Sorular

Bu sayfada  pek çok soruya cevap bulabiliceğiniz gibi 


Asal'ın sayfasından 

en sık sorulan sorulara buradan,
kanun değişikliği ile ilgili sıkça sorulan sorulara  da buradan 

ulaşabilirsiniz.

Her türlü soruyu sorabileceğiniz askerlik şubelerinin telefon numaralarına ulaşmak için tıklayın.


Yeni sorularınız için tıklayın.

175 yorum:

 1. nisanda asker olacağım sevk esnasında askeri hastanede muayene oldum. doktor epilepsiden dolayı alt yatakta yatmamı düşme ve boğulma riski olan durumlardan muaf tutulmamı ve titreme hastalığının olduğunu söyledi ama askerliğe elverişliyim askerliğim nasıl geçecek acaba

  YanıtlaSil
 2. Kardeş çok geçmiş olsun, okuyunca çok üzüldüm. Önce sağlam raporu alıp, askere gittikten sonra çürük raporu verilen bir kaç kişi gördüm. Belki senin başına da aynı şeyler gelecek. Önce alt yatakta yatma işini hallet. Her koğuşta bir çavuş bulunur. Koğuşundaki çavuşla konuş, sonra bir asker arkadaşından rica et, alt ranzaya geç. Bu konuya dikkat et çünkü düşme olayları görülüyor. Bu yüzden komutanlar her sabah içtimada "Ranzadan düşen var mı?" diye sorar. Daha sonra eğer kendini kötü hissedersen viziteye çıkmak için ismini vizite çavuşuna akşamdan yazdır. Sabah viziteye çık, muayene etsinler seni. Belki hava değişimi verirler, belki yatak istirahati, belki askerlikten muaf olursun. Kendine dikkat et. Allah yardımcın olsun.

  YanıtlaSil
 3. size silah vermeyeceklerdir. acemilik döneminde boş silahı günler boyunca taşımak zorunda kalmayacaksınız yüksek ihtimal. sınıfınız da jandarma olabilir. jandarma gidiyor bu aralar gidenlerin çoğu. size tek başına nöbet te tutturamazlar olur hatayla tutturmaya kalkarlarsa durumunuzu söyleyin. size en fazla nizamiyede silahsız nöbet tutturabilirler elinizde ayna gelen arabaların altını kontrol edersiniz. her ihtimali düşünüyorum da askerliğiniz rahat geçecektir. içiniz rahat olsun. daha deneyimli arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin.

  YanıtlaSil
 4. 31 temmuzda tecilim(son)bitiyo bu tarihe kadar sülüsümü almazsam ne olur

  YanıtlaSil
 5. bakaya durumuna düşebilirsiniz. Askerlik şubenize gidip sınava giriş belgelerinizi ve yol harçlığınızı almalısınız. 1 2 3 ağustosta sınav yapılacak. Eğer sınava girmemek için geçerli bir sebebiniz yoksa sınava mutlaka girmelisiniz. Eğer keyfî girmezseniz başınız ağrıyacaktır. Bakaya durumuna düşersiniz. Sınav günleri hastalanırsanız ve raporla kanıtlarsanız aralıkta girersiniz bu sınava.

  YanıtlaSil
 6. geçen ay mezun oldum. askerlik için aralık dönemini düşünüyorum. bir yandan da kpss sonucunu bekleyip ondan sonra karar vermek istiyorum.
  Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim??

  YanıtlaSil
 7. Ekim ayına kadar bir işlem yaptırmazsanız sorun olmaz ama aralalıkta gitmekten vazgeçerseniz de, şubeye bir uğrayıp tecil işleminizi yaptırın. Yaptırmazsanız yeni kanuna göre 100 TL para cezası var :).

  YanıtlaSil
 8. merhaba ,zarfı alırken doldurduğumuz optikte kısa dönem yahut uzun dönem işaretlendıkten sonra değiştirme yapabiliyormuyuz 1,2,3 ağustosta uzun,kısa dönem isteğni tekrar belirtebiliyormuyuz?

  YanıtlaSil
 9. Evet, değiştirebilirsin bir sorun olmaz.

  YanıtlaSil
 10. merhabalar. Eşim büyük ihtimal aralıkta askere gidecek. benim sorum şu; eşim liseyi bitirdikten sonra askerliği Ankara / Etimesgut a çıkmış. tabi ünv okuyacağı için tescil ettirmiş. Aynı yer çıkarma olasılığı var mı?

  YanıtlaSil
 11. Ben 2013 yılına kadar tecilliydim fakat tecili bu haziran ayı içinde bozdurdum...şimdi ağustosta gidiyorum...1 2 3 ağustostada sınava gidiyorum...ama bu sınavla ilgili hiç bi bilgim yok...saat kaçta orda olmamız gerek...veya kaçıncı gün gitmeliyim...ben kısa dönem yapmak istiyorum...uzun dönem çıkma şansı varmı...bilgi verirseniz sevinirim...şimdiden teşekkürler...
  çağrı...

  YanıtlaSil
 12. merhaba
  Eşinizin askerliğinin aynı yere çıkma ihtimali var. Sanki ilk defa işlem yapıyormuş gibi düşünün.

  merhaba çağrı
  Sınava 1 2 3 Ağustos günleri arasında girebilirsin. Kısa dönem olmak için ikinci gün girmen daha iyi olur. Saat 10:00 gibi gidersin. Orada sana işlem sırası verirler. Sıran gelince de işlemlerini tamamlarsın. Belli saatler arasında yığılma olursa çok beklemen gerekebilir. Bu yüzden erken gitmekte fayda var.

  YanıtlaSil
 13. Işlemlerimizin öğleden önce bitmesini istiyorsanız 6 gibi orada olmalısınız. 9da içeri alacaklardır ama içeri önce alınırsınız. Sınavda idrak gücünü ölçen sorular, şekil tamamlama soruları, sıradaki şekli tahmin etme soruları, matematik 1 soruları sıklıkla soruluyor.

  YanıtlaSil
 14. merhaba;
  ben ağustos döneminde askere gidecem.ve polislik başvurularıda askerde olduğum zamana denk gelecek.başvuru yapmak için askeriyeden nasıl izin alabilirim ve izin verirlermi?

  YanıtlaSil
 15. pomem başvurusu yapmak isteğinizi iletin mutlaka izin verirler. Başvuru gününü kaçırmayın. Sırada beklemeyin asker olduğunuzu, sürenizin olmadığını söyleyin oradaki memurlardan birine. Sizi en öne alacaktır.

  YanıtlaSil
 16. merhaba. siteniz cok guzel faydali bilgiler var.. sinav gunu sac sakal problem olur mu... bizlere karsi bir on yargi olusur mu sizde uzun olmasi durumunda.tsk

  YanıtlaSil
 17. Hiç bir sorun olmaz hocam sınava istediğiniz gibi girebilirsiniz. Sınav günü göreceğiniz albaylardaki samimiyeti bir daha görebilirmisiniz bilmem. Oradaki subaylar sizi askerlikten soğutmak için değil size askerliği sevdirmek için görevli sanki. Görüşleriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 18. Ön yargı oluşmaz. Orada gördüğün askerleri belki ömrün boyunca bir daha görmeyeceksin ama sakallı gitmek risktir. Saçı sakalı çok diye orduevine alınmayanlar oluyor ki sınav günü resmen asker olduğun bir gün.

  YanıtlaSil
 19. Öncelikle çok faydalı bir site hazırladığınız için teşekkürler.
  Yedek subaylık sınavına yarın yani 3.gün gireceğim. İnşaat mühendisliği bölümünü bitirdim. Hala kısa mı uzun dönem mi yapmalıyım kararını veremedim. Karar verememenin en büyük sebebi askerlik öncesi maddi bir birikimim olmaması. Kısa dönem ve uzun dönem yaparsam maaşların ne olacağını merak ediyorum. Anladığım kadarıyla uzun dönem yaparsam (meslek kurasıyla olursa) 1 ay acemilikte er maaşı alacağım, daha sonra 8 ay asteğmen ve son 3 ay teğmen maaşı alacağım. Ayrıca uzun dönem yaparsam toplam iznim kaç gün olacak. Bu soruları yanıtlarsanız çok minnettar kalırım. İyi günler..

  YanıtlaSil
 20. Kısa dönemlerde er ve çavuş maaşları ayrı. Çavuşların maaşı 10-15 lira daha fazla. Ustalığa geçince aylık 30-40 lira gibi bir para veriliyor. Kantin dışında bir yere para harcamıyorsun. Acemilik boyunca para verilmiyor.
  Astek olduğun zaman herşeye para veriyorsun (konaklama,yemek vb.) ama hayat ucuz olduğu için sorun olmuyor. Asteklerin maaşı 2000 lira. Doğuda olursa ek 400 lira, jandarma olursa bir 400 lira daha, meslek kurası olursa bir 400 lira daha alıyorlar. Astek olduktan sonraki aylar onlara güzel ama biz giderken biraz hüzünleniyorlar. İş bulma sıkıntın varsa astek ol derim. Yok işimi bulurum bir an önce gidiyim geleyim dersen o daha güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asteklerin teğmen olması son 1 ay mı son 3 ay kala mı oluyor ve teğmen olunca maaşları ne kadar artıyor? Meslek kurası olmazsa sanırım 3 ay acemilik oluyor, bu sırada er maaşı ne kadar alınır tahmini 150 lira civarı mı?

   Sil
  2. Meslek kurası son üç ay, diğerleri son bir ay kala teğmen olurlar. Fark meslek kurasının iki ay daha az acemilik yapmasından kaynaklanır. Acemilik süreleri meslek kurasında bir ay, diğerlerinde üç aydır. Asteğmenler acemilikte ne kadar alıyorlar bilemiyorum ama kısa dönemlere acemilik için 17 lira gibi bir para veriliyor.

   Sil
 21. 7gun sonra biriligime teslim olacagım.Fakat bahar alerjisi ve nefes darlıgı gibi sorunlarım var.subeden askeri hastaneden rapor almam zor oldugu için gittigin yerde kontrollerimi yaptırmamı onerdiler bende oyle yaptım.
  Gittigim birlikte nasıl bir yol izlemeliyim ? egitim den muaf olabilme ihtimalim nedir?

  YanıtlaSil
 22. Öncelikle geçmiş olsun hocam. Eğitimden muaf etmeyeceklerdir sizi. Yanınızda çok miktarda maske götürün ve nöbetçi astsubaya yürüyüşlere başlarken rahatsızlığınızı söyleyip önde yürümek istediğinizi söyleyin. Böylece en az 100 kişinin kaldırdığı tozdan kurtulmuş olursunuz. Eğitimler sadece yürüyüşten oluşmuyor zaten. Teorik ve branş eğitimi, jandarma olursanız gideceğiniz yerdeki gelenek göreneklerle ilgili bilgi alacağınız eğitimler de olacak. Sizi eğitimlerden soyutlamayacaklardir.

  YanıtlaSil
 23. Merhabalar. Ben Turizm ve Otel işletmeciliği Lisans mezunuyum.İngilizce ve Fransızca dillerine sahibim.En azından teorik eğitimlerini almış biriyim lisans mezunu olarak.Aralık celbinde de askere gitmeyi düşünüyorum.üniversiteye gitmeden önce 18 yaşında gittiğim yoklamada ehliyet, bilgisayar sertifikası uluslar arası microsoft sertifikası vs. belgelerimi götürmüştüm.Yoklama sonucunda dosyama Büyük harflerle bilgisayar işletmeni yazılmıştı. Tüm bu bilgiler ışığında 1. sorum Okuduğum bölüm ve niteliklerim çerçevesinde uzun dönem gitme ihtimalim nedir? 2.sorum kısa dönem gitme halinde yazıcı olma ihtimalim nedir? 3. sorum Aralık döneminin en avantajlı dönem olduğunu, bu dönemde alınanların uzun dönem olma ihtimalinin yüksek olduğunu duydum son celp olduğu için.Bu konularda genel olarak yol göstermenizi ve fikirlerinizi alabilir miyim??

  YanıtlaSil
 24. askeri gazinolarda artık sivil memurlar görev alıyor bu yüzden şansınız biraz daha az. Kısa dönem olacaksınız yüksek ihtimal. Yazıcı olma konusunda da hangi komutanlığa bağlı olacağınıza göre değişecektir. Jandarma olur ve karakola düşerseniz yazıcıya ihtiyaçları olmayacaklardır. Piyade veya havacı olursanız yazıcı olma şansınız da artacaktır.

  YanıtlaSil
 25. uzun dönem astek olmak için bizim yapmamız gereken seyler neler? gercci sans meselesi ama belki bazı faktörler bunu etkileyebilir diye dusunuyorum. acaba doğru mu düşünüyorum. bu arada kamu yönetimi mezunuyum.

  YanıtlaSil
 26. Aralıkta gitmek, sınava 1. Gün girmek, sınavda başarılı olmak şans arttıran unsurlar. Bazı dilleri bilmek direk yedek subay yapar. Gürcüce, rusça, ermenice, farsça ... Bazı bölümleri bitirmek de sizi yüksek ihtimal yedek subay yapar. Makine ile ilgili bölümler, tıp, bazı mühendislikler... Tüm bu şanslı gruplardan sonra eğer hala ihtiyaç varsa istekliler arasından başarıya göre seçim yapılır.

  YanıtlaSil
 27. başarıya göre mi? cevap kağıdını bastan aşağı sallayan bi abimiz yedek subay olmustu. kendisi ögretmendi. o da bana demişti ki sınava 1. gün git. ne alırlarsa 1. gün alıyolar. böyle bi durum söz konusu sanırım. neyse artık kısmet.

  YanıtlaSil
 28. yabancı dil biliyorsam beni zorla alırlar mı?
  ingilizce iyi arapça orta derecede biliyorum,
  elektrik öğretmenliği mezunuyum ama özel sektörde çalışıyorum,
  kpss ye girmedim.

  birde Nato askeri adı altında yurt dışında askerlerimiz var sanırım,
  Afganistanda v.b. yerlerde. buralarda askerlik yapmak cazip midir?
  verilen para nedir? hem Türkiye den hemde Nato dan para alınıyormuş sanırım. süre olarak ne kadar ay boyunca asker oluyorlar bilginiz var mı?
  teşekkürler.

  YanıtlaSil
 29. Hocam yurt dışına çıkaracakları askerleri profesyoneller içerisinden seciyorlardir. Sizi yurt dışına göndermezler. Yurt içine çıkacaktır askerliğiniz. Bildiğiniz diller seçici diller değil ama gene de Istemeseniz bile uzun dönem olarak alınabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 30. kısa dönem askerlikte acemi birliği kaç gündür? uzun dönem askerlerle birlikte mi yapılır? birde acemi birliğinde atış eğitimi oluyor mu atış yapacak mıyız acemilikte ?

  YanıtlaSil
 31. Acemi eğitimi bayram tatiliyle bölüneceği için 30 günü 1 yada 2 hafta geçecek herhalde. Acemi eğitiminizi sadece kısa dönem askerlerle birlikte alacaksınız. Acemi uzun dönem asker olmayacak bolugunuzde. Ama kantin, sinema, yemekhane, yatakhane gibi yerlerde uzun dönem askerler olacaktır. Acemi eğitiminizde 3 ila 9 tane sifirlama atışı, 3 tane 100 metre, 3 tane 200 metre, 3 tane 500 metre koşu ardından 100 metre, 18 tane de gece atışı yapacaksınız. Attığınız mermi sayısı 30 ila 45 arasında olacak. Refakat postasında yer alırsanız attığınız mermi sayısı 200u geçebilir. Atışlarda Verdiğim sayılar değişebilir net sayılar değil.

  YanıtlaSil
 32. Merhaba, kollarımda ve omuzumda dövmeler var. Her iki ayağımdan da topuk kayması nedeni ile 3 kez ameliyat olmuştum. Aralık ayında askerim kısa dönem mi uzun dönem mi henüz belli değil. Askerliğe elverişlimiyim ? Dövmeler sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 33. Son muayeneye gittiğinizde askerliğe elverişli olup olmadığınız belli olacaktır. Askere alınsanız bile eğer ayaklarınızdan bir rahatsızlığınız olursa nöbet tutamayacağınıza dair bir rapor alırsanız sıkıntı çekmezsiniz. Tabi bu raporu askeri hastahaneden almalısınız. Eğer usta eğitiminiz doğuda bir yere çıkarsa mutlaka acemi eğitimini alırken alın bu raporu çünkü doğudaki askeri hastahane diyarbakır'da ve toplama merkezi ile uğraşmanız gerekecek. Tam bir işkence. Dövmeler sizin bir süre rehberlik danışma merkezi talipli olmanıza neden olacak. Psikolojik bir sorununuz olup olmadığını kontrol edecekler ve ona göre size silah verecekler ya da vermeyecekler. Başka bir problem olmaz.

  YanıtlaSil
 34. merhaba geçensene ağustos celbine giden arkadaşım 13 gün acemi brlik yapmıştı bayram sebebi ile bizde kaç gün olur acaba acemilik.

  YanıtlaSil
 35. Öğretmenler 13 gün acemilik yaptı geçen sene. Bu sene de 2 hafta sürecektir. Bayram tatilini bu iki haftanın içerisinde saymayın. Kısa dönem askerler de 2. Hafta yemin edeceklerdir. Yemin'den sonra acemi eğitimi devam edecektir. Sadece hafta sonları çarşıya çıkabilecekler.

  YanıtlaSil
 36. arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. benim ilk katılışım yeri ankara mamak temel eğitim yeri urfa ve statüm kısa dönem.benim anlamadığım herkes kısa dönemler acemiliklerini yaptıkları yerde kalır diyorlar bu doğru mu yoksa kısa dönem olduğumuz önemli değil mi ankaradan sonra urfa ya gönderecekler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa dönemler her zaman acemilik yaptığı yerde kalmaz. Örneğin bütün havacılar Kütahya'da toplanır oradan birliklerine dağılır.

   Sil
 37. ARALIKTA ASKERE GİTMEK İÇİN TECİLİMİ BOZDURDUM. ŞUBEYE GİDERKEN YANIMA BİR TAKIM SEMİNERLERDEN ALDIĞIM KATILIM BELGELERİ HALK EĞİTİM SERTİFİKALARI VS. GÖTÜRDÜM OLA Kİ BİR İŞİME YARARSA DİYE AMA MEMUR ALMADI. ALMASI DA GEREKİYOR MUYDU BİLMİYORUM ŞANSIMI DENEDİM. NEYSE 30 KASIMA SEVK EDİLDİM SADECE BUNU GÖSTEREN BİR BELGE VAR ELİMDE. DAHA ÖNCE GİDEN ARKADAŞLAR OPTİK FORM VS.NİN DE BULUNDUĞU BİR ZARF VERİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER AMA BENDE YOK BÖYLE BİŞEY. BİRDE ASKERDE KALMAK İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ. KISA DÖNEM GİDERSEM BU DURUM BİR ENGEL OLARAK ÇIKAR MI KARŞIMA? AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM..

  YanıtlaSil
 38. İşlemler doğru. Size verilen belgeyle 1-31 Kasım arasında başvurduğunuz zaman size zarf verilecek. Kısa dönem olmak muvazzaf/sözleşmeli subay olmaya engel değil. Buradan şartları araştırabilirsiniz. http://www.kkk.tsk.tr/PerTem/temin1/subay.htm

  YanıtlaSil
 39. kısa dönem acemi manisa usta birlik kıbrıs 28. mekn lojistik destek komutasnlıgı sınıfım bakım bakım nedir acaba ne iş yapacam

  YanıtlaSil
 40. askerliği kısa dönem yapıp, askerde uzman çavus olarak kalamaz mıyız?

  YanıtlaSil
 41. Kısa dönemde çarşı izni haftada ya da ayda kaç gün kadar verilebiliyor?(normal koşullarda) Ayrıca akşamları eğitimler sonrası nöbetimiz yoksa ne gibi sosyal aktiviteler yapabiliyoruz?Aydınlatırsanız sevinirim.tşk

  YanıtlaSil
 42. Kısa dönem askerlere diğer askerlerle aynı şekilde eğer çarşı yasağı yoksa 15 günde 1 kez çarşı izni var. Tabi sınıfınıza göre değişebilir bu. Usta birliğiniz ve sınıfınız hakkında bilgi vermemişsiniz ama eğer nöbetiniz yoksa pinpon oynayabilirsiniz, sinema varsa sinema izleyebilirsiniz, bilardo oynayabilirsiniz hiç bir şey yoksa mutlaka tv vardır tv izleyebilirsiniz. Tabi yat saatine kadar :)

  YanıtlaSil
 43. Hocam cevabı geciktirdigimiz için kusura bakmayın. Bakım bölümü arazi araçlarının tamirine ve arızalı silahların tamirine bakan bir bina. Bölümünüz ne bilmiyorum ama tamir işlerinden anlamıyorsanız geze geze nöbet tutarsınız. Sizi yağa pasa bulaştırmazlar.

  YanıtlaSil
 44. Askerliğinizi yaptıktan sonra uzman çavuş olma şansınızı bilmiyorum ama uzman çavuş kadar ezilen başka bir asker yoktur hocam. Astsubay ve oradan da subay olma şansınız varken uzman olmaya çalışmayın. Askere gitmeden önce astsubay sınavına girin. Ağustosta gidiyorsanız döndüğünüzde ya da askerde girin bu sınava.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cvbınız için tşk ederim kartal hocam. aralıkta gitmeyi düşünüyorum. inş. o zamanlar sınav açarlarda gireriz. iyi çalışmalar dilerim. bir de pztsi günü tecili bozdurup aralık celbi için başvuruda bulunsam hemen don-gömlek muayene ederler mi? ona göre gideyim.

   Sil
 45. Tecil bozdurmak için gittiğinizde ilk muayene, sınav evraklarınızı aldıktan sonra son muayene yapabilirler. Hazırlıklı gidin.

  YanıtlaSil
 46. Merhabalar , eşim bugün teslim etti kendini, kısa dönem olacak . bir şey bilmek istiyorum ilk çarşı izni ne zaman alabilir . bazılar diyorlar ki 1 ay sonra bazilar hemen alabilir 2haftada 1 . hemde bayram 8 gün sonra olacak , bayram için izin alabilir yada alamaz mı ? Teşkkür ederim

  YanıtlaSil
 47. Yemin etmemiş askerlerin çarşıya çıkamayacak olması kanunla düzenlenmiş bir madde. Bayramdan önce yemin töreni yetiştiremezlerse askerleri çarşıya bırakmak için başbakanın talimatı ya da kanun gerekir. Yemin töreni zannediyorum bu ayın 30unda olacak. Aynı gün eğer kalacak otel ayarlayabilirseniz eşinizi evci iznine çıkarabilirsiniz. Eğer yemin töreni başka bir güne alınırsa veya bayram izni boyunca geçen sene olduğu gibi askerleri çarşıya bırakacak olurlarsa (geçen seneki askerler 2. Hafta yemin etmişti, bayram'a yemin etmiş olarak girdiler) eşinizin bizden önce haberi olacaktır.

  YanıtlaSil
 48. merhaba öncelikle çok yararlı bir site yapmışsınız tebrikler ben aöf işletme haziran mezunuyum aralıkta askere gitmeyi düşünüyorum öbür ay başvursam aralığa yetişirmiyim askerdede kpss çalışmayı düşünüyorum acaba çalışcak fırsatım olur mu askerde ayrıca 2 yıllık muhasebe okudum yazıcı yaparlar mı acaba kütüğüm başka yerde antalyada yaşıyorum bir sorun olur mu çok fazla soru oldu kusura bakmayın kolay gelsin

  YanıtlaSil
 49. Görüşleriniz için teşekkürler, yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize. 31 ekim tarihinden önce aralık ayında askere alınmak isteğinizi bildirmelisiniz. 31 ekim'den sonra giderseniz nisan ayında askere alınırsınız. Yazıcı olmak konusunda size garanti veremeyiz. Jandarma olursanız 100 de 5 gibi bir şansınız var bu konuda ama piyade yada havacı olursanız bu şansınız artar. Acemi eğitimi alırken kpss çalışmanız çok çok zor. Gece eğitimi olmayan günlerde bile akşamlara kadar eğitim olacak ve akşam hamur gibi olacaksınız. Koğuşlar 20 kişilik olacak ortalama ve sesten de rahatsız olacaksınız ama usta birliğinde yerine göre çok güzel ders çalışabilirsiniz. Ben şahsen jandarmaydım ve karakolda yaptım görevimi, kitap olurken komutanlar gelip boş adam arıyorduk seni bulduk iyi oldu diyerek iş kilitliyorlardı. Hangi askerlik şubesinde işlemlerinizi yapacağınızı asal a telefon ederek öğrenebilirsiniz ama ikamet adresiniz'e bakan askerlik şubenizde işlemlerinizi yapacaklardır sorun olmaz.

  YanıtlaSil
 50. uzun dönem gitmeye karar verdim. umarım meslekçi düşerim.
  Asansör hakkında aldığım tüm kurs, belge, sertifika v.s. leri fotokopi çektirip vercem. elektrik öğretmenliği belgesiyle beraber, peki belgeleri şubeye ilk gittiğimde götürsem fotokopileri alırlar mı? meslekçi çıkmam için ekstra ne yapmam gerekir. mesela bi ordu evinde ki Albay bi işe yarar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atamalar bilgisayar ortamında yapılıyor ama yinede dışarıdan müdahaleye açık. Sınav 1-2-3 Aralık'ta yapılacak. İşte 3 ile 8 Aralık arasında torpilinizi devreye sokmanız lazım çünkü sonuçlar 10 Aralık'ta açıklanacak. Başvuru sırasında uzun dönem olmak istediğnizi söyleyin. Sınava ilk gün girin. Belgeleri götürün işe yarayabilir. Ayrıca dil bilmek uzun dönem seçilmede oldukça etkili oluyor.

   Sil
  2. çok teşekkürler, ilginiz ve yardımlarınız için.

   Sil
 51. mrb lar ben 2 yıllık muhasebe mezunuym üstne aöf den lisans tamamlama hakkyla 4 yllk işletme mezunu oldum inş. bi aksilik olmazsa aralıkta gitmek istiyorum tam karar veremedim uzundönemmi yapsam kısa dönemmi ypsam. gerçi bu terch büyk oranda bizm elimzde deilmiş neye göre karar veriyorlar fiziki şartlarmz etkili oluyormu? birde tezkere bırakma varmı mesela kısa dönmde nasıl oluyor? uzun dönemde nasıl oluyor? bana yardımcı olursanız çok sevinirm.. cevaplarınız içn şimdiden çok teşekkür ederm..

  YanıtlaSil
 52. Askerliğinizi yedek subay olarak yapmak için ilk gün gidin, sınavda başarılı olun, ve uzun dönem yapmak için istekli olun. Yapabilecekleriniz bunlar. Bazı bölümler bitirmek çok etkili uzun dönem seçilmek için ama sizin bölümünüz böyle bir bölüm değil. Eğer uzun dönem secilirseniz son aylarda subaylık için yapılan sınava girer subay olarak kalabilirsiniz. Askere gitmeden önce veya askerliğinizi kısa dönem olarak yapıp bitirdikten sonra da subaylık sınavına girerek subay olabilirsiniz. Telefondan bağlandığım için şu an size adres veremiyorum kesin olarak ama bu subaylık sınavı ile ilgili detaylı bilgiyi www.kkk.gov.tr ? adresinden bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 53. Vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkürler.28 ağustos 2012 tarihinde tecilimi bozdurdum.işlemlerimi yaptırdım ve şubede ki memur Kasımda askersin hayırlı olsun dedi.
  1.sorum Kasımda mı yoksa Aralıkta mı askerim?
  2.sorum Aöf işletme mezunuyum uzun dönem çıkma olasılığım ne sizce?sınava 1.günü mü gireceğimize kendimiz mi karar veriyoruz.
  Teşekkürler şimdiden..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size verilen belgede bu belge ile 1-31 Kasım arasında askerlik şubesine başvurun gibi bir yazı yazmalı. 1-3 Aralık arasında sınav olur. Hangi gün gireceğinize kendiniz karar verirsiniz. 12 Aralık'ta teslim olursunuz. Uzun dönem çıkma ihtimali düşük. Çok büyük bir ihtimal kısa dönem çıkar.

   Sil
 54. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. askerlik durum belgemde tecilim aralık 2013 olarak gözükmekte. ancak ben bu sene aralık ayında askere gitmek istiyorum.bunun yanısıra askere alınma tarihi olan 12 aralıkta kpss atamaları sonuçlanmış olacak.(memur alımları kasım ayında) bu tarihte asker olmamın memurluğa atanmama bir sakıncası olur mu? atandığım kuruma askerde olduğumu bildirmem gerekir mi? matematik bölümü mezunuyum ve öğretmenlik formasyonum var. kısa dönem asker öğretmen olma şansım nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, memurluğa atanmak için asker olmak engel değil. Eğer bir kuruma atanırsanız işlemlerinizi yaptırıp, asker olduğunuzu gösterip izin alırsınız. Asker olduğunuzu bildirmeniz lazım.

   Sil
 55. Selamün Aleyküm...

  Öncelikle Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  Ben 1 Temmuz mezunuyum. Öğrenciyken 2014 Aralığa kadar tecilim vardı. Bu tecil şuanda geçerlimi değilmi bilmiyorum. 2012 Aralık Dönemine(349.Döneme)Yetişmek için Tam Olarak Ne yapmalıyım.

  İlginiz İçin Tekrar Teşekkür Eder.
  Çalışmlarınızda Muvaffakiyetler Dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam...
   Mezun olduktan sonra askere gidilmeyecek olsa bile askerlik şubesine uğrayıp tecil işlemlerini yaptırmak lazım.

   Senin durumunda 31 Ekim'den önce askerlik şubesine gitmen gerek. Yanında nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi, 4 adet vesikalık fotoğraf, diploma veya mezuniyet belgesi aslı ve 4 suret fotokopisi varsa ehliyet ve 4 adet fotokopisi ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmen lazım.

   İyi dileklerin için çok teşekkürler.

   Sil
 56. mrb'lar 4 yılllık aöf mezunuyum , tecilimi aynı gün içinde bozdurup aynı gün içinde muayene ve şubedeki işlemlerimi tamamlayabilirmiyim . diğer bi sorum ise babam kıbrıs gazisi subede belirtmemde bi fayda sağlarmı? gazi oğlu olduğumu gösterir belgeleri yanımda götürmem gerekirmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tecilinizi bozdurmayı,muayene ve erken sevk müracatını aynı gün yapabilirsiniz. Aynı gün yapılıyor bunlar. Daha sonra sevk evraklarınızı alacak daha sonra da sınava gireceksiniz.

   Terörle mücadele ile ilgili gazi çocuklarına farklı uygulamalar var ama sizin durumunuzda farklı bir uygulama yok. Hazırlaması kolaysa yine de götürün isterseniz.

   Sil
 57. kolay gelsin, ünide okurken ,4-5 sene kadar önce eve 2 kere yoklama tebligatı gelmişti ve bende bunu ,nasıl olsa okuyorum tecilliyim diye göz ardı ettim.şimdi okulumda bitti , aralık celbindede K.D olarak gitmeyi düşünüyorum, bu yoklama olayı bana ne gibi bir sıkıntı çıkartır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üniversite tecil işlemlerinizi yapmadığından yoklama tebligatı gelmiş olmalı. Sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum çünkü diplomada herşey belli.

   Sil
 58. aralık celbi için 15 gün önce başvuru yaptım ve aldığım durum belgemde celp dönemi aralık 2012
  yazıyor ve kasım ayında tekrar giderek sevk evraklarımı almam söylendi benim sorum kasımda gittiğimde
  aralıkda askere gidemem gibi bir durumla karşılaşabirmiyim aralıkta gitmeyi çok istiyorum ve işyerimdede
  bu yönde bazı kararlar alıcam..teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvurunuzu son gün yapmayın. Mümkünse işlerinizi Kasım ayının ilk haftalarında halledin bir sorun çıkmaz. Son gün başvursanız da bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum ama yoğunluktan dolayı küçük bir ihtimal de olsa bir sonraki celp dönemine sarkma söz konusu olabileceğini duymuştum. Yalnız kısa dönem askerliğin kaldırılacağı söylenen dönemdeki aşırı yoğunlukta bile böyle bir uygulama olmadı diye biliyorum.

   Sil
 59. Merhaba, Üniversityei Haziranda bitirdim. Aralık'ta kısa dönem gitmek için bu hafta askerlik şubesine başvurdum. 2009'dan itibaren bakaya olduğumu öğrendim. Cezası olduğunu biliyorum ama ne kadar bilmiyorum. Bilgisi olan paylaşabilir mi?
  İkincisi: 2009 yılında iki yıl üst üste kaldığım için kaydımı sildirip aftan yararlanıp tekrar kayıt yaptırdım. Bu süreçte askerlik belgesi için yoklamamı yaptırdım ve tecil ettirerek tekrar kaydımı yaptırdım. Kayıt yaptırdıktan sonra tecilim devam etmesi ve okulun da düzenli olarak öğrenci olduğumu bildirip tecilimi devam ettirmesi gerekmez miydi? Ben nasıl bakaya oldum anlamadım. İtiraz edebilir miyim Bilgisi olan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim...Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/
   kanun_degisiklikler_sikca_sorulan_sorular.htm

   Bakaya kalmanın cezası ile ilgili yukarıdaki adresten cevap 25'e bakabilirsiniz. Cevap şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

   İkinci sorunuz için de yaş konusu önemli. 29 yaşından sonra tecil işlemi yapılmıyor. Yaşınız küçükse okulun ihmali var. Yapılması gereken tecil işleminiz yapılmamış.

   Sil
  2. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...
   2009 yılında 27 yaşındaydım. Yani okulun tecilimi devam ettirmesi gerekirdi. Ama yapmamış. Ben bunu nasıl ıspatlayabilirm. Okulu dava mı etmem gerekir ? İtiraz hakkım var mı cezaya? Bu işin içinden en az zararla nasıl çıkabilirim?

   Sil
  3. Öncelikle durumunuzu belirleyin. Okulla bir konuşun bakalım ne diyecekler. Öğrenci olduğunuzu ispatlamak zor olmaz çünkü bir sürü resmi evrağınız var. Oradan durumunuzu belirten bir belge alıp askerlik şubesine gösterin. Umarım sorun kalmaz.

   Sil
 60. MERHABA;
  30.11.2012 TARİHİNDE TECİLİM BİTİYOR.BAŞKA TECİL HAKKIMDA KALMADI.SAĞLIK RAPORUNU DA ARTIK ASKERİ HASTANELER VERİYOR DİYE DUYDUM .DOĞRUMU BİLMİYORUM.SİZCE ASKERLİĞİ 1 SENE DAHA UZATMAM İÇİN YADA BİR SONRAKİ CELP DÖNEMİNE KALMAM İÇİN NE YAPMAM GEREK

  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En garantili yol yüksek lisansa başlamak ama teciliniz bitmeden başlamalısınız. Mümkün değilse askeri hastaneden rapor almak lazım ama bu da hiç kolay bir şey değil. En kötü ihtimalle 1 yıl kaçarsınız. Cezası şu şekilde.

   Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.
   Kaynak:asal

   Sil
 61. Merhaba,

  Ben 2010 Haziranda Üniversiteden mezun olup, 2 senelik tecil hakkımı kullandım. Muayenemi oldum,tecil evrakımı aldım.

  Belgede sadece Muhtemel Sevk Tarihi: 30.11.2012 yazıyor. Ben bugünlerde askeri şubeye gidip Aralık ayında askere gitmek istediğimi belirtmek istiyorum. Hangi belgeleri götürmem gerekiyor, ayrıca sevk tarihimin sarkması gibi bir durum da var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesin konuşmak istemiyorum ama sevk tarihiniz kolay kolay sarkmaz ama sarkmaması için işlemlerinizi ilk haftalardan halletmekte fayda var.

   İşlemlerinizi yaptıysanız sadece 1-31 Kasım arasında size verilen belgeyle askerlik şubesine başvurmanız yeterli. İsterseniz askerlik şubesini arayı. Orada kimlik numaranızdan durumunuzu kontrol etsinler.

   Sil
 62. İyi günler!

  Ben 85 doğumlu, özel bir firmada Dış Ticaret bölümünde çalışan, evli ve 1 çocuklu bir kişiyim. 4 yıllık Anadolu Ünv. İktisat Fkl. mezunuyum. Ondan önce de Dış Ticaret (2 yıllık) bitirdim.
  Askere halen gitmedim, daha doğrusu gidemedim. ve 2013 aralığa kadar da tecilim var. ama gideyim biran evvel bitreyim ve kurtulayım diyorum. Ama şu dünya düzeni ve terör şahsım adıma hem beni hem ailemi çok rahatsız ediyor.
  İnsanın geride çocuğunu bırakması o kadar zor ki.... bunu EVLADIM olunca anladım.

  Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Anladım ki ARALIKTA gidersen daha erken bitirirsin felan yazmışsınız.
  ALLAH RIZASI için bana yardım edin ve akıl verin yani. Daha bekleyeyim mi? Biran evvel ARalıkta koyup gideyim mi? Ne yapayım ben?

  İzmir doğumluyum. İstanbulda yaşıyorum. KÜTÜK : KONYA

  Şimdiden çok tşk ederim...

  SON SORUM : Tahmininiz var mı nereye gönderilebilirim ben???? NE OLUR BİLEN HERKES CEVAP VERSİN ALLAH RIZASI İÇİN....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler.
   Terör olayları yazın artar, kışın azalır bitme noktasına gelir. Yazın özellikle komutanların tayin olduğu zaman aralığını hedefliyorlar. Ağustos, eylül ayları terörü tırmandırıyorlar. Bu sebeple aralık celbi sıkıntısız bir celp dönemi. Mayıs ayının ortasında gelirsin. Terör fazla sıkıntı olmaz.
   Bundan sonrası senin kararın, senin özel hayatın. Eşinle konuş. Tamam derse aralıkta gitmenin hiçbir sakıncası yok.

   Akrabaların nerelerde askerlik yapmış öğren. Bu hiç olmasa da biraz fikir verir. Böyle söylüyorum çünkü ben amcamla aynı yerde askerlik yaptım.

   Sil
  2. kısa dönemler için genel bir yaklaşımla tehlikeye atılmazlar tabi afyondaki gibi istisnalar her yerde olabiliyor ne yazıkki. aralıkta gitmeniz sizi terörle ilgili sıkıntıya sokmayacaktır ama yağmuruydu çamuruydu çok yersiniz. kritik illerden birine bile çıksa askerliğiniz endişe etmenize gerek yok. en fazla 4-5 ay çarşı yüzü göremezsiniz ama tehlikede olmazsınız. nisanda yada ağustosta gitmeniz de bu tehlikeyi çok fazla arttırmaz.

   Sil
 63. öncelikle kolay gelsin. aralıkta askere gitmek istiyorum. 19-28 kasım tarihleri arasında kpss tercihleri var. tercih sonuçları tahminimce 7 aralık tarihinde açıklanacak. eğer atanırsam 12 aralıkta da askere gitmem gerekecek. yani sorum şu: atanıp 5 gün sonra askere gidersem puanım yanar mı? 2013/1 tercihleri beklemeli miyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz 1 aralıktan itibaren asker olacaksınız. asker olduğunuza dair belgeyi atandığınız kuruma verdiğinizde sorun olmayacaktır. askerliğiniz sona erdiğinde (1 haziran), atandığınız kuruma gidip göreve başlamak için 10 gününüz olacak.

   Sil
  2. teşekkürler bilgi için.

   Sil
 64. Merhabalar,
  Ben hukuk fakültesi mezunuyum. Şu anda avukatlık stajımı yapmaktayım. Yaklaşık bir buçuk sene sonra tescilim bitecek.
  Sorum,
  Hukuk mezunlarına kısa dönemde ne gibi işler verilir?
  Aslen ve ikametgahım Ankara'dır. Doğuya gidersem karakola düşme olasılığım nedir?
  Mesleğimle ilgili bir görev alabilmek için sizin tavsiyeniz kısa dönem mi yoksa asteğmenliği denemek midir?
  Omzum çıkıyor komando olur muyum?
  Şimdiden emekleriniz için çok teşekkür ederim. Minnettarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hocam. Kısa dönem olursanız mesleğinizi kullanamazsınız onu biliyorum. Hukuk mezunu bir arkadaşım kuru temizlemede çalışıyordu sonra da misaferhane kayıtları tutmaya başladı ama uzun dönem nasıl olur fazla fikrim yok. Komandolar gönüllü oluyorlar ayrıca omzunuzda problem varsa olmazsınız. Sağlık kontrolü sırasında belirtin.

   Sil
 65. Hocam selamlar. Sizi tebrik ederim çok yararlı bir site yönetiyorsunuz.

  2012 aralık ayında asker olacağım. Bu para meselesi benim de aklımı karıştırıyor. Aylık ödemeleri olan, internetten de olsa çeşitli banka işlemleri yapmak zorunda kalan biriyim. Üstelik yurtdışıyla da irtibatımın olması gerekiyor. Bununla ilgili neler diyebilirsiniz?

  Asıl sormak istediğim; yalnız yaşayan biri için, (kısa dönem)askerlikte kredi kartı, banka kartı, sim kart? gibi şeyleri yanımda götürebilir miyim? Götürürsem bunların akıbeti orada ne olur, hatta (birkaç ay içinde) ulaşıp kullanabilir miyim merak ediyorum. Askerde bir er olarak internet kullanımı mümkün oluyor mu? Bunlar pekçok arkadaşa saçma gelebilir tabi. Yorumlarsanız çok makbule geçer, iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi kartınız ve banka kartınızı götürebilirsiniz bir sıkıntı çıkmaz. Bölük içinde çeşitli bankaların bankamatikleri bulunuyor. Acemilik yaptığım yerde akbank vardı. Ustalığımda ise garanti bankası vardı. Askerlik maaşları da orada açtığımız garanti bankasının hesabına yatıyordu.

   Bazı bölüklerde herkes serbestçe telefon kullanabiliyor. Bazı bölüklerde yasak olsa bile herkes serbestçe telefon kullabiliyor. Bazı yerlerde telefon konusunda oldukça katı ve telefonla yakalanırsanız sıkıntı çıkıyor. Kesin birşey söylemek zor. Yasak olan yerlerde sim kartı güvenliğe teslim etmeniz lazım. Çarşıya çıkarken güvenlikten kartınızı alıp, çarşıda kullanabilirsiniz.

   Acemilik döneminde internete girmek mümkün değil ancak çarşıya çıkabilirseniz girersiniz oda biraz zor. Acemiliğiniz bitince çarşıya çıktığınız zamanlar internet kafede girebilirsiniz veya komutandan izin alıp bölük içinde interneti kullanabilirsiniz ama her bölükte internet olur mu bilmiyorum.

   Hocam benim de taksitlerim vardı. Tüm borcumu hesaplayıp gerekli parayı kredi kartı hesabıma aktardım. Kendi otomatik düştü. Oraya iş bırakmasanız bence iyi olur.

   Sil
 66. Selamlar,ben devlet okulunda edebiyat öğretmeniyim.Şimdi çokça danışıyorum çevreme,size de sormak istedim. Aralık ayı,şafağın hızlı düşmesi,dönüşte tatil dolayısıyla kafa dinlemeye vakit bulacak olmam avantaj gibi duruyor ama elbette düştüğün yer de önemli soğuktan da ürküyorum,istanbulda dahi kışları sağlam üşüyen biri olarak. ağustosda git diyen de çokça,öğretmen askerlik çıkar diyorlar,çıkma ihtimali de çok az diyenler de var. öğretmen askerlik çıkmazsa da kısa dönem askerlik bu celp için uygun değil gibi duruyor. sizce ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
 67. öğretmenliğinizi nerede yapıyorsunuz, kadrolu musunuz, adaylığınız çıktı mı, evli misiniz... bu gibi bilgileri bilmeden bilgi vermemiz doğru değil. eğer 5 ve 6 hizmet alanında olan okullardan birindeyseniz veya bulunduğunuz yerde ciddi bir açık varsa, kadroluysanız, adaylığınız çıktıysa, evliyseniz, sınava (aralık ayında gidecekseniz 1 aralıkta) ilk gün girerseniz, sınavda başarılı olmaya çalışırsanız asker öğretmenliğiniz şu an bulunduğunuz okula çıkacaktır. ücretli öğretmenseniz çıkmayacaktır. eğer okulunuz kent merkezinde yada 1, 2, 3, 4 alanlarından birindeyse veya batıdaysa asker öğretmen olarak yerinizi değiştireceklerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. istanbul sultangazide,beşinci bölgede,kadrolu olarak görev yapıyorum,adaylığım kalktı,bekarım,böyle de evlendirme programı gibi oldu ama arka arkaya yazınca :) açıkçası kısa dönem önceliğim gibi,aralıkta öğretmen askerlik talep edersem çıkma ihtimali var mıdır,veya mehmetçik dershanesine çıkabilir mi,kısa dönem gidip sonrasında mehmetçik dershanesinde görevlendirilen arkadaşlarım oldu da,bu kuvvetli bir ihtimal mi ? kısa dönem er olarak yapsam,mesleğimin bir avantajı olabilir mi?

   Sil
  2. aralıkta giderseniz çıkma ihtimali var çünkü hala bir çok yerde açık var ve aralıkta başka bir öğretmen ataması yapılmayacak. ama olduğunuz yerde kalmayacak olabilirsiniz. bu şu an sizin toplam ders saatinizin kaç olduğuna da bağlı. eğer 15e yakınsa yerinizi değiştirebilirler.

   Sil
  3. çok teşekkürler,sanırım yazdıklarınız uzun dönem öğretmen askerlik ile ilgili bir durum ; kısa dönem gidersek mesleğimin yapacağım işte etkili olma ihtimali yüksek mi ?

   Sil
  4. Evet, etkili olur. Kısa dönem olursanız kütüphaneye verebilirler veya uzun dönem askerlerin eğitiminde rol alabilirsiniz.

   Sil
 68. Merhabalar,
  Öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.
  Moda Tasarımı Öğretmenliği mezunuyum.
  Bir çok yorumda kısa dönem askerlerden doğuya düşen olmadığından bahsediliyor ve aralık celbinde terör olaylarının kış dolayısıyla azaldığından bahsediliyor kısa dönem askerlerin doğuya düşme ihtimalleri nedir..Bunları açıklarsanız sevinirim.
  Ayrıca bir sorum daha olacak.
  TSK nın ihtiyacı dahilinde sınav başarısına bakılmaksızın (hepsini bilerek yanlış yapsan bile) o askerin alanında ihtiyaç olduğu için uzun dönem asker olarak alınıyormuş.
  Moda Tasarımı Öğretmenliği mezunuyum. Askeri dikimevlerine veya alanımla ilgili diğer askeri kurumlara (varsa belirtirseniz memnun olurum) alınma ihtimalim var mıdır sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır, Doğu'ya gidenler oluyor. Örneğin Diyarbakır'da büyük bir komutanlık var. Terörün kışın azaldığı doğru. Bunun sebebi kış mevsiminin sert geçmesi. Batı'da olanlar Doğu'da olanlardan daha fazla olacaktır. Tam oranını bilmiyorum ama Doğu'da sıkıntı olan yerler sınırlara yakın coğrafi olarak zorlu yerler. Hakkari,Şırnak gibi. Buralara kısa dönemler gitmiyor. Düzenli orduyla uzun dönemleri de göndermeme isteği var ama bir türlü yaygınlaşmadı.
   Söylediğiniz gibi yedek subay alınma şansınız olabilir. İstemezseniz kısa dönem olursunuz.

   Sil
 69. merhaba;
  yarın aralık ayı için erken sevk isteyeceğim.acaba muayene olacak mıyım.eğer olacaksam aile hekiminde mi olacağım?şimdiden teşekkürler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aile hekiminde muayene olabilirsiniz.
   Asal'ın sitesinde şu bilgi var.
   Sağlık muayeneleri varsa öncelikle kayıtlı bulunduğunuz aile hekimince, aile hekimi yoksa askerlik şubesine en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanesinde tek tabipçe yapılır.

   Sil
 70. bende dün şubeye gidip başvurumu ve muayene mi oldum.bana bir tane evrak verdiler üzerinde celp dönemi aralık 2012 ve sevk tarihi 30/11/2012 yazıyor. memur başka bir şey söylemedi bundan sonra ne yapmalıyım izlemem gereken yol nedir???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O belgeyle 1-31 Kasım arasında askerlik şubesine gidip sarı dosya içinde sevk evraklarınızı alacaksınız ayrıca sınav yerinizde o gün belli olacak. Sarı dosyanın arkasında yazıyor olacak.

   Sil
 71. merhaba,hazıranda mezun oldum aralık ayında askerligimi yaptırmak üzere tecilimi bozcam.uzun dönem yapmak istioyorum bilgisayar mühendisyim.(aralık ayında cok kişi basvurdugundan uzun dönem cıkmas olasılıgı az deniliyor bilgisayar mühendisi olmam uzun dönem yapma şansımı arttırır mı?)gerçi bilgisayar mühendislerini sayısı da ülkemizde oldukça arttı.Bilgisayar mühendisleri ne yapıyor diye bir bilgisayar mühendisi tanıdığıma sordum gittiğin yere gore cok değişir dediler.bilgisayar mühendisleri genelde ne yapıyor? ayrıca aylık net olarak elimize geçen maaş miktarı ne kadar bilen var mı? 2000-3000 arası deniliyor ama bunu net bir ücreti yokmu arası ne oluyor onu anlamadım yani net 2400 alıyorsun veya net 2600 alıyorsun gibi bişey yokmu arası neye göre değişiyor.ayrıca bilgisayar mühendisi olarak kısa döenm mi tavsiye edersiniz uzun dönem mi? artılar eksileri nelerdir? askerliğini yapan arkadaslara hayırlı teskereler . teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun dönem olmak açıkçası biraz zor. Başvuranların yaklaşık %90-95 'i kısa dönem oluyor.
   Söylediğin gibi gittiğin yere göre değişir. Çok alakalı olmayan bir işte de çalışabilirsin ama yine de kısa dönemlerden çok rahat olursun.
   Asteklerin maaşı 2000 lira. Doğuda olursa ek 400 lira, jandarma olursa bir 400 lira daha, meslek kurası olursa mühendis,doktor gibi, bir 400 lira daha alıyorlar. Astek olduktan sonraki aylar onlara güzel ama biz giderken biraz hüzünleniyorlar. İş bulma sıkıntın varsa astek ol derim. Yok işimi bulurum bir an önce gidiyim geleyim dersen o bence daha güzel.

   Sil
  2. aralık ayı dışında uzun dönem cıkma ihtimali daha mı fazla ve dediğim gibi bilgisayar mih. ihtiyacı cok oluyor mu ? genelde kimlere uzun dönem veya ihtiyaca göreyse genelde ihtiyac hangi meslek grubunda ağırlıktadır.teşekkürler

   Sil
  3. Nisan celbinde uzun dönem çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Bilgisayar müh. ihtiyacı var ama az. En garantili meslek doktorlar.

   Sil
 72. ve son olarak iş basvurularında askerligini tamalamıs istiyorlar yazısına cok rasladım.normalde en az 5 sene tecil hakkım var aöf devam ettiğimden dolayyı biraz çalışıp mı gitmek daha mantıklıdır yoksa bir an önce askerliği aradan cırakıp iş hayatına atılmak mı ? uzun yapınca mesleki bilgiler unutlur deniliyor .Bu na arkadaslar katılıyor mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İş bulabilirsen biraz çalışıp gitmek çok faydalı olur. Kamuyu düşünüyorsan eğer bir yerlere gir, sonra git ama çokta geciktirme. Geç gidersen askerlik çok zoruna gidiyor.

   Sil
 73. 03.12.1983 dogumluyum bu sene aö fakültesi 4. sınıfım askerliğim subat 2013 e kadar tecilli okulu bitirp kısa dönem yapmak istiyorum ancak tecili uzatmam mümkünmü tesekkürler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/ogrencierteleme_12.htm

   Hocam yukarıdaki asal'ın sitesinde "Yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, okullarına devam ettikleri sürece 29 yaş sonu esas alınarak,
   -Bu süre sonunda mezun olamayanlar yıllık olarak 29 yaş sonunun 31 Aralık tarihine kadar ertelenmektedir." yazıyor.

   Yine aynı bölümde 1983 doğumlular için askerliğin ertesi yıla ertelenmeyeceği yılın 2012 olduğu yazıyor. Bu durumda 31.12.2012'ye kadar erteletme şansınız olmalı ama sizin teciliniz 13 Şubat'da. Belki 31.12.2013'e kadar uzatma şansınız olabilir.

   Zaten biliyorsunuzdur kanun değişikliği ile ilgili sıkça sorulan sorulara bakarsanız şöyle bir soru var.

   Soru : 29 yaşını doldurduğum halde öğrenciliğim devam ediyor ise askerlik nedeniyle okuldan ilişiğim kesilecek mi?

   Cevap: 29 yaşından büyüklerin askerlikleri öğrencilik nedeniyle ertelenmeyecektir. Bu durumdaki yükümlülerin okullarından ilişikleri kesmeleri istenmeyecek, ancak askerlik dönüşü öğrenimine kaldıkları yerden devam edebilmelerine imkân tanınmaktadır.

   Askerlik şubenizle, okulunuzla bir konuşun. Zor bir durum. Kolay gelsin.

   Sil
 74. merhaba..yeni mezun oldum.aralık ocak gibi atamalarımız olacak. askere gitsem tercih, atanma vb gibi işlemlerde sıkıntı yaşar mıyım?biz sözleşmeli atanıyoruz, acaba atandığım yerde sıkıntı olur mu ben askerdeyken?sırf bu yüzden askerliği ertelemek istiyorum.askerlik otomatik tecil olmuyormuş.askerliğimi şu an tecil ettirsem, diyelim ki atandım işe başladım ama askerliğim duruyor, ne zaman gitmek zorunda kalırım?2 yıl boyunca gitmeyebilir miyim yoksa ocakta işe başlasam tecili bozdursam nisan alımlarına gider miyim en erken?yoksa belirli bir çalışma süresi var mı?istanbul askerlik şubesini aradım aralık alımlarına gitsem atanmamda sıkıntı çıkar mı diye sordum bilmiyorum dedi memur.o zaman madem atamalarınız olacak, nisan da git senin için en mantıklısı o dedi ama emin olmadan cevap verdi.asaletin tastik oluncaya kadar mı yoksa bu süre??? bu konular hakkında doyurucu bilgi yazar mısınız?teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 yıl tecil hakkınız var ve dediğiniz gibi otomatik tecil olmuyor.
   Başka askerlik şubelerini de arayabilirsiniz. Rastgele bir yeri arayın. Askere gitmeniz sıkıntı oluşturmaz ama yapmanız gereken işlemler olur. Asker olduğunuza dair belgeyi atandığınız kuruma vermeniz gerekir. Askerliğiniz sona erdiğinde , atandığınız kuruma gidip 10 gün içinde göreve başlamanız gerekir.

   Sil
 75. iyi Günler Ben yurtdisinda yasiyorum ve 1980 dogumluyum ve askerligim 2018 e kadar tecilli.Türkiyeden üniversite Mezunuyum ve yurt disinda Ticaret meslek Okulu mezunuyun.Almanca ve Inglizce biliyorum ve bedelli yapmaktansa kisa dönem yapmayi düsünüyorum.Bende astsubay olarak askerlik yapabilirmiyim? ve hic izin kullanmadan askelik sürem ne kadar olur?
  Tesekkürler yanitlariniz icin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yedek subay olmanızda bir engel yok ama askerliği yedek subay olarak yapanlar fazla değil. Kısa dönem olarak yaparsanız 12 gün izin hakkınız olur. Yaklaşık beş buçuk ay sürer.

   Sil
 76. selamlar... yarın kısa dönem için başvuruda bulunacağım ama kafama 1 soru takıldı. ben mayıs 1988 doğumluyum ve şimdiye kadar yoklama yaptırmadım. 20 yaşıma geldiğimde okuyordum okul hallediyor diye işlem yaptırmama gerek yok dendi. Şubeye daha sonra birkaç kez gittiğimde de (durum belgesi vs.) herhangi birşey olmadı.
  Yoklama kaçağı olmuş muyumdur?
  ASAL'da yoklama için verem raporu isteniyor, ben yoklama yaptırmadığım için yarın benden bu belgeyi isteyebilirler mi?
  ve son soru bilgisayar işletmeni sertifikam var bunun fotokopisini de götürsem mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstemezler. Belgenizi götürün. Faydası olabilir.

   Sil
 77. Askerlikte yabanci dil bilmenin bir faydasi olurmu?

  YanıtlaSil
 78. iyi günler;
  aralık ayında askere gidiyorum.geçen hafta erken sevk için müracat ettim.işlemler sonunda bana bir belge verildi( celp dönemi: aralık 2012 yazan bir kağıt.)sınav evrakını almam için kasım ayında müracat etmem söylendi.sınav evrakımı almam için herhangi bir belge(fotoğraf ,diploma vs.) götürmem gerekir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Extra bir belge götürmenize gerek yok. Size verilen belgeyle başvuracaksınız.

   Sil
 79. merhabalar.. daha once yurtdisinda yasiyordum. ardindan turkiyeye dondum ve dogal olarak askerlik islemlerimi yaptirdim.. o zamanlarda ingilizce ve cince biliyorum diye beyanda bulunmustum.. ve gecen gun subede islemlerim devam ederken kagitta cince bildigim belirtilmis.. sizce bana uzun cikma ihtimali nedir? ben kisa donem yapmak istiyorum.

  simdiden cok tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çince bilmeniz uzun dönem olma şansınızı artırır. Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre, seçime esas kriterler (tahsil, sağlık, istek v.b.) dikkate alınarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

   Çok fazla kişinin yedek subay olmadığını söylememe gerek yok sanırım. Önceliği isteklilere verirler diye düşünüyorum.

   Sil
 80. 35 yasindayim ve kisa dönem askerlik düsünüyorum.Eger yedek subay olarak yaparsam askerde kalmak istemem durumunda yasim sorun olurmu?ve eger olmuyorsa askerlik sonrasi her halükarda eger kalmayi düsünürsem yedek subay sinavina girmeliyim yoksa gerekli ihtiyaca uygunsam sinavdan muaf tutulma durumum olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava girmeniz lazım. Şartları buradan öğrenebilirsiniz. http://www.kkk.tsk.tr/PerTem/temin1/subay.htm

   Sil
 81. merhaba arkadaşlar, ben işletme mezunuyum ve aynı bölümde yüksek lisans yaptım.. Aralık'da askerim bir aksilik olmazsa. Ama bazı sorular var kafama takılan,ilk olarak suan gözlük kullanıyorum ve düzenli kullandığım ilaçlar var ama yaklaşık 2 yıl önce muayene oldugum için şimdi bana muayene yapmadılar, ne yapmam gerekir bu konuda bir açıklama yaparsanızı sevinirim. İkinci olarak da yedek subaylık istersek, bizde meslek varmı veya genellikle neresi geliyor.. şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözlük sıkıntı olmaz. Hastalığınız ile ilgili bir belgeniz olsaydı iyi olurdu yoksa da ilaçlarınızı yanınızda götürün. İlaçlarınızı kullanmanıza izin verebilirler yada askeriye de viziteye çıkıp muayene olduktan sonra kullanabilirsiniz.
   Yedek subaylık biraz zor.

   Sil
 82. merhaba şuanda özel sektörde 4 yıldır çalışıyorum. aralık celbinde askere gitmek istiyorum. henüz başvuru yapmadım. sormak istediğim askere gitmeden nekadar önce iş yerinden çıkabilirim? başvuru yaptığımda askerlik şubesi iş yeri için belge mi veriyor? cevap verirseniz memnun olurum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz 1 aralıktan itibaren asker olacaksınız. aralık 1 2 yada 3 te girdiğiniz sınavda size izin belgenizi verecekler. özel sektörde çok mu gerekli askerliğinizi belgeyle ıspat etmeniz bilemiyorum ama o belgeler yeterli olacaktır. siz kasımda iş yerinize haber verin aralık 1 de asker olacağınızı. cevabı bu kadar geciktirmemizin özürü olamaz ama 1 2 gün önceye kadar cevap vermem mümkün değildi 1 2 gündür de gerçekten gözümüzden kaçmış.

   Sil
 83. 2010 mezunuyum üniversite kağıt yollamamış bakaya durumuna düşmüştüm sonra gittim ve işlerimi şubeden hallettim mahkeme vs ve tecilimi yaptırdım muayene vss hallettim ogünkü şartlarda bir sorunum yoktu tecil kağıdında aşağıdaki bilgiler mevcut

  Tecil kağıdında
  celp dönemi :Aralık 2012
  grup numarası :2011/02
  Muhtemel sevk tarihi:30.11.2012
  benim normal şartlarda erken sevk için başvuruda bulunmamam gerekiyor kasımda gidip zarfımı almam gerekiyor bildiğim kadarıyla fakat sorum burada olacak ben geçen yıl aniden fenelaştım ve hastenede 1 hafta kaldım 25 yaşında epilepsi tanısı konuldu kabullenmek zor oldu kabullenmedimde ilaçlara başladım sonra 7-8 ay sonra bi nöbet daha geçirdim ve gene kendimi hastanede buldum son bir yılda 2 kez nöbet geçirdim tabi pazarlama işinde çalışıyordum araba kullanmam sakıncalı bulundu işide bırakmak zorunda kaldım sıkıntılı bir yıl oldu benim için bunların hepsi tecil işlemini yaptıktan sonra oldu şimdi ben zarfı almaya gittiğimde sağlık kontrolünden geçecekmiyim bana kalırsa ben gitmek istiyorum askere benim içinde iyi olacak moral olarakta çünkü sıkıntılı bir yıl geçirdim nasıl bir yol izlemeleyim ilaç kullanıyorum düzenli 1 yıldır içiyorum nasıl olacak sürecin gelişimi saygılar...

  uzun oldu kusura bakmayın ama sadece içimdekilerin %1 bu yanıtlarsanız çok memnun olucam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cevabı geciktirdiğimiz için üzgünüm. geçmiş olsun. kasımda gideceksiniz tecil bozdurmanıza gerek yok. yanınızda tüm evraklarınızı götürün. kasımda sizi muayeneye sevk ettiklerinde bir noroloji uzmanına sevkinizi isteyin. nöroloji uzmanı sizin askerliğe elverişsiz olduğunuzu düşünürse bu karara bence saygı gösterin. itiraz ederseniz sizin askerlik yapabilecek durumda olduğunuza dair bir rapor da hazırlayabilir. Eğer askerlik yapabilecek durumda olduğunuza dair bir rapor alırsanız gece nöbet tutamaz, nöbet tutamaz, tek başına görevlendirilemez gibi raporlar isteyin. bu raporlar askerde çok işinize yarayacak.

   Sil
 84. Merhaba, büro yönetimi öğretmenliği mezunuyum aralıkta döneminde gidiyorum uzun dönem yapma olasılığım nedir? ve eğer kısa dönem olursa ne gibi görevler verirler orada, teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. büro yönetimi sekreterliği mezunlarına çok fazla görev verilmiyor. ihtiyaçlarını da sözleşmeli personelden karşılıyor. kaç tane byö mezunu var kaç tanesi erkek ve 20+ yaşında kaç tanesi askere gitmek isteyecek siz hesap edin. ben olasılığı tahmin edemiyorum. kısa dönem giderseniz de iş sizde biter. usta eğitimine geçtiğinizde veya acemi birliğinde kimlerin kalacağına karar vermeye çalışırlarken sorduklarında hangi programları biliyorsun bilgisayarın iyi mi; 10 parmak bilirim, word, excell, goshop, tiger, ... sıralayın. yoksa artık herkesin bir bilgisayar işletmenliği sertifikası var. kaptırabilirsiniz.

   Sil
 85. Merhabalar ,

  öncelikle durumumu anlatayım ;


  347. kısa dönem askerim ve 12 Ağustos'da acemi birliğime katıldım , usta birliğine dağıtım tarihimiz ise 15 Eylül idi,

  Ameliyat sevyesinde bel fıtığı rahatsızlığım var ve acemilik süresi içerisinde 2 hafta askeri hastanede yattım , taburcu olurken 15 gün istirahat verdiler.

  bu istirahat süresince birliğimde kaldım ve bu süre dağıtım tarihini geçtiği için arkadaşlarımdan bir hafta sonra 22 Eylül de dağıtıma çıkabildim.


  Rahatsızlığım devam ettiği için 7 günlük dağıtım izni kullanıp memleketime geldim burda Askeri merkez komutanlığına gittim revire çıktım ve revirdeki tabip de burdaki devlet hastanesine sevk verdi.


  Hastanede FTR dokturu fizik tedavi görmem için bana yatış verdi ve daha iznimin 5.gününde hastaneye yattım. hastanede yatacağım gün sayısı 29 gün.


  hastanenin verdiği yatış raporunu hem merkez komutanılığıma hemde ustabirliğindeki idari işerime fax ile ulaştırdım.

  hali hazırdaki durumum bu şuan hastanede yatarak tedavi görüyorum.  şimdi sorularıma geleyim ,


  1 - Acemi birliğinden 1 hafta geç dağıtıma çıkmam sonradan askerliğimin üzerine eklenirmi ?

  2 - Acemi birliğinde hastanede yattığım süre ve askeriyede geçirdiğim 15 günlük yatak istirihatı , 45 günlük hava değişimi hakkımdan düşülüyormu ?

  3 - 7 günlük dağıtım izninin 5.gününde hastaneye yattığımdan dolayı askerlik süreme 7 günmü yoksa 5 günmü eklenir ?

  4 - Merkez komutanlığından sevkli olarak geldiğim devlet hastanesinde yatacağım bu 29 günlük yatış askerliğime sonradan eklenecekmi ?


  Arkadaşlar kusuruma bakmayın fazla soru sordum ama durumum kafa karıştırıcı olduğu için sizlerin net olan bilgilerine ihtiyacım var.

  herkese teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1. hayır. siz o süre içerisinde de askerdiniz.
   2. istirahat süreleri ve hava değişimi süreleri birbirinden ayrı hesaplanır. 45 günlük hava değişimi süreniz hala var eğer daha önce hava değişimi almadıysanız.
   3. 7 gün.
   4. istirahat süreniz 15, hastahanede yattığınız süre 14 yanlış anlamadıysam. eklenmeyecek zannediyorum. bu kanun maddesi size verdikleri küçük askerin el kitabı adlı kitapçıkta var. oradan istirahat sürenize bakabilirsiniz. hastahanede yattığınız günler asker olarak kabul ediliyorsunuz.

   kusura bakmayın cevabı geçiktirdik. inanın gözümden kaçmış yoksa 5 ekim gibi verebilirdim cevabı.

   Sil
  2. geçte olsa önemli olan cevap vermenizdi , teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim

   Sil
 86. kısa dönem asker usta birliğine geçtiğinde nezaman çarşı iznine çıkabilir ve yazıcı olan bir asker ne sıklıkla yakınlarını arayabilir???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 haftada 1 gün çarşı izniniz var. tabi bölge komutanlığınız çarşı izinlerini iptal etmezse. şu an diyarbakır bölge komutanlığı çarşıyı yasaklamıştır bile. 5 ay çarşıyı unutun eğer öyle bir yere çıkarsa askerliğiniz. yazıcı olmasanız bile her gün aramanız mümkün. size bağlı. günde 3 5 kere fırsatınız olur.

   Sil
 87. Öncelikle siteniz çok yararlı oldu benim için;Sorum şu,2011 OCAK AYINDA üniyi bitirdim.nisan 2013te tecilim bitiyor ve ben askere daha ileri bir zamanda gitmek istiyorum.Bunun için galiba rapor almam gerekiyormuş ama raporu nereden alacagımı ve hangi tarihler arasında alacağımı bilmiyorum.Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok müteşekkür olurum.selametle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2013 yılı şubatında askerlik şubenize gidip tecil ettirebilirsiniz. tabi 27 yaşında değilseniz.

   Sil
 88. Merhabalar,

  Agustos 2011'den beri kacak durumdayim. agustos 2012'den sonra ucuncu kagit ailemin evine ulasti. Aralik 2012'de askere gitmek icin teslim olmak istiyorum. Raporum falan da yok, bakaya durumdayim. Teslim olurken ne gibi sorunlar veya yaptirimlar olacaktir ? (para cezasi vs.)

  Saygilar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. size insana yakışmayan bir muamele yapmayacaklardır. kaçak olduğunuz süre kadar bir para cezası ödersiniz askere sevk edilirsiniz.

   Sil
 89. Merhaba öncelikle böyle faydalı bilgiler olan bir site hazırladığınız için teşekkür ederim. Benim birkaç sorum olacak:
  Ben 2008 de kara astsubay myo ya başvurmuş bütün mülakat ve askeri öğrenci olur raporu almış fakat yedeklerde kalmıştım.Daha sonra 2 sene örgün, 2 sene aöf den 4 yıllık işletmeyi tamamlayıp yeni mezun oldum. Şimdi askere gitmek için başvuru yapıcam. benim sorum fizik ve sağlık açısından iyi durmdayım askerliğimin yedek subay olarak yapmak istiyorum çıkma ihtimali nedir? Şimdiden teşekküerler...

  YanıtlaSil
 90. işletme mezunu ihtiyaçlarını ve kaç işletme mezununun başvuracağını bilemeyiz. ama çok az değil. işletme mezunu olup da istemediği halde asteğmen çıkanlar var. inş. gönlünüze göre olur.

  YanıtlaSil
 91. Blog için teşekkürler birçok soruya cevap bulabiliyoruz bulamadığımız da da sorabiliyoruz.Kısmetse aralıkta eşim askere gidecek 4 yıllık işletme ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunu,aklıma takıldı kısa dönemler komando veya jandarma komando oluyor mu,mantıken o kadar kısa süreli bir eğitimden! sonra olmamalı ama mantığa pek yer olmadığı için sormak istedim.Bir sorum daha var,çarşı izinlerinde eğer tehlikeli olmaya bir yere düşerse evci çıkabiliyor mu?

  YanıtlaSil
 92. görüşleriniz için teşekkürler. kısa dönemler değil üniversite mezunu olup askerliği uzun dönem çıkan kişiler komando olarak seçilebiliyor. ve aldıkları eğitim çok ta kısa değil. 90 gün sağlam bir eğitim alıyorlar. ve komando olup tehlikeye atılmıyorlar. eğitim subayı oluyorlar. 2. sorunuz için; Eğer bölge komutanlığının engellemesi bulunmuyorsa nikahlı eşi, evli kız ya da erkek kardeşi evci iznine çıkarabiliyor. çarşı izinleri de usta eğitimine geçtikten sonra 2 haftada 1 kere çıkılabiliyor. tabi gene bölge komutanlığı çarşıları yasaklamamışsa.

  YanıtlaSil
 93. iyigünler.Siteniz çok faydalı bilgiler içeriyor , öncelikle teşekkürlerimi sunarım.

  Gelelim soruma ;
  03.09.2012 tarihinde tecilimi bozdurararak aralık celbinde kısa dönem askerlik bşvurusu yapdım (mühendislik fakültesi mezunuyum).Aile hekiminden raporumu alarak başvurum onandı ve ' yedek subay adayı' olarak kaydım alındı.Elimdeki son tecil belgesinde celp dönemim aralık ve sevk tarihimi ' 30.11.2012 ' olarak gözükmekte. Kasım ayında tekrar şubeye gelmem söylenmişti.

  Şimdi benim bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir?Kasım ayında şubeye gittiğimde orada ne yapacağım? son olarak benim tam olarak askerlik yapacağım il/ilçe ne zaman belli olur vtam tarih olarak ne zaman teslim olup asakerliğe başlayacağım ?

  Şimdiden sabrınıza teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 94. görüşleriniz için teşekkürler. 20 kasım gibi askerlik şubenize gidip sınava giriş evraklarınızı ve 9 küsür lira yol paranızı alacaksınız. 1 2 3 aralık tarihlerinden birinde sınava gireceksiniz ve 12 aralık tarihinde 10 aralık akşamı internetten öğreneceğiniz birliğinize gidip teslim olacaksınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kartal ve eren selamlar. şubedeki görevli 1-30 kasım arasında şubeye gelerek sınava giriş belgemi almamı istediler. Bu arada bu belgeyi hangi şubeden alırsanız o şubenin bağlı olduğu ilde sınava giriyorsunuz. Yani istanbul il sınırı içinde Tuzla'da. Diğer illerden alırsanız o ildeki sınav bölgesinde.

   Sil
 95. aynı şekilde tecilimi bozdurup başvurumu yapdırdığım şubedeki yetkili albay da bana 1-30 tarihleri arasında gelebildiğim kadar erken gelmemi sölemişti.Fakat benim elimdeki belgede kimlik bilgilerinin altında Askerlik şube :yakutiye/erzurum gözüküyor,halbuki ben işlemlerimi ümraniye/ist da halletmişdim.Şimdi sınav belgelerimi almak için erzurumamı gitmem gerek , istanbuldan halledemiyormuyum ? yada sizin bir öneriniz varmı şube konusunda (başka bir il vs. ) ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce de yazdığım üzere sülüs denen belgeyi aldığınız il önemli,çünkü yedek subaylık sınavına bu ilde girmeniz gerekiyor. Kütüğünüz,doğum yeriniz, bağlı olduğunuz askerlik şubesinin önemli olmadığını, hangi ilde sınava girmek istiyorsanız belgeyi ordan temin etmek gerektiğini iletmişlerdi bana Halıcıoğlu/İstanbul şubesinden.

   Sil
  2. Kartal Kethudaoğlu10 Ekim 2012 18:29

   hocam 20 kasım gibi derken aceleye getirmenize gerek yok demek istemiştim. 1 kasımda da gidebilirsiniz. size kalmış. kasım ayında gidip sınava giriş evraklarınızı aynı yerden alabilirsiniz zannediyorum. sizden erzuruma gitmenizi istemeyeceklerdir.

   Sil
 96. iyi günler ^2.üniversite olarak aö e başvurmayı düşünüyorum bu yıl ancak aralık celbnde askere gideceğim. sınavlara girmeme izin verilir mi? yoksa tamamen komutanların insafına mı kalıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komutan izin verirse girersiniz. Sınavın önemi yüksekse izin veriyorlar ama aö sınavları ne kadar önemli. Okulu dondurup gitmeniz yerinde olur bence sonra devam edersiniz. Askerlik şubeleriyle bir konuşun sonuçları lütfen bizimle de paylaşın.

   Sil
 97. Merhabalar.Kardeşim Aralık ayında askere gidecek, kendisi üniversite mezunu.Yemin töreni takriben hangi güne denk gelecek acaba yada acemi eğitimi kaç hafta sürer.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acemilik eğitimi yaklaşık 4 hafta sürer ama bazı özel durumlarda örneğin acemilik sırasında denetleme olursa veya acemilik bayramlara denk gelirse bu süre değişebiliyor. Bazen uzuyor, bazen kısalıyor.

   Sil
 98. MERHABALAR ,

  ELİMDEN KAZA GEÇİRDİM PARMAKLARIMI OYNATAMIYORUM VE DOKTOR 1.5 AYDA İYİLEŞİR DEDİ BUDA KASIMIN ORTASINA GELİYOR .

  ARALIK DÖNEMİ İÇİN BAŞVURU YAPSAM BU ŞEKİLDE KABUL EDİLİRMİYİM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun.
   Askere 12 Aralık'ta gideceksiniz. O yüzden kabul edilirsiniz.

   Sil
 99. merhaba kolay gelsin ... çorumda kadrolu matematik öğretmeniyim aralıkda tecılım doluyor ve askere gitmek istiyorum. kısa dönem olmasını cok istiyorum asker öğretmen veya asteğmen olarak cıkma ihtimalı nedir? 1 aralıkda ki sınavda başarılı olmanın bir faydası varmı ?
  birde belimde 4 tane fıtık var . kısa dönemde ve usta bırlıkte spordan muaf olabılmek ıcın ne yapmam gerekıyor veya muaf olabılırmıyım? gata dan askere gıtmeden önce rapor alabılırmıyım bır faydası olurmu gözlerımde 0.75 e 1 astigmat var bir etkısı olurmu tesekkur ederım sımdıden ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askere gittikten sonra viziteye çıkıp spor istirahati alabilirsiniz. Bunun için vizite çavuşuna akşamdan isminizi yazdırıp sabah muayeneye gidip ağrılarınız olduğunu söylemeniz lazım. Asker hastesinde veya gata'da muayene olmanız iyi olur. Askerliğe engel bir durum var mı kontrol etsinler.
   Gözleriniz bozuksa büyük ihtimal komando olmazsınız. Uzun dönem olma ihtimali düşüktür. Sınava ilk gün girmemek , sınavı iyi yapmamak ve kısa dönem istemek sizi kısa dönem yapar.

   Sil
  2. verdiğiniz bilgiler için tesekkurler öncelıkle kımılerı askere gıtmeden önce gata dan bel fıtıgı raporu alamazsın dıyorlar .. askerde viziteye gırdıkten sonra mı gataya gıdebılırım. yanı su an sıvıl olarak gıdıp askerlık ıcın rapor alabılırmıyım tesekkurler. gözle ilgili kusuru sınavda soruyorlarmı ?

   Sil
  3. Bel fıtığı olan arkadaşlarım askere gittikten sonra bir hafta eğitimlere katıldılar sonra eğitim istirahati alıp eğitimlere katılmadılar. Askerden önce rapor almak pek kolay değil çok daha ciddi sorunları olanları bile askere alabiliyorlar ama şansınızı deneyin. Belinizde 4 tane fıtık olduğunu söylemişsiniz. Sağlığınız için büyük bir sorun oluşturuyorsa rapor alabilirsiniz.

   Sil
 100. tekrar herkese selamlar...
  her ilde sınav olmuyormuş. internetten baktığım kadarıyla sınav için İzmir'e gideceğim.
  buraya gidiş-gelişi kendim mi karşılayacağım? yani şubeden toplu gidiş-geliş mi yapılacak yoksa kendi imkanlarımızla mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasım'da yol ücreti olarak 9 lira gibi bir para veriyorlar. Sınav yeriniz belli oluyor. Sonrası size kalıyor.

   Sil
  2. bu çok komik bir rakam. dolmuş parasını ancak karşılar bu para.

   Sil
 101. merhaba.benım hazıran 2013 a tecılım var ama sımdı bozdursam ne zaman gıderım.bırde bende guvercın gogus denılen dogstan gelen gogus sekıl bozuklugu war.sol gogsum bıraz daha cıkık durumda saga gore.spor kosu tarzında seylerde cok kısa surede yorulmama kalk gogus sıkısmasına sebeb oluyo.bu duurmda askerlıgı yapabılır mıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ersin Çavuşoğlu11 Ekim 2012 12:42

   Şimdi başvursan aralık celbine yetişirsin 31 ekime kadar süresi var.Geri hizmet yaparsın büyük ihtimal...

   Sil
  2. şimdi başvursanız aralıkta gidersiniz. 31 ekim ersin beyin söylediği gibi son gün. spor yapamaz ve nöbet tutamaz raporları alın. silah kullanamaz raporu da diliyorsanız isteyin. sizi koğuşçu yaparlar yada bilgisayar başında silahlık nöbetine verirler.

   Sil
 102. Önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Erkek arkadaşım kısa dönem askerlik yapıcak aralık dönemi için başvuru yaptı.Başvurunun iptali olabiliyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aralık celbi için 31 Ekim'e kadar iptal edilebilir.

   http://www.asal.msb.gov.tr/yedek_subay/erken_sevk.htm

   Yukarıdaki adreste TABLO 4 de göre celp dönemlerine göre sevk tehirinin en son iptal edilmesi gereken tarihler yazıyor.

   Sil
 103. 2013 kadar tecilliydim, üniversite mezunuyum aralıkta gitmek için tecil bozdurdum, görevli bayan eminmisin daha 1-2 haftan var biraz düşün derim, son kararın mı dedi bu dönemde askere gitmek akıl degil demek istedi gibi:) ama ben gidiyorum, tüm arkadaşların Allah yardımcısı olsun..

  YanıtlaSil
 104. Merhaba
  Haziran 2012 Makina Mühendisliği mezunuyum. Temmuz ayında aralık için erken sevk aldırdım. Muayenemi oldum. Bunun sonucunda bana iki belge verildi. Bir şubemin normal sevk dönemi olan nisan ayı ikincisi ise erken sevk talebim olan aralık ayında askerlik için elverişlidir yazısı.Memur bu yazıyı verdikten sonra kasım ayında şubeye uğramamı ve erken sevkin kabul edilip edilmediğini öğrenmemi istedi.

  Sizce erken sevk talebim kabul edilir mi? Şansım ne kadar? Kısa dönem istiyorum. Dediğiniz gibi sınavın ikinci günü gidersem kısa dönem olma ihtimalim artar mı?( Zira makina müh.siyim. ) Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dostum bende makine mühendisiyim benim tecilliydi 2013 e kadar ben bozdurdum tecili, banada kasımda gelmem söylendi onuherkese söylüyorlar, askere gitmemen için bi neden yok gibi..

   Sil
 105. Meraba;
  Temmuz 2013'e kadar tecilim var. Tecilimi bozdurup aralıkta askere gitmeyi düşünüyorum. Bi arkadaşımın dediğine göre tecili bozdurmak için son günlere kalırsam aralıkta gidemeyebilirmişim.. Bir sonraki döneme alırlar dedi.. Böyle birşey varmı? Şimdiden cevabınız için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sorun çıkmaz. Mümkünse başvurunuzu son gün yapmayın. Son gün başvursanız da bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum ama yoğunluktan dolayı küçük bir ihtimal de olsa bir sonraki celp dönemine sarkma söz konusu olabileceğini duymuştum. Yalnız kısa dönem askerliğin kaldırılacağı söylenen dönemdeki aşırı yoğunlukta bile böyle bir uygulama olmadı diye biliyorum.

   Sil
 106. Sorularınızı aşağıdaki adresten sorabilirsiniz.

  http://www.kisadonemaskerlik.com/2012/10/sorular.html

  YanıtlaSil
Sayfanın
sonu