirttikten sonra beni haydarpaşa gata'ya yönlendirdiler. Ben sadece bu ikisinden muayene olacağımı sanıyordum fakat KBB dahiliye vs ne varsa listeye yazmışlar.(meğer boy/kilo farkı varmış) Orada Er polikliniğine yönlendirildim ve tüm bu muayene işlemleri için mazeretsiz 3 iş gününden oldum. Gata çok kalabalık biryer, herhangi biryerden sıra numarası aldığınıza en iyi ihtimalle 2 saat sonra sıra size geliyor.

   Herneyse "göz bozukluğu" dışında maşallahım varmış, tabiiki var da, gelelim egzama muhabbetine. Bilen bilir, kaza geçirmiş gibi gezersiniz ortalıkta. Oradaki genç doktorlar 2 saniyede bu egzama değil sedef, sigarayı bırak geçer deyip yolladılar. 3 gün boşuna oradan oraya koşturmuş oldum. Yani hakikaten kalp rahatsızlığınız falan yoksa bu askeri hastanede muayene işlerine pek bulaşmayın derim.

   Sil
 2. 29 yaş ve askerlikle ilgili kendi tecrübemi ilgili arkadaşlara aktarmak isterim. Ben de bu sene 29 yaşımda 4 yıllık üniversiteden diplomamı aldım, yani mezun oldum. Diplomamı alır almaz askerlik şubesine gittim çünkü bugüne kadar hiç uğramamıştım ve 29 yaşın askerlik için sınır yaş olduğuna dair okuduklarıma göre biraz tereddütlüydüm. Yalnız askerlik şubesindeki görevli kişinin söylediğine göre 29 yaşına kadar lisans bölümlerinden mezun olmak için sınırmış, yani 29'a kadar mutlaka mezun olmanız gerekiyor, olamazsanız uzun dönem asker(15 ay) olarak askere gidiyorsunuz ve dönünce üniversite eğitiminize devam edebiliyorsunuz. 29'da mezun olanlar 4 yıllık üniversiteliler için tanınan 2 yıllık tecil hakkını bu yaştan itibaren kullanarak 31 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebiliyormuş. İsterseniz tabi benim gibi erken sevk kararı aldırarak hemen veya tecil süreniz içindeki bir celp döneminde de tecilinizi bozdurarak askere gidebiliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Arkadaşlar
  1983 doğumluyum. 2004 yılında 4 yıllık açıköğretime kayıt yaptırdım, ikinci sınıfta üstüste ikiyıl kaldığım için 2009 yılında yoklama kaçağı durumuna düştüm. Tecil hakkım olmadığı ve gidecek durumumda da olmadığı için yoklamamı yaptırmadım. Okulu bitirmeye, kısa dönem gitmeye karar verdim. 2012 bütünlemelerde kamu yönetim bölmünden mezun oldum. Diplomamla birlikte bugün sarıyer askerlik şubesine gittim. Sivil memur hanımlar gayet ilgili ve iyi davranıyorlar. Gerekli evrakları imzaladıktan sonra beni muayene için sarıyer kamu sağlığı merkezine gönderdiler. Muayene oldum ve evrakları teslim ettim. Aralık celbi için karar aldırdım. Kasım ayında gel sınav kağıdını al dediler. Sarıyer şubeden kağıt alanlar maltepe-küçükyalı da sınava giriyormuş. Kısmet olursa aralıkta sınava girip, asker olacağım.
  *** Önemli Not*** Yoklama kaçağı olmama rağmen idari para cezası almadım. Çünkü yeni kanuna göre açıköğretimde ikiyıl üstüste kalmakla yoklama kaçağı durumuna düşülmüyormuş. 29 yaşına kadar okuma hakkın varmış. İstersen birinci sınıfta 29 yaşına kadar 5 yıl kal sorun yokmuş. Bu durumada olan arkadaşların bilgisine.

  YanıtlaSil
 4. 1/2

  Merhabalar;

  17 Ekim 2012 günü Ümraniye askerlik şubesinde yaptırdığım işlemi paylaşmak istiyorum:

  - Sabah erkenden gitmeniz çok önemli. (Saat 7-8 arasında giderseniz ilk sırayı alırsınız.)

  - Dış kapıdan girince binanın bahçesinde "müracaat" tabelasının olduğu kantin benzeri bölüme geçiyorsunuz ve "kısa dönem askerlik başvurusu" için geldiğinizi oradaki görevliye söylüyorsunuz. Önceden alınmış ve hazırda bekleyen sıra numarasıyla birlikte bir de 2'şer adet 2 farklı belge veriyorlar. Bu belgeleri kimlik ve diplomanızdaki bilgilere göre doldurup başvurunun yapıldığı binaya geçip sıranızın gelmesini bekliyorsunuz.

  - Askerlik başvurusu işlemi için çok sıra olmasa bile, yapılan işlemler çoğunlukla uzun sürdüğü için, sizden önce birkaç kişi varsa 1 saate yakın bekliyorsunuz. (Yapılan işlemin özelliği ve durumuna göre bekleme süresinde değişiklik olabilir.)

  - Sıranız geldiğinde; diplomanızı ve 4 adet fotokopisini, kimliğinizi ve 4 adet fotokopisini, 4 adet fotoğrafınızı ve (tercihen) ehliyetiniz ve 4 adet fotokopisini görevli memura veriyorsunuz.

  - Görevli memur işlemleri yaparken size bazı sorular soruyor ve cevaplıyorsunuz. (Anne-baba durumu, medeni hâl, herhangi bir ameliyat geçirdiniz mi? v.s. tarzda sorular...)

  - İşleminiz tamamlandıktan sonra, düzenlenen ve çıktısı alınan belgeleri zımbalayıp size veriyorlar ve "askerlikle ilgili herhangi bir sağlık probleminizin olmadığına dair" rapor almanız için sizi (herhangi bir sağlık hekimine değil) "aile hekiminize" yönlendiriyorlar. Şayet ikametgahınız ve dolayısıyla aile hekiminiz farklı bir şehirdeyse; "misafir" olarak askerlik şubesine yakın bir sağlık ocağına gönderiyorlar.

  - Doktora raporu imlazattıktan sonra tekrar askerlik şubesine gidip yeniden sıra numarası alıyorsunuz ve sıraya giriyorsunuz.

  - Sıranız gelince belgeleri memura veriyorsunuz ve işleminiz kaldığı yerden devam ediyor. Daha sonra da yetkili bir amire belgeleri imzalatıp memura teslim ediyorsunuz.

  - Tüm bu işlemler en az yarım gününüzü alıyor; aile hekiminiz uzaksa ve araya öğle tatili de girmişse sabah 8'de girdiğiniz askerlik şubesinden öğleden sonra 15'te çıkabilirsiniz. (Elbette ki bu durum gittiğiniz askerlik şubesinin o anki mevcut durumuna göre değişiklik gösterebilir.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da en fazla 1 saat kadar sürüyor. Yada ben şanslıyım öyle denk geldi. Yarım saat kadar bir sürede bitti işim.

   Sil
 5. 2/2

  Korkusunu yaşadığım ve askerlik başvurusuyla birlikte tecrübe ettiğim birkaç bilgiyi de paylaşmak istiyorum:

  - 1981 doğumluyum ve 2008'den bu yana "yoklama kaçağı"ydım. 3-4 yıldır "yoklama kaçağı" olmanın verdiği psikolojik baskı ve o baskının üstüne yapılan yer yer polis kontrolleri ve her an apar topar kolundan tutulup askere götürülme korkusunun üstüne bir de "askerlik şubesi"ne gitme korkusu beni ciddi anlamda tedirgin ediyordu. Dolayısıyla askeriyede nasıl bir tavırla karşılacağım konusunda endişelerim vardı. Ancak, şubeye gidince gördüm ki; çalışan memurlar "sivil" ve onların nazarında tecilini bozdurup askere gitmek isteyen birisi ile yıllardır yoklama kaçağı olan birisi arasındaki tek fark; yapılacak evrak işlemlerinin farklılığından ibaret... Dolayısıyla, yoklama kaçağı olduğunuz için azarlanma, hor görülme, ya da işlemlerinizin yapılıp apar topar askere alınma gibi herhangi bir durum söz konusu değildir.

  - Yoklama kaçağı olduğunuz için ayrıca bir belge daha düzenleniyor ve bu belgenin altına "neden yoklama kaçağı olduğunuza dair" mazeretinizi yazmanız isteniyor. Bu konuda hazırlıklı olmanız ve mantıklı birkaç cümle yazmanız yararınıza olacaktır.

  - ASAL'ın sitesinde yoklama kaçaklarına verilecek cezaların ilk yıldan sonra her yıl için "1000" lira ve katları şeklinde olacağı yazsa da işlemlerim bittikten sonra bana verilen para cezası bildirim formunda, her yıl için "100-250" lira arasında katlanan bir ceza olduğu yazıyor.

  - İşlemlerinizin sonunda size hem "askerlik durum belgesi" veriyorlar hem de yoklama kaçağı olduğum için "hakkımda yapılan arama kararının durdurulması yönünde" düzenlenen bir belgeyi veriyorlar. Bu belgeyi, herhangi bir GBT kontrolünde yoklama kaçağı olduğunuz ortaya çıkarsa görevli polise göstermeniz için veriyorlar.

  - Yoklama kaçağı olmama rağmen 2013 Aralık'a kadar askere gitmeme hakkımın olduğunu da söylediler. (Nasıl ki okuldan kaydınızı sildirdiğiniz zaman 1 yıl askerliği erteleme hakkınız oluyorsa, sanıyorum aynı durum okulun bitilip de askerliğe başvurulduğu zaman da geçerli oluyor ki; bu bilgisayar sisteminde otomatik olarak gözüküyor.)

  Askere gidecek tüm kardeşlerime şimdiden hayırlı teskereler diliyorum. Bu siteyi istifademize sunarak bizi önemli bir sıkıntıdan kurtaran arkadaşlara da gönülden şükranlarımı sunuyorum.

  Selamlar...

  YanıtlaSil
 6. Sevgili 349 adayları
  Öncelikle hepinize hayırlı olsun derim.
  Çünkü kısa dönem askerlik ile uzun dönem askerlik arasında dünya kadar fark var.
  İnsan gibi muamele görürsünüz ama hiç kimse sizi sevmez çünkü siz poşetsiniz veya pilli derler ama aldırmayın çünkü çekemezler bir uzun dönem asker en az dört kısa dönem asker gönderir.
  sadece kısa dönem askerlerle arkadaşlık kurun.
  Uzun dönem askerle muhatap bile olmayın.
  şimdiden siz torunlarıma hayırlı tezkereler diler, bir an önce görevi biz dedelerinizden teslim almanızı dilerim.

  347 KD

  YanıtlaSil
 7. Bugün asker alma başkanlığında işlemlerimi hallettim ve sarı zarfımı aldım.Sabah erken gittim ve İşlemlerim gayet hızlı yapıldı,1 saat bile sürmeden çıktım,

  Ehliyet veya kimlik fotokopisi ile gitmeyin işlem yapmıyorlar.
  Diploma aslını götürün bazılarına soruyorlar bazılarına sormuyorlar

  YanıtlaSil
 8. arkadaşlar eğer daha önce tecil ettirdiyseniz askerliğinizi, o zaman verdiğiniz evraklardan dolayı tecil bozdurma işlemine gittiğinizde herhangi bir evrak almıyorlar, sadece kasım ayında diploma aslını veya geçici belgeyi 3 fotokopi ile birlikte getirin dediler. Yani 2. gidişimde muayene,fotoğraf, fotokopi hiç bir şey istemiyorlar. Bunları bilginiz olsun diye yazıyorum, benim gibi boşuna bir sürü evrak toplamakla uğraşmayın.

  YanıtlaSil
 9. iyi günler,h.sonu Samsuna eşimi ziyarete gittim sabah 8den 4 e kadar görüştük,yemek vs götürmek serbest yalnız birliğe içeri sokması yasak,fotoğraf makinesi vs götürmekte serbest görüşme yeri birlik dışında soranlar olmuştu belki işlerine yarar diye yazdım hiçbir sorun yaşamadık.

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar ben 349. Donem asker esiyim :) Esim acemi Kastamonu Golkoy il Jandarma Egitim Alay komutanliginda yapti. Jandarmalar normal kisa donemlerden 2 hafta daha fazla kaliyor acemide fakat yemin toreninden sonra 3 ya da 4 gun carsi izni veriliyor. Evci izninden bahsetmiyorum sonraki iki hafta icin verilen izin bu. Usta ise Agri patnosta yapiyor. Ilk aciklandiginda agri merkez jandarma komutanligi diye sevinmistik ama megerse oradan dagitiliyormus kura ile. Kastamonuda 60 kisi vari agriya gidicek ve bunlarin sadece 10 tanesinde patnos diye belliydi ki onlar karakol oldugu icin oyleymis. Benim esime de patbis kura ile cikti. Evet soguk biyer ama rahat ozellikle patnos ilce oradaki tek izine cikilabilen yermis iki haftada bir 3 saat izin veriliyor gerci sadece. Dusunun.:)) ama olsun esim yinede cok cok rahat. Cep telefonu sabah cavusa teslim edip aksam almak sartiyla serbest. Disardan yemek soyleyip yiyebiliyolar daha ne olsun safak atarsa 79 :) simdiden herkese hayirli tezkereler olsun insallah...

  YanıtlaSil
 11. Bu arada esim sinava ikinci gun girdi onunla ayni gun giren bir baska arkadasida jandarma oldu

  YanıtlaSil
 12. Bir de yurt disinda dogmus, annesi yabanci uyruklu, kendisi de annesinin uyruguna gecmis ancak TC Kimlik Karti da tasiyan binlerce genç var...Bu gençler bir Türk vatandasi kadar duyarli olmayabilirler askerlik konusunda..Turkiye'yi sevmelerine ragmen 10 000 euros (hatta 6 000 euros) bedel odemek de istemeyebilirler! Cunku onlar bu isi bir milli gorev degil sadece zorunlu bir mecburiyet olarak algiliyor olabilirler! Bence bu gençlere hayat boyu baba memleketlerinin kapisini kapatmaktansa, onlari belli bir yastan sonra ( örnegin 35-40) askerlikten muaf tutmak ve boylece memeleket ile olan sevgi baglarini devam ettirmelerini saglamak yerinde olur...Bir suru yabanci ulke de boyle yapiyor zaten ( Ceayir, Fas, Yunanistan....)

  YanıtlaSil
 13. 353.kısa dönem kastamonu 5.j.eğt.a.k.lığı çıkan arkadaslar irtibat halinde olalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benimde 353. k.d. kastamonu j.a.k.lıgına çıktı kardesım. esas birlik tokat.. ben 1.grubum sizlerin kacıncı grup???

   Sil
 14. ben 1. grup çıktım ustalık neresi sizin

  YanıtlaSil
 15. ARKADASLAR SORUMUZU NEREYE YAZIP PAYLASIYORUZ..???

  YanıtlaSil
 16. 4 YILLIK OKUYORUM.TEMMUZDA BİTECEK.BİTMESEDE UZUN ASKERLİK YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM. .KISA ASKERLİK MÜRACAAT İÇİN İLLA LİİSANS DİPLOMASI ŞARTMI.

  YanıtlaSil
 17. 4 YILLIK OKUYORUM.TEMMUZDA BİTECEK.BİTMESEDE UZUN ASKERLİK YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM. .KISA ASKERLİK MÜRACAAT İÇİN İLLA LİİSANS DİPLOMASI ŞARTMI.

  YanıtlaSil
 18. 2014 KASIM Celbinde KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMAK İÇİN 11.08.2014 tarihin'de askerlik şubesine gittim.Erken sevk işlemi deniyor yaptıracağım işleme.
  İstenenleri söylüyorum:
  4 yıllık diploman ve 3 adet fotokopisi
  1 adet orjinal transkript ve 2 adet fotokopisi
  Resim istemediler boşu boşuna 20tl verdim 12 vesikalık çektirdim resmi wepcam ile çekiyorlar.
  Sonra aile hekimine yolluyorlar 2 adet belge doldurması için doktorun eğer memlekette değilsen yanı aile hekimin farklı ildeyse toplum sağlık merkezinde işlemleri yaptırıyorsun doktorda işin 5dk suruyor boy kilo olcuyorlar ve 6 soru soruyorlar.
  sonra tekrar şubeye gidiyorsun ve sana kasım celbinde askere gideceğine dair belge veriyorlar 27 ekimde gideceğin yeri görecegını soyluyorlar e-devletten. ben işlemleri hallettim vatana millete ve gideceklere hayırlı olsun

  YanıtlaSil
 19. mrb akadasımın askerliği kısa dönem acemi birliği kastamonu usta birliği diyarbakır il jandarma birliğine cıktı diyarbakırda askerliği nasıl gecer ilçelere dağılma ihtimali ne kadardır bilgisi olan arkadaslar bu konuda bilgilendirirse cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim de aynı şekilde; kastamonu usta birliği, diyarbakır il jandarma usta birliği.

   Sil
  2. Kardes benım de kastamonu telefon goturecekmısın

   Sil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba ben bir konuda bilgi almak istiyorum 30.09.2015 tarihi itibari ile tecilim bitiyordu ancak ayın 28 i rahatsızlandım yalan değil gerçek 5 gün rapor yazdı doktor şimdi baka ya kaldım mı askere gideceksem hangi celp döneminde giderim en erken bu konuda yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 22. Arkadaşlar Merhaba, 4 yıllı üniversite mezunuyum Mayıs celbinde askere gitmeyi düşünüyorum. Ancak 15 Ekim'de abimin düğünü var. Bu durumda askerliğim Kasım 2016'da itecek. Yani askerliğimin son ayında Abimin düğünü için izin almam gerekecek bu durumda izin almak mümkün müdür? ya da ne gibi zorluklar ile karşılaşırım? Sizce en doğru yol hangisi olacaktır.

  YanıtlaSil

Sayfanın
sonu